Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke Kontrolü

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? Öfke normal duygulardan ve normal süreçlerden biridir. Hiç öfkelenmemek diye bir durum söz konusu değildir ama genellikle öfke dışarıya agresyon olarak yansıtıldığı için önemli olan öfkemizi nasıl kontrol ettiğimiz ve dışarıya nasıl yansıttığımızdır.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke, diğer duygularda olduğu gibi bazı fizyolojik değişikliklerle birlikte görülür. Kalpte hızlanma, terleme, yüz kızarıklığı, kalp sıkışması gibi belirtiler de öfkeye eşlik edebilir. Genellikle öfke uyandıran nedenler içsel yada dışsal nedenler olarak ayırt edilebilir. Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? Dışsal nedenler bazen kişilere bazen olaylara bağlı olarak oluşur. İçsel nedenlerde daha çok kendi sorunlarımızla ilgili öfkeyi körükleyen nedenlerdir. Hayal kırıklığına uğratan aniden karşılaşıp felaket yaratan, planladığımız şeyleri bozan durumlar, istediğimizin dışında davranan kişiler yada bizim sorun yaratacağını düşündüğümüz davranışlar bizi öfkelendirebilir. Bu durumlarda öfkeyi nasıl dışa vuracağımızı seçme zamanı gelmektedir. Öfke dolu sözler ve bir takım içsel güdülerden uzaklaşın.

Öfkeyi dışa vuruşun doğru yollarını seçebilmek için hem öfkeyi anlamak hem de nelere öfkelendiğimizi tespit etmek gerekir. Bunun için oturup nelerin sizi öfkelendirdiğini, ne tür olaylar karşısında öfke gösterdiğinizi , ne tür kişiler karşısında öfkelendiğinizi bir düşünmek gerekir. Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? bu olayların sizi neden öfkelendirdiğini düşünün. Bu olaylarda kendinize nasıl bir tehdit algıladığınızı ve öfkenizi neden kontrol edemediğinizi düşünün. Tüm bunları düşünüp sorunu tespit ettikten sonra bu öfkeyi nasıl kontrol edeceğinizi, nasıl farklı yollarla dışa vurabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Tüm duygularla baş etme gibi öfkeyle baş etmenin de birinci basamağı onun farkında olmaktır. Farkında olup nelerin, kimlerin , hangi olayların sizi öfkelendirdiğini anladıktan sonra sizi öfkelendiren şeye başka nasıl tepki verebileceğinizi düşünmelisiniz. Beden hareketlerinizi kontrol etmelisiniz. Öfkenizi bedeninizin hangi bölgesinde hissettiğinizi öğrenip onu nasıl kontrol etmeniz gerektiğini öğrenmek gerekir. Öfkenizi yatıştırmak için yöntemler üretmelisiniz.

Öfke sadece karşınızdaki kişiye zarar vermez. Çok öfkelenme durumunda kendinize hem bedensel olarak hem de fiziksel zararlar verebilirsiniz. Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? Bu nedenle öfke doğal ama kontrol edilebilen yaşanması gereken ama ifade edilme tarzının kendinizin seçebileceği dolayısıyla da zamanla kontrol edilmesi öğrenilebilecek olan bir duygudur. Öfkesiz günler geçirmek beden ve ruhsal sağlığınız için iyi olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu