Karın Ağrısı Nasıl Geçer? ve Nedenleri?

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın Ağrısı Nasıl Geçer? bu berbat durumdan kurtulmakKarın Ağrısının Nedenleri? sizlerle ; İnsanların genelde en sık rastladığı bir rahatsızlık olan karın ağrısı neden ve nasıl oluşmaktadır. Bu ağrıların aslında altında ne gibi sorunlar yatıyor. Herkesin aklına takılan en büyük sorun tam olarak da bu oluyor. Karın ağrısı neden oluşur ve ne gibi sorunlar teşkil etmektedir.

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Çok can sıkıcı ve hayat kalitesini azaltan bir durum umarım bu Karın Ağrısı Nasıl Geçer? içeriğimiz sizlere yardımcı olabilir.

Karın Ağrısının Nedenleri?

Karın bölgesinde oluşan ağrılar, o bölgede olan diğer organların belli başlı rahatsızlıkları ile alakalı olabilmektedir. Mide ve bağırsak bozuklukları bu ağrıların temel nedeni olarak belirtilebilir. Böbrek taşları, kadın ve erkek üreme organlarında oluşan taş veya diğer rahatsızlıklar da bu ağrılara sebep olan temel nedenlerdendir. Karın Ağrısı Nasıl Geçer? Şeker hastalığı ve böbrek üstü bezlerinin çalışma sisteminde oluşan bozukluklar da karın ağrısına sebep olabilmektedir. Bunların dışında bazı kan hastalıkları, kurşun ve morfin gibi maddelerin kullanım sorunlarından oluşan zehirlenmeler ile de karın ağrıları oluşmaktadır. Bu rahatsızlıklar dışında diğer organlarda oluşan bazı hastalıklar da bu ağrılara sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlıklar ise şunlardır; akciğer iltihaplanmaları, kalp krizi ve kaburga kemiklerinde oluşan çatlak veya kırıklar da karın ağrısına sebep olabilmektedir.

karın ağrısı
karın ağrısı

Karın Ağrısı Başka Hatalıklar ile Karıştırılır MI?

Karın bölgesinin sağ üst tarafında oluşan ağrılar karaciğer veya safra kesesi sorunları sebebiyle oluşabilir. Bu ağrıların tam olarak neyden kaynaklandığını da tespit etmek gerçekten zor bir durum. Karın Ağrısının Nedenleri? Karın bölgesinin sol üst kısmında oluşan ağrıların sebebi olarak dalak, pankreas ve karın aort damarında oluşan rahatsızlıklar denebilir. Göbek bölgesinin üst kısmında oluşan ağrıların sebebi olarak yemek borusu rahatsızlıkları, mide veya on iki parmak bağırsağında oluşabilecek hastalıklardan kaynaklanabileceğini söyleyebiliriz. Karın bölgesinin sol alt kısmında oluşan ağrıların sebebi olarak kalın bağırsak problemleri, yumurtalık hastalıkları, idrar sorunları ve dış gebelik sorunu gibi rahatsızlıklar sebep olabilir.

Karın Ağrısının Tedavi Yolları Nelerdir?

Karın ağrısının altında yatan birçok sebep olabilir. Bu yüzden kişiler kendi kafalarına göre ilaç içmemeli ve ilaç kullanmamalıdır. Bunun sonuçları daha da ağır olabilir. Karın ağrılarına iyi gelecek tedavi yolları nelerdir bunlara değinecek olursak karın ağrılarının şiddetine göre tedavi yöntemleri belirlenmektedir. Genellikle ilaç kullanmadan geçebilecek olan yemek sonrasında oluşan hafif ağrılarda ev içinde kişiler kendi kendilerine iyi gelebilecek bazı tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Bunlar ise; hafif buzlu su içilmesi, elma suyu içilmesi veya muz yenilmesi gibi tedavi sistemlerini denemektedirler.

Karın Ağrısının Nedenleri?
Karın Ağrısının Nedenleri?

Karın ağrısı için kişilerin bilmesi gereken en önemli detay eğer karın ağrısının sebebi bilinmiyorsa kesinlikle ağrı kesici ilaç içilmemesi gerekir.

Karın Ağrısında Kesinlikle Doktora Gidilmesi Gereken Durumlar

  • Çok fazla şiddetli ağrı, sürekli şiddeti artan ve devamlı olan ağrılar
  • Ağrıdan dolayı nefesin kesilmesi, bayılma durumu, kanama veya kusma gibi sorunlar oluştuğunda
  • Karın ağrısının göğse kadar ulaşması ve omuz bölgesine kadar yayılması
  • Dışkıda kan ve benzeri durumların görülmesi
  • Karın bölgesinde anormal bir şişlik ve sertleşme durumu

Karın Ağrısı

Karın bölgesinde oluşan bu ağrılar ve bu belirtilen durumlar çok ciddi belirtilerdir. Bu tarz ağrılarınız var ise sakın kendiniz ilaç kullanmayın. Aksi takdirde karın ağrınızın sebebini engellemiş ve hastalığınızın aslında daha da ileri seviye gelmesine sebep olabilirsiniz. Karın Ağrısı Nasıl Geçer? Bu yüzden karın ağrılarında ağrı kesici tüketilmesi kesinlikle önerilmemektedir. Tedaviler saptanılan sorunlara karşı üretilmektedir. Bu sorununuzun ciddiyeti ve seviyesine göre belirlenen tedavi yöntemi ile ilgili hekim kontrolünde gerçekleştirmek gerekir. Bu duruma örnek teşkil edecek olursak, karın bölgesindeki ağrınız idrar yollarınıza bağlı bir sebepten dolayı oluştuysa tedavi ilk olarak ilaçlar ile planlanarak bu yol ile devam edilir. Karın Ağrısı Fakat hastalığınız apandisit sorunu gibi acil müdahale edilmesi gereken bir hastalık ise hemen bir cerrahi müdahale edilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu