Çok Terleme Nasıl Önlenir-Terleme Problemine Çözüm

Çok terleme neden olur, çok terleme nasıl önlenir, çok terleyen insan ne yapmalı, aşırı terleme sorunu, terleme problemi, terleme problemine çözüm vb.. sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Çok Terleme Neden Olur

Gündelik hayatın yoğun temposunda pek çok aktivite yapılmaktadır. Bu aktivitelerin pek çoğu beden gücünü gerektirmektedir. Bunun sonucunda terleme sıklıkla görülmekte ve zaman zaman kişilerin yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle yaz aylarının yoğun sıcaklık ve nem ile geçtiği bölgelerde terleme problemi günün her saati yaşanır hale gelmektedir. Çok terleme neden olur problemi yüzünden kişilerin sosyal yaşamları etkilenebilmekte ve yaşam kaliteleri düşebilmektedir.

Pek çok insan işte, sporda, evde, okulda gündelik aktivitelerini gerçekleştirirken terleme sorunu yaşamaktadır. Terleme, fazla su miktarının vücuttan atılması olarak tanımlandığı için oldukça doğal bir durumdur. Her insanın yaşadığı bir durum olsa da bazı kişiler normalden fazla terleme sorunu yaşayabilmektedir. Özellikle bazı hastalıklara sahip kişiler, fazla kilolu olanlar, stresli bir yaşamı olanlar bu durumu daha rahatsız edici boyutlarda yaşayabilmektedir.

Çok Terleme Nasıl Önlenir

Terlemek her insanın yaşadığı son derece doğal bir durum olsa da bazı insanlar için hayatı kısıtlayan ve rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. Spor gibi fazla efor harcanan aktiviteler sırasında yoğun bir terleme yaşanması normal olmaktadır. Ancak uyurken, işte, okulda ya da farklı bir normal aktivite sırasında aşırı terleme sorunu yaşanıyorsa bunun altında yatan sebeplerin araştırılması gerekmektedir. Kişiler terleme sorununa çözüm bulmak için öncelikle nedenini öğrenmelidir. Peki çok terleme nasıl önlenir ne gibi önlemler alınmalıdır?

Terleme problemi yaşayan kişiler altında yatan bir rahatsızlık olup olmadığını mutlaka kontrol ettirmelidir. Eğer varsa tedavi edilmesi halinde aşırı terleme problemi ortadan kaldırılmaktadır. Bunun haricinde kullanılabilecek pudralı deodorantlar ile kıyafetlerde leke bırakmayan bir terleme süreci yaşanması mümkün olmaktadır. Ter kokusunu önlemek için ise limon suyu gibi doğal yöntemlerin yanında cerrahi yöntemler de bulunmaktadır.

Çok Terleyen İnsan Ne Yapmalı

Aşırı terleme problemi kişilerin sosyal hayatını oldukça kötü etkilemektedir. Terlemeyle birlikte oluşan kötü koku kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürmekte ve hem kişinin kendisine hem de çevresine rahatsızlık verecek duruma ulaşabilmektedir. Bu nedenle çok terleyen insan ne yapmalı sorusu akıllara gelmektedir. Terleme probleminin altında yatan farklı bir sebep olmadığı takdirde bu sorunun çözülmesi için geliştirilen cerrahi yöntemlerin uygulanması söz konusu olmaktadır.

Terleme problemine çözüm sunan cerrahi yöntemlerden biri koltuk altındaki sinir uçlarının köreltilmesi şeklinde uygulanan sempatektomi tedavisi olmaktadır. Bu yöntem diğer ilaç ve cerrahi yöntemlerden daha sık uygulanmaktadır. Ayrıca ortalama 6 ay terleme sorununu etkili bir şekilde çözebilen botoks uygulaması da tercih edilen cerrahi yöntemler arasında bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu