Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar

Amerika’da asgari ücret ne kadar 2020, ABD asgari ücret, Amerika’da saatlik ücret, Amerika’da maaşlar ne kadar, amerikada öğretmen maaşı  vb.. Amerika’da maaş bilgileri

Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar

Dünyanın en geniş yüzölçümüne sahip ülkeleri arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri aynı zamanda refah seviyesi en yüksek olan devletlerinden biridir. 300 milyondan fazla nüfusa sahip olan Amerika Birleşik Devletleri 53 eyalete bölünmüş olup para birimi olarak dolar kullanmaktadır. Çalışma koşulları bakımından da refah seviyesi yüksek olan Amerika Birleşik Devletleri’nde asgari ücret saat başına ücretle belirlenmektedir. Eyaletlerde farklılık gösteren saatlik ücretler 2019 yılına kadar saatlik ücret 7.25 $ iken 2019 yılından sonra yapılan değişiklikle bu ücret iki katına çıkarmış ve Amerika’da asgari ücret 2020 yılında saati ücret 15 dolar olarak tüm eyaletlerde sabitlenmiştir. Günde 8 saat üzerinden çalışan biri günlük 120 dolar aylık ise 2640 dolar kazanmaktadır. ABD asgari ücret brüt olarak hesaplanan ve gelir vergisi kesildikten sonra kişilere 2380 dolar olarak ödenmektedir. Amerika Birleşik Devletleri‘nde çalışan bir kişi hem eyalet hem de federal asgari ücret yasağına tabi olarak çalışır. Kamu kurumlarında çalışan ABD vatandaşları dışında kendi mesleklerini yapanlar veya işçi statüsünde çalışanlar asgari ücretten daha fazla kazanmaktadır. Yurt dışında çalışmak isteyen bir işçi Amerika Birleşik Devletleri‘nde çalışmaya başladığında asgari ücret olarak 2640 $ kazanacaktır. Amerika Birleşik Devletleri çalışma konusunda dünya genelinde bir çok ülkeden daha iyi imkanlar ve şartlar sunmaktadır. Dünya refah seviyesi sıralamasında üçüncü sırada yer alan ABD, bu özelliğinden dolayı tüm dünya vatandaşlarının göç etmek istedikleri bir ülke konumuna gelmiştir. Göçmen olarak ABD’ye yerleşmek isteyen insanlar green kart alarak veya göçmen vatandaş olarak Amerika Birleşik Devletleri‘nde ikamet etmek için çabalamaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2019 yılına yapılan değişiklikle asgari ücret saatlik fiyatı değişmiştir. Bu ücret tüm eyaletler için sabit bir ücret haline getirilmiş olsa da değişiklik öncesinde eyaletten eyalete farklılık göstermekteydi. Amerika Birleşik Devletleri eyaletinde asgari ücret saat fiyatı değişiklikten önce;

  • Alaska’da saatlik ücreti 9.40 8 dolar,
  • Arizona’da saatlik ücret 11 $,
  • Arkansas’ta saatlik ücret 9.5 dolar,
  • Kaliforniya’da saatlik ücret 12 $,
  • Colarado’da saatlik ücret 11 $.
  • Connecticut da saatlik ücreti 10 $,
  • Florida’da saatlik ücret 8.20 5 $
  • Georgia’da saatlik ücreti 7.20 5 $
  • Hawaii’de saatlik ücret 8.25 Dolar ,

Eyaletler kendi içlerinde özerk yönetimlere sahip oldukları için asgari ücret fiyatları değişiklik gösterebilir.

 

 ABD Asgari Ücret

Amerika Birleşik Devletleri‘nde çalışmak isteyen birisi federal yasalara göre saatlik ücret olarak 15 $ para kazanmaktadır. Dünya genelinde refah seviyesi en yüksek ülkeler arasında yer alan ABD asgari ücret hesabı yapıldığında günde 8 saat çalışacak bir kişi için asgari ücreti 2640 $ olarak asgari ücret kazanabilir. Çalışma şartları konusunda da dünya genelindeki bir çok ülkeden farklı olan Amerika Birleşik Devletleri son derece yüksek standartlarda imkanlar sunmaktadır. İnsanlar kamu kurumlarında çalışma imkanlarına sahip oldukları gibi özel sektörde de çok geniş işin haklarına sahip olmaları Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde göçmen olarak yaşamayı cazip kılmaktadır. Asgari ücretle çalışan birisi için Amerika Birleşik Devletleri‘nde alım gücü de orta sınıfın üzerine yer almaktadır. Asgari ücretle çalışan bir kişi yaşam standartları olarak üst sınıfa yakın bir hayata sahip olur.

Amerika’da Maaşlar Nasıl

Amerika Birleşik Devletleri‘nde yaşayan Amerikan vatandaşları ve göçmenler için maaşları farklılık göstermektedir. İnsanların sahip olduğu meslekler bazında yıllık kazanç miktarı farklılık gösterir. Maaşınızı belirleyen en büyük etken yetkinliğiniz ve ustalık derecenizdir. Eğer mesleğinizde ileri seviyelerde biriyseniz çok yüksek yıllık ücretler ile çalışabilirsiniz. Amerika’ya göç etmek isteyenlerin somuş olduğu Amerika’da maaşlar ne kadar sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir. Örnek olarak iyi bir avukat yılda 200.000 $ para kazanabilirken orta seviye bir avukat ise yılda 100000 dolar kazanabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir öğretmen maaşı yılda 50.000 $ para kazanabilir. Meslekler içerisinde yer alan ve hizmet sınıfında bulunan mesleklerde kazanç miktarı saatlik ücrete göre değişir. Bir tesisatçı, tamirci, marangoz saatlik ücret olarak minimum 80 $ para kazanmaktadır. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri‘nde arızalanan bir şeyi onarmak yerine yenisini almak bir adet haline gelmiştir. Arızalanan veya bozulan herhangi bir cihazın veya araç gerecin tamiratı yenisinin daha pahalıya mal olduğu için yenisi ile değiştirilmesi daha uygundur. Amerika’da mesleklere göre maaşlar çok yüksek olduğu için göçmenler genel olarak kendi mesleklerini yapmak için çabalamaktadırlar. Kamu kurumlarına rağbet çok az olduğu gibi herkesin kendi mesleğini yapması oldukça yaygın bir durumdur. Yurt dışında çalışmak isteyenler için saatlik ücretin yüksek olduğu, refah ve yaşam standartlarının üst seviyelerde yer aldığı Amerika Birleşik Devletleri cazip ülkeler arasında yer alır. Yaşam standartlarının yüksek olması aynı zamanda saati ücretlerinin yüksek olması Amerika Birleşik Devletleri‘nin dünya genelinde en fazla tercih edilen yaşanabilir ülke olmasını sağlamıştır. Günümüzde yurtdışında çalışmak isteyen insanlar öncelikle Amerika Birleşik Devletleri‘ne yerleşmek için farklı yöntemlere başvururlar. Green kart ile birlikte Göçmen Yasası’na başvuran insanlar hak kazandıkları takdirde Amerika’da yaşamaya başlar ve kendi mesleklerini yaparlar. Mesleği olmayan insanlar için Amerika Birleşik Devletleri’nde işsizlik maaşı eyaletlerde saatlik ücret olarak 15 $’a sabitlemiş olup 15 $ üzerinden insanlar çalıştırmaktadırlar.

Her ülke de olduğu gibi Amerika Birleşik Devletlerinde de özel meslek statüsünde yer alan mesleklerin saatlik ücretleri çok yüksektir. Özel koruma hizmetleri, eğitmenler, yaşam koçları, oyuncu eğitmenleri, kişisel bakım uzmanları, güzellik merkezi çalışanlarının saatlik ücretleri standart ücretlerden farklıdır. Bu mesleğe sahip olan kişiler ortalama olarak saatte 200 dolar kazanabilirler. Tesisat, tamirat, onarım konularında hizmet veren meslekler de yüksek ücretler ile çalışmaktadır. Vergi dahil olarak çalışan bu mesleklerde vergi yılın belirli dilimlerinde tahsil edilmektedir.

 

Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar ve İsviçre Asgari Ücreti makalelerini okuyarak başka ülkelerde ki asgari ücretleri de öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu