Uykusuzluk İçin Şifalı Bitkiler

Uykusuzluk için şifalı bitkiler, uykusuzluğa ne iyi gelir, uykusuzluk tedavisi, uykusuzluğa iyi gelen bitkiler vb.. sağlık makalelerini sizler için hazırladık.

UYKUSUZLUK İÇİN ÖNERİLEN ŞİFALI BİTKİLER

Sağlıklı bir yaşam sürmek ancak sağlıklı uyku ile sağlanır. Uyku düzeni vücudun direncini yok eder. Uyku sorunu birçok hastalığın oluşmasını tetikler. Sağlıklı bir yaşam için yetişkin bir insanın en az 6 saat uyuması gerekir. Stres ve kaygı durumları uyku düzenini bozar. Uyumayı kolaylaştırmak ve sakinleşmek için şifalı bitkiler kullanabilirsiniz. Şifalı bitkilerin olumsuz yan etkisi yoktur. Uyku sorununa iyi gelen şifalı bitkiler şunlardır:

  • ÇARKIFELEK ÇAYI: Sakinleştirici özelliğe sahip çarkıfelek çayı uyku sorununu için ideal bir şifalı bitkidir. İçinde yer alan harmin bileşeni, vücuda mutluluk hormonu salgılar. Zihinde ortaya çıkan karışıklıkları çarkıfelek çayı içerek giderebilirsiniz. Aşırı tüketilmesi halinde kişide halsizliğe neden olan çarkıfelek çayını alkol ile tüketmeyin.
  • KEDİOTU ÇAYI: Sindirim sorununu gideren kediotu çayı çok iyi bir sakinleştiricidir. Kas ağrılarını azaltan kediotu çayı merkezi sinir sistemini uyararak kan basıncınızı düşürür. Böylece rahat bir uyku çekersiniz.
  • ŞERBETÇİ OTU: Rahatlatıcı etkisi ile gerginlikleri yok eden şerbetçi otu baş ağrısı ve depresyona iyi gelir.
  • PAPATYA ÇAYI: Vücutta hazmı kolaylaştıran papatya çayı sindirim sistemini düzene sokarak rahat uyku çekmenizi sağlar.
  • LAVANTA: Hoş kokusu ile sinir sistemini gevşen lavanta, stres hormonlarını azaltır. Beyne alfa dalgası üreten lavanta kişiye sakinlik kazandırır.
  • KEREVİZ: Salatalarda çok sık tüketilen kereviz uyku sorununu çözer.
  • OĞUL OTU: Bal ile karıştırılıp kaynatılan oğul otu uyku sorununu ortadan kaldırır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu