Resim Yeteneği Nasıl Geliştirilir

Resim Yeteneği Nasıl Geliştirilir Resim yeteneği birçok kişi tarafından gerçekten de hayranlık duyulan yeteneklerin başında gelmektedir. Birçoğumuz çöp adam bile çizemezken bazı kişiler gördükleri her şeyi perspektif kurallarına dahi uyarak mükemmel bir şekilde kâğıda dökebilirler. Aslına bakıldığında genel kanı bu kişilerin doğuştan böylesi bir yeteneğe sahip olduklarıdır ve bu yeteneğe sahip olmayan hiç kimsenin böyle çizemeyeceği düşünülür.

Resim Yeteneği Nasıl Geliştirilir

Peki, bu ne kadar doğru? Resim Yeteneği Nasıl Geliştirilir Büyük oranda bunun yanlış olduğunu söylemek gerekiyor. Çünkü sıfırdan başlayıp gerçekten de çok iyi bir şekilde resim çizmeyi öğrenen ve resim yeteneğini geliştiren birçok kişi olduğunu söylemek mümkün.

Resim Yeteneği Nasıl Geliştirilir?
Resim Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

Resim Yeteneğini Geliştirmek Mümkün mü?

Yani Resim Yeteneğini Geliştirmek Mümkün mü? Sorusunun cevabı da dolaylı olarak evet oluyor. Gerçekten de sıkı bir çalışmayla bu yeteneğinizi geliştirebilirsiniz ve bu konuda çok iyi bir noktaya gelebilirsiniz. Ancak tabi ki de bunu yapabilmek için bazı önemli noktaları bilmeniz ve bunları uygulamanız gerekiyor. Direkt olarak resim çizmeye başladığınızda muhtemelen bir süre sonra sıkılacaksınız ve çizimlerinizin kötü olduğunu düşünüp pes edeceksiniz. Böylesi hayal kırıklığı bir tecrübe yaşamak istemiyorsanız burada bahsedilen adımları teker teker uygulayın ve hızla resim yeteneğinizin geliştiğine şahit olun. Şimdi bahsi geçen şu adımlara bir göz atalım:

Resim Çizme Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

  • Uzmanından Ders Alın: Bir konuda tek başınıza gelişmeniz çok zor. Uzman bir gözün sizi izleyip hatalarınızı işaret etmesi gerekiyor. Bu gerçekten de çok kritik bir öneme sahip ve kesinlikle dikkate alınması gerekiyor. Peki, bunu sağlamanın basit yolları var mı? Tabi ki de evet. İyi bir hocayla yüz yüze iletişim kurmanız her zaman mümkün olmayabilir ya da sizin için oldukça masraflı olabilir. Bu tip bir durumda Youtube ve Udemy gibi kaynakları kullanarak uzman hocalara ulaşabilirsiniz. Resme yeni başlayanlar için oluşturulmuş çok başarılı bazı eğitim setleri var. Bu eğitim setlerini inceleyip size en uygun olanı seçin ve daha sonra bu eğitim setlerini bir program dâhilinde tamamlamaya çalışın. Sürecin sonunda gerçekten de büyük yol aldığınızı fark edeceksiniz.
  • Her Gün Pratik Yapın: Diğer her şey gibi resimde de gelişmek istiyorsanız sürekli bir çaba içerisinde olmanız gerektiğini unutmayın. Her gün en azından 30 dakika kadar pratik yapın. Böylece uzun vade de çok fazla pratik yapmış olacaksınız ve bu sizin birkaç yıl içerisinde iyi resimler çizebilmenizi sağlayacak. Burada aslında temel olan şey devamlılık denilebilir. Resim Yeteneği Nasıl Geliştirilir Herhangi bir gün aksatma yapmadan resim çizdiğiniz takdir de gözle görülür bir şekilde yeteneğinizin geliştiğini fark edeceksiniz. İstemeseniz bile beyniniz sizi buna yönlendirecektir. Bu adımın önemini fark ettiysek sürekliliğimizi engelleyecek olan şeylerden nasıl kaçınabileceğimizi de belirtmekte fayda var. Örnek olarak yanınızda daima bir kara kalem ve bir de resim defteri taşıyabilirsiniz. Otobüste, metro da ya da herhangi bir boş zamanınızda bu resim defterine çizim yapmak sizin gelişiminize pozitif yönlü bir katkı sağlayacaktır.
  • Sabırlı Olun ve Vazgeçmeyin: Resim yeteneğini geliştirmek isteyen herkesin bu süreçte sıklıkla başına gelecek olan şeylerden bir tanesi kesinlikle vazgeçme hissidir. Bir noktadan sonra gerçekten de bu işin oldukça meşakkatli olduğunu fark edeceksiniz ve artık yapamayacağınızı düşüneceksiniz. Ancak zaten asıl nokta da burasıdır. Eğer bu noktayı başarılı bir şekilde aşarsanız resim yeteneğiniz düşündüğünüzün ötesinde bir gelişim gösterecektir. Zaten resim yeteneği konusunda başarılı olan kişilerle başarısız olan kişileri ayırt eden temel nokta da budur. Sabırlı olun ve vazgeçmeyin. Bir süre sonra verdiğiniz emeklerin karşılığını aldığınızı göreceksiniz.
  • Öğrenmeyi Bırakmayın: Resim konusunda bilmeniz gereken bir diğer şey de kesinlikle öğrenmeyi bırakmamanız gerektiği gerçeğidir. Eğer öğrenmek konusunda tembel davranırsanız ve tekniklere yabancı bir şekilde çiziminizi geliştirmeyi amaçlarsanız istediğiniz gelişmeyi asla yakalayamazsınız. Örneğin mükemmel bir karakalem çizimi için gölgelendirme konusunda çok iyi olmanız gerekir. Ancak siz gölgelendirme bilmeden saf pratikle ilerlemeye çalışırsanız asla kusursuz performansa yaklaşamayacaksınız. Bu nedenle öğrenmeyi bırakmayın ve tekniklere hâkim olmaya çalışın. Kısa süre içerisinde fark edeceksiniz ki teknikler size gerçekten de büyük yol aldıracak. Bunların dışında çeşitli resim hocalarıyla sıklıkla temas halinde olmak ve onların tecrübelerinden faydalanmaya çalışmakta yine sizi son derece ileriye taşıyacaktır.

Resim yeteneği nasıl geliştirilmelidir

Resim yeteneği nasıl geliştirilmelidir? sorusuna yönelik olarak verilmesi gereken en temel cevapları bu yazıda maddeler halinde okudunuz. Resim Yapmak İle İlgili Sözler Bu noktadan sonra yeteneğinizi geliştirmek tamamen sizin isteğinize kalmış durumda. Herhangi bir noktada pes etmek, bırakmak oldukça kolay ancak iyi bir çizer olmak çok zor bir iştir. Bu yeteneğinizi zirveye taşımak ve olabileceğinizin en iyisi olmak için sürekliliğinizi koruyarak çalışmaya devam edin. Unutmayın ki bir süre sonra verdiğiniz emeklerin karşılığını hızlı bir şekilde almaya başlayacaksınız. Hatta profesyonelleştiğiniz takdir de bunun üzerinden para kazanmak, sergiler açmak bile sizin için bir hedef olabilir; Resim Yeteneği Nasıl Geliştirilir  kariyerinizi bunun üstüne kurabilirsiniz. Hepinize iyi şanslar, umuyoruz ki resim konusunda istediğiniz seviyeye en kısa sürede gelebilirsiniz.

Resim Çizme Yeteneği Nasıl Geliştirilir?
Resim Çizme Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu