Bilgisayarın Tarihi

Bilgisayarın tarihi temel anlamda, bilgileri düzenlemek, hesaplamak ve değiştirmek için kullanılan donanım ve yazılımların tarihi gelişim süreçlerini anlatmaktır. Bilgisayarın en basit tanımıyla tanımlamak gerekirse bir matematiksel işlemci, hesap aracı ve veri işlemeye dayalı bir sistemdir.

Bilgisayarın Tarihi

En basit ve işlevi az olarak bakıldığında abaküs, Bilgisayarın Tarihi bazı kaynaklarda ilk bilgisayar olarak tanımlanır ve tarihi yaklaşık olarak 2000 yıl öncesine dayanır. Blaise Pascal tarafından 1642 yılında bulunan hesap makinesi, sayısal anlamda ileri durumdaydı tabi ki günümüz hesap makinelerine kıyaslayacak olursak oldukça yetersiz kalıyor.

Sonrasından 1671 yılında tasarlanan gelişmiş olarak sayılabilecek bir hesap makinesi buluşu olmuştur. Bu hesap makinesi dört işlem yapabiliyordu fakat o zamanlarda pek yaygınlaşmadı ve ticari anlamda gelişimlerini sağlayamadı.

Çağdaş Bilgisayarların Dönemi

 1. 1. Kuşak Vakum Tüplü Bilgisayarlar (1950 -1958)

1945’te ENİAC, 1946’da EDVAC ve 1951’de UNIVAC-1 olarak devam eden ticari amaçlı bilgisayarlar daha sonradan BM firmasının IBM-700 bilgisayarları yerini almıştır. Ve çağdaş bilgisayarların dönemi başlamış oldu.

 1. Kuşağın temel özellikleri:
 2. Bu bilgisayarlar çabuk ısınıyordu ve aşırı derecede ısı yayıyorlardı
 3. Manyetik teyp denen depolama araçları vardı
 4. Büyük vakum tüplerini işlemci olarak kullanılmaktaydı
 5. Bütün veriler ana bellekte tutulurdu
Bilgisayarın Tarihi kaç seneye dayanır
Bilgisayarın Tarihi kaç seneye dayanır
 1. 2. Kuşak Transistörlü Bilgisayarlar (1959 – 1964)

IBM firması BURROGHS olarak bilinen serilerinde transistörlü bilgisayarlar şeklinde üretilmiştir. Yazılım dili olarak ALGOL, CALGOL, FORTRANgibi dilleri kendi bünyelerinde kullanmış ve geliştirmiştir.

 • Kuşağın temel özellikleri:
 • Bu bilgisayarlarda da vakum tüplerinden yararlanılıyordu
 • Az ısınıp ve az enerji harcayarak maliyeti bir tık azaltmıştır
 • En az10 bin transistör ile çalışmasını sürdürüyordu
 • Transistörler el işçiliği ile tablo üzerine işlenirdi
 1. 3. Kuşak Entegre Devreli (1964 – 1970)
 • Bu kuşağın temel özellikleri:
 • Entegre devreli işlemciler kullanılmaya başlandı
 • Manyetik diskler kullanıldı
 • Gerektiği zaman program ve veriler depolanabilir duruma getiriliyordu
 1. 4.Kuşak Mikro İşlemcili Bilgisayarlar (1970 – 1990)

IBM PC, Apple I gibi bilgisayar firmalarının ürettiği bilgisayarların haricinde mikroişlemciler ile tasarımlı gelişmiş teknolojiler üretmekteydiler. Bilgisayarın tarihi Ağ sistemleri gibi sistemlerin gelişmesiyle birlikte, yazılım alanında büyük çekişmeler olmuştur.

 • uşağın temel özellikleri:
 • Mikroişlemcilerin sayesinde üstün hızlarda işlemler sağlanmış oldu
 • Yüksek kapasite bilgi depolayan disk ve cd’ler üretilmiş ve geliştirilmiştir
 • Yapay zeka ortaya çıkmıştır
 • Bilgisayarlar arası iletişim sağlandı

Beşinci Kuşak Bilgisayarların Özellikleri

Beşinci kuşak bilgisayarların bize kazandırdığı birçok şey vardır. Bu kuşakta Üretkenliğin sürekli olarak arttırıldığı yöntemlerin bulunup geliştirmesi bi hayli önemlidir. Enerji kaynak israfını önlemek amacıyla geliştirilen teknolojik imkanlar sayesinde israfın en minimum seviyeye inmesini amaç haline getirilmiştir. Bunun yanı sıra toplumsal huzur ve güvenliğin sağlanması toplum problemlerini azaltmakla ilgili önemli çalışmalar vardır.

Beşinci kuşak bilgisayarlar insanlar ve bilgisayarlar arasındaki eş zamanlı çalışma imkanını da beraberinde getirir.

Kuantum Bilgisayarların Tarihsel Gelişimi

Kuantum bilgisayarların tarihsel gelişimi açısından önemi çok büyüktür çünkü kuantum bilgisayarların tarihi 1927 yılında Alman fizikçi Werner Heisenberg tarafından belirsizlik ilkesine kadar dayanır. Kuantum bilgi teorisi olarak doğuşu 1970 yılından itibaren bilinmeye ve tanınmaya başlandı. Kuantum bilgisayarları yalnızca “açık” ve “kapalı” şeklinde değil hem açık hem kapalı durumlarda da olabilecek üstün entegre devrelerin birleşmesiyle meydana gelmiş yapılardır.

Kuantum bilgisayarların günümüz çerçevesinde ulaştığı hız muazzam seviyededir. Bilgisayarın tarihi Bununla ilgili son çalışmalardan biri de 2019 yılında IBM tarafından IBM Q System One’ın piyasaya sürülmesidir.

IBM Q System One, kuantum bilgisayarlarını daha güvenilir ve istikrarlı bir şekilde çalışmasını sağlayan sistemdir. IBM Q System One, evrensel süper iletken kuantum bilgisayarların , ilk kez labaratuar sınırlarını aşmasını sağladı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu