Suçluluk Duygusu

Aslında Suçluluk Duygusu insanların bazen bilerek,bazende istemeden yaptığı şeylere karşı duyduğu histir. Bu bir cok insanın hissettiği veya zamanla hayatının bir evresinde hissedecegi bir duygudur.

Birde insanların haklı oldukları halde,yaşadıkları olaylar ve kötü hayat tecrübeleriyle kendilerini hissetleri suçluluk duygusu vardır. Insanlarim uzun süreli yaşadıkları kaygı, endişe, korku,önemsenmeme ,konuşsada duyulmaması yada karşıdaki insanın takıntılı oldugu herhangi bir huyu kişiyi bu tür suçluluk duygusuna itebilir.

Suçluluk Duygusu

Örneğin;ömrünü sadece kendini düşünen pinti, mal mülk yapma hırsına kaptırmış, hayatla başka hiçbir bağlantısı bulunmayan biriyle geçirmek zorunda olan kişi bunu hissedebilir. Mesela kişi çocuklarıyla birlikte tatil planı yaparken karşısındaki zat,tatili gereksiz bir para harcama olarak görüp, oraya verilecek ucretin ev veya çocukların başka bir ihtiyacına verilmesini istemesi kişiyi acaba yanlış bir seymi yapıyorum suçluluğuna iter zamanla. Ya da yine çocuğunun cok istedigi bir oyuncaga para verdigi zaman,onu alacağına cocuga yiyecek giyecwk biseyler alırdık söylemleride ,yine kişiyi acaba duygusuna iter.

Halbuki hersey oranında ve zamaninda yapıldığı zaman güzeldir. Suçluluk Duygusu Tatil ailece güzel anılar biriktirilebilecek bir eylemdir. Ya da çocuk o oyuncakla o yaşında oynayabilecektir,on yıl sonra önüne koysanizda oynamaz.

Kişi bunu bilir, farkındadır ama sürekli olarak içinde bulunduğu karşı tarafin yanlış ve gereksiz bir şey yapıyormuş baskısı onu acabalarla dolu sorulara iter ve bu zamanla her seferinde kendini sorgulayan birine dönüştürür onu. Suçluluk Duygusu Sizi hayatınızın hiçbir evresinde suçlu hissettirmeyecek kişilerle yollarınızın kesişmesi dileklerimle…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu