Norveç Para Birimi-Norveç’in Para Birimi Nedir

Norveç Para Birimi

Norveç para birimi, kısaltılmış hali NOK olan Norveç Kronu‘dur. Kron, Norveç ve Norveç’e bağlı bölgelerde kullanılmaktadır. Dünya üzerinde en çok işlem gören para birimlerinden birisi olarak kabul edilmiştir.

Norveç Kronu, 1875 senesinde spiedaler para biriminin yerini almıştır. İlk aşamada 4 Kron 1 spiedalere eşit kabul edilmiştir. Norveç 1873’te ise İskandinav Para Birliğine katıldı. Bu birliktelik uzun sürmedi ve daha sonra tüm ülkeler kendi para birimlerini kullanmaya başladı.

Norveç Kronu’nun, günümüzdeki alt birimi fiziksel bir formda kullanılmamaktadır. Tek alt birimi Øre’dir ve sadece elektronik olarak kullanılır. Norveç banknotlarında genellikle deniz teması kullanılmaktadır. ( Deniz feneri, deniz dalgası vb. )

Kron, son 5 yılın grafiklerinde açıkça Türk Lirası karşısında değerini arttırmıştır. Buna karşın Dolar’a inişli çıkışlı bir grafik çizmiş ve değerini korumayı başarmıştır.

Norveç Kronu ile ilgili merak edilen sorulardan biri de ” 1 Norveç Kronu Kaç Türk Lirası‘na eşittir?” sorusudur. Siz de Norveç Kronu’nun Türk Lirası karşısında değerini merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu