1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam
  3. Beslenme Alışkanlığı Nedir-Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı

Beslenme Alışkanlığı Nedir-Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı

Beslenme alışkanlığı nedir,

Beslenme alışkanlığı nedir, doğru beslenme alışkanlığı, sağlıklı beslenme alışkanlığı, beslenme alışkanlığı nasıl değiştirilir, sağlıklı atıştırmalıklar vb.. sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Beslenme Alışkanlığı Nedir

Hem genel sağlık, hem de sosyal hayatınızda daha enerjik olmak için sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek gerekmektedir. Elbette sağlıklı beslenme için hayatımızdaki bir takım alışkanlıklarımızı değiştirmemiz, daha doğru beslenme alışkanlığı edinmemiz de şart. Peki beslenme alışkanlığı nedir sorusu akıllara gelmektedir. Beslenme alışkanlığı aslında gün boyu yediğimiz besinleri kapsamaktadır. Yediğimiz ve içtiğimiz her şey beslenme alışkanlığımızı oluşturmaktadır.

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını hayatımıza bir an önce katmamız ve bunları yaşam tarzımız haline getirmemiz gerekiyor. Hayatımızı daha düzenli hale getirmeye doğamız gereği hiçbir zaman sıcak bakmayız. Her zaman bir bahanemiz vardır ve hep bir şeyleri eksik yaparız. Beslenme alışkanlıkları hayatımızda mutlaka düzenlenmesi gereken bir alışkanlıktır ama biz hep arka plana atarız. Mesela bütün uyarılara rağmen alkol, sigara gibi bize zarar verdiğini bildiğimiz zararlı alışkanlıkları hayatımızdan çıkarmayız. Beslenme konusunda en çok dikkat etmemiz gereken konulardan biri, yemek saatleridir. Öncelikle yemek saatlerimizi düzenli hale getirmemiz gerekir.

Beslenme Alışkanlığı Nasıl Değiştirilir

Beslenme alışkanlığı nasıl değiştirilir için öncelikle bilinmelidir ki şeker, tuz, fast food gıdalar bizim için büyük tehlikedir. Sadece sağlığımız için değil başta da söylediğimiz gibi daha düzenli bir hayatımız olsun diye mutlaka sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmemiz gerekiyor. O halde hadi gelin sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak için hayatımızda ne gibi değişiklikler yapmamız gerektiğine birlikte bakalım.

  • Sağlıklı atıştırmalıkları evinizden eksik etmeyin

Evet, çikolata, kraker, gofret hepimizin sevdiği şeyler ve onlardan vazgeçmek çok zor. Ama unutmayın bunlar sağlıklı değiller. Kesin bir karar alın ve hem evinizde hem de iş yerinizde bu atıştırmalıkları bir an önce temizleyin. Çünkü bunların yerine artık daha sağlıklı atıştırmalıklara evinizde yer vereceksiniz. Mesela kuru meyveler, meyveli yoğurtlar, taze meyveler çok daha iyi olacaktır. Abur cubur yerine bu sağlıklı meyveleri tercih ederseniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

  • Portakal suyu

İşin son saatlerinde kendinizi biraz daha yorgun hissedebilirsiniz. Bu yorgunluğunuzu üzerinizden atmak için daha önce tercih ettiğiniz gofret, çikolata gibi atıştırmalıkları unutun. Evet, bu atıştırmalıklar size enerji verebilir ama hiç sağlıklı değiller. Bunun yerine hem enerjinizi yükseltecek, hem açlığınızı bastıracak hem de sağlıklı bir beslenme önerimiz var. Akşam saatlerinde enerjinizin tükendiğini düşündüğünüzde hemen bir bardak portakal suyu için.

  • Kafeinsiz almamaya çalışın

Sadece abur cubur gıdalardan uzak kalmak sağlıklı beslenme için yeterli değil. Gün içerisinde kahve içmeden duramayan, hatta sık sık kahve içen biriyseniz buna bir sınır getirmeniz şart. Sabah kahvelerini de unutsanız iyi olur. Sabahları ayılmak için kahve içmek yerine güne soğuk bir duş alarak başlamanız daha yararlı olacaktır.

  • Kurutulmuş meyveler

Kurutulmuş meyveler, en sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Küçük poşetler halinde kurutulmuş meyveleri yanınızda bulundurabilir ve gün içerisinde bu meyveleri tüketebilirsiniz. İsterseniz sabah kahvaltısında da yulaf ezmesi ya da yoğurt ile birlikte kurutulmuş meyveleri tercih edebilirsiniz. Bu sizin için ara öğün olarak da mükemmel olacaktır. Kan şekerinizi birden arttırmayan bu gıdalar fazla kalori almanızı da engelleyecektir.

  • Öğünlerinize daha çok meyve ve sebze ekleyin

Sebzeler sizin beslenmenizde ilk tercihiniz olmalı. Hem evinizde hem de iş yerinizde yemek yerken daha fazla sebze tüketmeye özen gösterin. Mesela patates kızartması ya da hamburger yemek yerine sebzeli omlet tercih etseniz hem daha sağlıklı hem de daha düşük kalorili olacaktır. Ara öğünlerde ise meyve sizin için ideal tercih olur.

  • Öğünleri çeşitli ve programlı yapın

Tek tip gıdalar öğünlerde hem sıkılmanızı hem de çabuk vazgeçmenizi sağlar. Bu nedenle öğünlerinizi bol çeşitli tutmaya özen göstermelisiniz. Akşamları iş çıkışında eve geç gidiyorsanız yemekte kendinize fazla yüklenmemek için işten çıkmadan önce mutlaka hafif atıştırmalıklar tüketmelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap