Gebelikte Şeker Yükleme Testinin Önemi

Gebelikte şeker yükleme testi ne zaman yapılır, gebelikte şeker yükleme testinin önemi, gebelikte şeker hastalığı belirtileri, gebelikte şeker hastalığı tedavisi vb… sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Yaptırılmalı mı

Öncelikle gebelikte şeker yükleme testi ne zaman yapılır 24 ile 28.haftada uygulanıyor. Yapılan test sırasında anne adayı ilk olarak 50 gr glikoz içiyor. Bir saat sonrasında ise kanda ki glikoz seviyesinin ölçümü yapılıyor. Bu oranın tespiti sırasında, glikoz seviyesi 140 mg / dl altında olması durumunda gebede gebelik şekeri olmadığı sonucuna ulaşılıyor.

Gebelikte Şeker Yükleme Testinin Önemi

Yapılacak olan uygulama küçük bir uygulamadır. Şeker hastalığının gebelikten önce var olması durumunda ya da gebelik sırasında ortaya çıkması durumu; anne adayı ve bebek için bazı risklerin oluşması demektir. Bu durumda şeker hastalığı olan gebeler için bu süreçte kan şekeri seviyesinin ne kadar düzenli olduğu son derece önemli olacaktır. Bu şeklide diyabet sebebi ile ortaya çıkabilecek olan riskin azalması söz konusu olacaktır. Belirlemelerin yapılması, önlemlerin alınması için ise mutlaka şeker yükleme testi yaptırmak gerekiyor. Ona göre önlemlerin alınması isteniyor. Şeker hastası olan gebe anneler için erken doğum riski, yüksek tansiyon ya da düşük yapma gibi durumlar da daha yüksek ihtimal ile ortaya çıkabilir. Gebelikte başlayan şeker hastalığı için ise bu durum geçerli değildir. Gebelik sırasında yaşanan şeker hastalığının büyük sorunlara yol açmadığını bilmelisiniz. Elbette tüm bu sorunların ortaya çıkmaması açısından gebelikte şeker yükleme testinin önemi büyüktür.

Şeker hastalığı görülen gebede bebekte ne gibi riskler vardır?

  • İleri aşamada kalp hastalıklarının olması
  • Sindirim sisteminde sorunlar yaşanabilmesi
  • Doğum sonrasında akciğerlerin fazla gelişmemesi
  • Bebeğin olması gerekenden küçük olması
  • Bebekte makrozomik durumlar yani iri olması
  • Doğumdan sonra bebekte hipoglisemi yani kan şekerinin düşmesi sorunu, sarılık
  • Böbrekte yaşanabilecek sorunlar
  • Kulak sorunları

Gibi sağlık sorunlarının görülmesi söz konusu olabiliyor. Bunun için önlem alınması açısından gebeliğin belirlenen haftalarında direkt olarak istenen testin gerçekleşmesi önemlidir. Sağlıklı sonuç almak açısından faydalı olacaktır.

Gebelikte Şeker Hastalığı Belirtileri

Belirlenen dönemde testlerin yapılması sağlanacaktır. Peki, genel anlamda bu durumun belirtileri ne olacak? Gebelikte şeker hastalığı belirtileri konusunda doktor kontrolünün olması gerektiğini de unutmadan ona göre fikir sahibi olabilirsiniz. Gebelikte şeker hastası olan kişide susuzluk hissinin olması olağan. Bunun yanı sıra kilo kaybının yaşanması da söz konusu olacaktır. Beraberinde aşırı miktarda yemek yeme konusunda anne adayı son derece istekli olacaktır. Bunun dışında idrara çıkma miktarının artması, kendisini sürekli olarak yorgun hissetmesi, halsiz olması gibi durumlar da beraberinde gelecektir. Gebelerde bu ve buna benzer belirtilerin olması şeker hastalığı sonucunu doğurabiliyor. Bunun yanı sıra bu şekilde hasta olan kişinin aynı zamanda bu belirtilerden hiçbirini göstermemesi gibi bir durum da söz konusu olabilir. Bu sebeple mutlaka şeker yükleme testinin olması gerekiyor.

Gebelikte Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker tedavisi mümkün mü? Gebelikte görülen bu şeker hastalığının tedavisi var mı? Gebelik şekeri olması durumunda, anne adaylarına normal şeker hastaları gibi ağızdan alınacak şeker ilaçlarının verilmesi söz konusu değildir. Bunun yerine, alternatif tedavi için direkt olarak diyet ve egzersizin yapılması gerekiyor. Doktor kontrolünde bir diyet uygulaması olacaktır. İnsülin verilmesi de aynı şekilde tercih edilen tedavi yöntemleri arasında. Beslenme listeniz için dondurma, çikolata, şerbet ile hazırlanan tatlılar gibi, beyaz unun kullanıldığı yiyecekler gibi yiyecekler ise asla olmayacaktır. Yürüyüş, yüzme gibi egzersizler de aynı şekilde gebelikte şeker hastalığı tedavisi konusunda önerilenler arasında olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu