Avusturya Asgari Ücret Ne Kadar

Avusturya asgari ücret ne kadar, Avusturya iş imkanları, Avusturya para birimi, Avusturya’da çalışmak, vusturya asgari ücret 2020 vb.. tüm dünya asgari ücretleri için alışkanlık

Avusturya Asgari Ücret Ne Kadar

Avrupa Birliği ülkesi olarak yer alan ve dokuz eyaletten oluşan Avusturya resmi dil olarak Almanca dilini kullansa da ülkede üç farklı dil kullanmaktadır. Almanya, Fransa sınır noktasında yer alan Avusturya bu özelliğiyle iş olanakları bakımından da oldukça zengin bir yapıya sahip. Yurt dışında çalışmak isteyenler için çok cazip bir ülke olan Avusturya bir çok sektörde her yıl 20.000’in üzerinde göçmen almaktadır. Kişi başı milli geliri üst düzeyde olan Avusturya’da milli gelir sıralamasında dünya genelinde 12. sırada yer aldığı için zengin bir ekonomiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Asgari ücret sıralamasında Avrupa birliği ülkeleri içerisinde altıncı sırada yeniden Avusturya’da 15 yaş üzeri ve 18 yaş altı çalışanlar için saatlik çalışma ücreti 6 Euro olarak belirlenmiştir. 18 yaş üzerinde çalışanlar için ise bu rakam 19 euro olarak belirlenmiştir. Buradan hareketle 22 gün çalışan bir işçi ortalama 8 saat mesai yaptığında 3340 euro asgari ücret alır. Avusturya’da bir kişinin yıllık geliri ortalama olarak 60.000 Euro dolayındadır. Ekonomisi yüksek olan Avusturya’da yıl içerisinde 12 maaş yerine 14 maaş uygulaması yapılmaktadır. Vasıfsız bir çalışan aylık olarak 2500 Euro asgari ücret almaktadır. Bu açıdan Avusturya asgari ücret 2020 bazında Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde yüksek asgari ücret veren ülkeler arasında yer alır. Vasıfsız işçiler için geçerli olan bu rakam vasıflı işçiler için ise daha yüksek olmaktadır. Kamu kurumunda çalışıyorsanız alacağınız ücret standart olarak belirlendiği için 14 maaş uygulaması içinde yer alırsınız. Özel sektörde çalışıyorsanız mesleğinizin türüne, deneyiminize, tecrübenize, bu alandaki uzmanlığınıza göre yıllık gelirimiz 200.000 eroya kadar çıkmaktadır. Ülkemiz ile çalışma şartları ve asgari ücret miktarı kıyaslandığında Avusturya oldukça cazip ve cezbedici bir ülke konumundadır.

Avusturya’da İş İmkanı

Avusturya ekonomik anlamda üst düzey bir ekonomiye sahip olan, aynı zamanda iş imkanı bakımından da vatandaşlarına ve ülke dışından gelecek olan vatandaşlara çok cazip imkanlar sunan bir ülkedir. Ülkede bir çok meslek revaçta olsa da hizmet sektörü kalifiye eleman eksikliği, alanında uzman çalışan ihtiyacı hissetmektedir. Özellikle hizmet sektöründe saatlik ücretler bazında deneyiminize ve tecrübenize göre üst düzey rakamlar kazanabiliyorsunuz. İş imkanı bakımından sizlere çok geniş bir yelpaze sunan Avusturya aynı zamanda Avrupa Birliği ülkesi olduğu için Avrupa Birliği ülkeleri arasında da ulaşım izni vermektedir. Bu sayede sadece Avusturya’da değil mesleğinize göre Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerinde de çalışabiliyorsunuz. Avusturya iş imkanı kadar Avusturya’da yaşam şartları da çok caziptir. Sunmuş olduğu yüksek maaşların yanı sıra sizlere sunulan kaliteli ve yüksek yaşam standartları ile hayatınızı mutlu ve mesut bir şekilde idame ettirebilirsiniz. Alacağınız maaşa göre alım gücümüzün üst düzey olduğu Avusturya’da standart bir asgari ücretle dilediğiniz standartlarda yaşayabilir, ekstra olarak birikim yapabilir ve istediğiniz gibi sosyal imkanlara sahip olabilirsiniz.

Avusturya Para Birimi

Avusturya; 28 Şubat 2002 tarihinde Avrupa birliği ile tam üyelik müzakeresi imzalayarak resmi olarak Avrupa birliği üyesi olmuştur. Bu tarihten sonra Avrupa Birliği ile yapılan anlaşma çerçevesinde Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan euro kullanmaya başlamıştır 2002 yılından önce Avusturya para birimi Avusturya şilinidir. Günümüzde 1 € yaklaşık olarak 7.51 Türk Lirası etmektedir. Bu açıdan bakıldığında ülkemiz vatandaşlarının yurt dışında çalışmak fikrine sahip olanlar için ilk sırada yer almaktadır. Avusturya, sunmuş olduğu sosyal imkanlarla ve yaşam standartlarının yanı sıra sahip oluğu refah seviyesi ile de sizlere hayal ettiğiniz hayatı sunmaktadır. Avusturya’da çalışmak istediğinizde iş bulma sürecinizde çok kolay olmaktadır. Avusturya’ya yerleştiğinizde iş bulma kurumuna giderek kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kayıt işlemi sırasında mesleğiniz, uzmanlık alanınız ve diplomanız ile ilgili bilgileri kuruma sunuyorsunuz. Bu aşamadan sonra mesleğinize ve tecrübenize göre size iş buluyorlar. Eğer işi kendiniz bulmak isterseniz meslek türünüze göre hizmet veren firmalar ile iletişime geçerek kısa süre de istediğiniz ücretler ile iş bulabiliyorsunuz. Sınır kesimlerinde çalışmak istediğinizde hem aylık gelir miktarınız daha yüksek oluyor hem de iş konusunda daha fazla seçeneğe sahip oluyorsunuz.

Avusturya’da Çalışmak

Avusturya’da çalışmak İsteyenler için önemli kriterlerden birisi yabancı dil sorunudur. Ülkede Almanca resmi dili olarak kullanılsa da üç farklı bir kullanmaktadır. Yaşayacağınız bölgeye göre kullanacağınız dil, çalışma imkanı açısından size avantaj veya dezavantaj sağlayacaktır. Bu nedenle Avustralya’da çalışmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancı ülke vatandaşları başta İngilizce olmak üzere Fransızca ve Almanca dillerinin en az bir tanesini bilmek zorundadır. Avusturya’da çalışmak isteyenler çalışma Bakanlığı’na başvuruda bulunduğunda yabancı bir sınava tabi tutulurlar. Bu sınavda istenilen puan alan kişiler Avustralya’da çalışma İzni alabiliyorlar. Aksi durumda Avustralya’da çalışma imkanları hem çok zor hem de dil açısından sizi zorlayacaktır.

Avusturya iş imkanları ve çalışma alanları açısından geniş bir sektör yelpazesine sahiptir. Günümüzde dünya genelinde yer alan tüm sektörlerin yanı sıra hizmet sektörü revaçta olan sektörler arasında yer almaktadır. Deneyiminize ve tecrübenize göre kazanç miktarınızı artırabileceğiniz bir ülke olmasının yanı sıra maaş miktarı karşılığında alım gücünüzün yüksek olması refah seviyenizi artırmaktadır. Refah seviyesi yüksek olan Avusturya ülkemiz vatandaşlarının çalışmak istediği bir ülkedir.

Bir Yorum

  1. Lan sallamayin nerde avusturyada 3000 bin maas bir market calisani en fazla 1400 euro kazanio insaat ustasi anca 2500 bol keseden sallionuz amk bi boktan haberiniz yok bn yasiom burda daha 2000 bin uzerinden maas alan tanimiom oda insaat sektoru hergun calissan bile anca 2500

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu