Çocuklara Söz Dinletmek

Çocuklara Söz Dinletmek, Çocuklarımıza Nasıl Söz Geçirebiliriz?

Çocuklara Söz Dinletmek Birçok ebeveyn çocuklarına söz dinletmekte zor durumlar yaşadığını anlatmaktadır. Bunun çözümü için bir kaç hususa dikkat etmeliyiz. İlk olarak çocuklar, anne babalarının her söylediğini, isteğini yerine getirmek zorunda değildir. Onlar ebeveynlerinin mülkü değil bağımsız birer insanlardır. Kendi irade, istek ve fikirleri vardır. Saygı bekleyeceklerdir ve saygı duyulmalıdır. Bunun haricinde bilinmesi de gereken önemli bir durum onların gelişimindeki özellikleri, ihtiyaçları ve mizaçlarıdır. Çocuklardan da beklentilerimiz gerçekçi olması gerekir. Örnek vermek gerekirse 1,5-2 yaşlarındaki çocuğun çekmece karıştırması da yaşına uygun bir ihtiyaç ve davranıştır. Bunu engellemek de çok zordur ve çocuğa zarar vermektedir.

Çocuklara Söz Dinletmek

Bazen de çocuklar yetişkinleri epey zorlar. Zarar verici, saldırgan veya dürtüsel davranır. Güzel yaptığınız konuşmalar işe yaramaz ve çocuk o davranışı tekrar tekrar yapar. “Bana inat yapıyor” deriz. Çocuklara Söz Dinletmek Ciddi bir inatlaşma başlar. Güç savaşına girilir. O sırada ebeveyn çocuğa sert bir bakış ile bakar, sert bir kelime söyler, bağırır, kollarından tutup sallar veya bir tokat atar. Çocuk anında susar. Şiddet işe yaramış gözükür bizim açımızdan. Bu bazen bir bakış, bazen vurmak veya hırpalamak olabilir. Çocuğa hissettirdiği duygu kocaman bir dehşettir. Çocuk ne yapıyorsa durur, susar, donar. Ebeveyn savaşı kazanmıştır. Mutsuzdur belki ama dönüp telefonu ile de oynayabilir.

Çocuklarımıza Nasıl Söz Geçirebiliriz?

Ebeveynler, çocuğun açısından bir tür dev gibidir. Bir devin size kızdığını, bağırdığını veya tokat attığını düşünün. Sonra o kişi gitse dahi o dehşet devam etmektedir. Çocuklarımıza Nasıl Söz Geçirebiliriz? Tokatın acısı geçse dahi ebeveynin yarattığı korku ortamı devam etmektedir. Çocuğa öğrettiği şey ise; dışarıdan gelmiş olan gücün işe yaradığı düşüncesidir. Belki de o an şiddet uygulamak yerine iletişim kurulabilseydi çocuğun oradan öğrenebileceği bir şeyler varken şu an öğrendiği şey itaat etmektir. Çocuk yaptığı durum ile ilgili düşünme fırsatını ne yazık ki kaçırmıştır. Sorumluluk, doğru karar verebilme, empati kurma becerisinden git gide mahrum kalmaktadır.

Çocuğa Söz Dinletme

Bu durum da trafik polisi var ise emniyet kemeri takan,  mahkemeye verilecek ise borcunu ödeyen, öğretmeni görecek ise arkadaşına vurmayan insan davranışlarını oluşturmaktadır. Çocuğa Söz Dinletme Şiddet işe yaramaktadır evet fakat kişileri ve toplumu dönüştürür. Zorbalıkla ve baskı ile sindirilebilen bir toplum oluşturmaktadır.

Çocuklarımıza Nasıl Söz Geçirebiliriz?
Çocuklarımıza Nasıl Söz Geçirebiliriz?

 Ebeveynler Çocuklarına Nasıl Söz Geçirebilirler?

Çocuğun toplumla birlikte belli bir uyum ile yaşayabilmesi, sorumluluğun ne olduğunu bilmesi için çocuk belli bir disiplin ile yetiştirilmelidir. Her istediği ailesi tarafından verilen çocuklar büyüdükçe hiçbir şeyden mutlu olmazlar üstelik de davranışlarında olan benmerkezci tutum yüzünden sosyal çevrede dışlanabilirler. Bundan dolayı ebeveynlerin çocuklarına önemli bazı toplumsal kuralları ile birlikte sağlıklı davranışları öğretmeleri gerçekten çok önemlidir. Çocuklarımızın düşünceleri, davranışları, alışkanlıklarının bizden gördükleri sonucu oluşacağını unutmamalı kendimiz de ona göre hareket etmeliyiz. Kendisi ile ve birbirleri ile sürekli azarlayarak ve bağırılarak konuşulan çocuklar aynı davranışları kendi ebeveynlerine ve kardeşlerine göstermektedirler. Çocuklarımıza Nasıl Söz Geçirebiliriz? Çocuklarımızın kibar, saygılı, hoşgörülü olmasını istiyorsak biz de çocuğumuza o şekilde davranmalıyız. Aşırı sert ve katı disiplin uygulanması sonucunda çocuk korkak, kızgın, öfkeli ve davranışlar sergilemesine yol açmaktadır. Doğru davranışlarının, fazla abartılı olmayacak şekilde övülmesi ve takdir edilmesi çocuğu mutlu eder ve de olumlu davranışın tekrarlanması ve pekiştirilmesini sağlar. Somut hediye de sık olmamak ile birlikte verilebilmektedir. Çocuklara Söz Dinletmek Ceza ve ödüllendirme çocukların eğitiminde kullanılan yöntemlerdir. İlk olarak tercih edilmesi gereken daima ödüllendirme olmalı, cezaya son çare başvurulmalıdır. Cezalar kesinlikle çocuğun kişiliğini zedelememelidir, onun kendine olan güvenini sarsacak şekilde olmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu