Böbrek Taşı Belirtileri-Böbrek Taşı Nedir

Böbrek taşı nedir, böbrek taşı belirtileri, böbrek taşı nasıl düşürülür, böbrek taşı ameliyatı, böbrek taşı neden olur gibi sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Böbrek Taşı Nedir

Böbrek taşı oluşumu idrar yollarına geçmeyen idrarın böbreğin orta kısmında meydana getirdiği bir problemdir. Peki böbrek taşı neden olur? Taş oluşumuna sebep olan şey ise idrarda bulunan ürik asit ve kalsiyum maddelerinin kristalleşmesi ile başlar. Zaman içerisinde biriken bu kristaller birleşerek taşları meydana getirir. Bazı böbrek taşları yapı itibari ile küçük olduklarından idrara karışarak atılabilirler. Çoğu zaman bunları hasta fark etmez bile. Ancak büyük boyutlu taşlar idrar yollarına zarar verebilirler.

  

Büyük taşlar ciddi ağrıları da beraberinde getirirler. Hastanın şiddetli ağrılarına sebep olmakla birlikte idrar akımını da tıkayabilirler. Ciddi etkileri ile yaşayanların korkulu rüyası olan böbrek taşları özellikle genç ve orta yaş grubunda daha fazla görülür. Erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre daha fazladır. Bir kez yaşayan insanlarda tekrar karşılaşılma olasılığı daha yüksektir. Bir diğer olasılık da sıcak bölgelerde yaşayanlarda görünme sıklığının daha fazla olmasıdır.

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşı belirtileri hastalarda daha çok bel ve sırt tarafından başlayarak kasıklara doğru yayılan şiddetli ağrılar ile başlar. Ardından midede bulantı ile devam eder. Kusma da sık gerçekleşebilir. Bu belirtiler ile birlikte hasta soğuk terler dökmeye başlar.

İdrarda da bazı belirtiler gözlemlenebilir. İdrarda kan görülmesi‚ renk değişiklikleri olabilir. İdrar kontrolü de zorlaşabilir. Acil tuvalet ihtiyacı olabilir. Genel olarak bu hastalarda idrar yollarında enfeksiyon da bu duruma ilave olarak gerçekleşir. İdrar yaparken ağrı problemi de sıklıkla görülür. Bu belirtiler ile birlikte hastanın ateşi yükselir. Ürperme ve titreme gerçekleşir.

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür

Böbrek taşı eğer küçük boyutlarda ise hasta düştüğünü anlamadan idrar yolu ile atılabilir. Ancak bazı taşlar hem idrar yolu ile atılabilecek büyüklükte olmakla birlikte düşerken hastaya ciddi bir rahatsızlık da verir. Bu gibi durumlarda bazı teknikler böbrek taşının daha rahat ve çabuk düşmesine yardımcı olur.

Küvetinizi sıcak suyla doldurarak içinde oturabilirsiniz. Bunu ne kadar sık tekrarlarsanız o kadar iyi olacaktır. Halk arasında en çok bilinen yöntem olan sıcak suya oturmak genel olarak işe yarayan bir yöntem. Bunun yanında bazı bitkisel kürler de taş düşürmeye yardımcı olur.

Böbrek Taşı Ameliyatı

Kendiliğinden düşemeyecek kadar büyük olan böbrek taşlarında dışarıdan etki gerekebilir. Bunlardan en yaygın olanı böbrek taşı kırma ameliyatıdır. Lazer ile taş kırma yöntemi sayesinde büyük boyutlu taşlar daha küçük parçalara bölünür. Bu şekilde düşürülmesi sağlanabilir. Ancak bazı durumlarda‚ özellikle tam bir tıkanma söz konusu ise ya da böbrek yetmezliği gibi problemler söz konusu ise cerrahi olarak operasyon yapılması ve taşların alınması gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu