Bireysel Emeklilik İptali

Bireysel emeklilik iptali, bireysel emeklilik sistemi nedir, bireysel emeklilik sistemi kesintisi ne kadar, bireysel emeklilik sistemi devlet katkısı vb.. emeklilik sistemi hakkında bilgiler için alışkanlık

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ve Nasıl İptal Edilir?

Belirli yerlerde çalışanların katılmak zorunda olduğu Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkmak isteyenler oldukça fazladır. Her ay düzenli bir şekilde çalışanların maaşlarının miktarına göre kesilen Bireysel Emeklilik Sistemi, bazı kişilerin bir an önce çıkmak istediği bir sistemdir. Aynı zamanda kalmak isteyenlerin sayısı da epeyi fazladır. Bireysel Emeklilik Sistemi nasıl iptal edilir sorusu merak edilen bir konudur. Çalıştığınız iş yeri sizleri bu sisteme otomatik olarak dahil etmektedir. Her ay maaşınız yattığı gün Bireysel Emeklilik Sistemi kesintisi yapılır. Yapılan kesinti,  maaş miktarına göre farklılık gösterebilir. Bireysel Emeklilik Sistemi kesintisi ne kadar, Bireysel Emeklilik Sistemi devlet katkısı oranı, ve Bireysel Emeklilik Sistemi nasıl iptal edilir sorularını sizler için araştırdık.

Bireysel Emeklilik Sistemi Kesintisi Ne Kadar?

Her çalışan maaşlarının belli bir oranında Bireysel Emeklilik Sistemi içerisine dahil edilir. Bu sistem zorunlu olduğu için çalışan kişi bu konuda bir seçeneğe sahip değildir. Fakat çalışan dilerse istediği zaman Bireysel Emeklilik Sistemi içinden çıkma hakkına sahiptir. Her ay çalışandan kesilen para miktarı %3 olarak belirlenmiştir. Çalışan kişi maaşını her ay sistemde kaldığı süre boyunca %3 oranında eksik şekilde alır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Oranı

Bireysel Emeklilik Sistemi devlet katkısı almak için öncelikle sistemde belirtilen şartlar kadar kalmak gerekir. Sisteme dahil olanlar belirtilen süreyi doldurmadan herhangi bir devlet katkısı kazanamaz. Ayrıca Bireysel Emeklilik Sistemi için en büyük cezbedici durum ise devlet katkısı olmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı hak etmek için sistemde 10 yıl kalmak ve 56 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemi içerisinde 3 ile 6 yıl kalanlar %15, 6 ile 10 yıl kalanlar %35, 10 yıl ve üzeri kalanlar ise %60 oranında devlet katkısına hak kazanır.

Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

Zorunlu olarak her çalışanın katılmakla yükümlü olduğu Bireysel Emeklilik Sistemi nasıl iptal edilir sorusu epeyi merek edilmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemi aktif olarak başladığı tarihten 2 ay içerisinde çıkış yapma hakkı çalışana tanınır. Ayrıca bu sürenin sonunda da çalışanlar Bireysel Emeklilik Sistemi iptali yapabilir. Bunun için Bireysel Emeklilik Sistemi hesabı açılan banka üzerinden Bireysel Emeklilik Sistemi iptali yapabilirsiniz. İster çağrı merkezini arayarak, ister şubeye giderek isterseniz de mobil uygulama üzerinden bankanızla iletişime geçerek Bireysel Emeklilik Sistemi iptali yapma hakkına sahipsiniz.

BES İptal Formu için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu