1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi-İş Hayatı
  3. Temizlik Şirketi Kurmak-Temizlik Şirketi Açma

Temizlik Şirketi Kurmak-Temizlik Şirketi Açma

Temizlik şirketi kurmak, temizlik şirketi kurmak için gerekli evraklar, temizlik şirketi açmak, temizlik şirketi nasıl kurulur, temizlik şirketi kurma maliyeti, temizlik şirketi kar marjı, temizlik şirketi para kazandırır mı vb… iş imkanları için alışkanlık

Temizlik Şirketi Kurmak

Büyüyen firmalar gün geçtikçe artan AVM’ler ve şirketler kurdukları düzene göre hareket etmektedir. Elbette sadece şirketler değil resmi kurumlarda düzen konusunda oldukça iyi yapıya sahiptir. Söz konusu düzen olduğunda doğru iş kurularak sektörde yer edinmek mümkündür. İş fikirleri arasında oldukça popüler olan ve düşük sermaye gerektiren temizlik şirketi kurmak işi yüksek getiriyi de beraberinde getirmektedir. Fakat bu alanda iş kurmayı düşünüyorsanız çok sayıda rakibiniz olduğunu unutmamanız gerekir.

Temizlik şirketleri sadece iş yerlerine değil evlere de hizmet vermektedir. Buda çok sayıda iş alanına sahip olunabilir olmayı göstermektedir. Temizlik şirketi açmak için kanunlara uygun şekilde hareket etmek önemlidir. Elbette şirkette çalışacak personelin temini de büyük öneme sahiptir. Yani iyi bir ekip kurmanız başarılı işlere imza atmanıza ve sektörde tutunmanıza doğrudan katkı sunacaktır.

Temizlik Şirketi Nasıl Kurulur?

Sektörün oldukça geniş alana hizmet ediyor olması yeni iş arayışında olanları etkilemeye yetiyor. Her ne kadar cazip olsa da kuruluma dair tüm faktörleri bilmek gerekir. Temizlik şirketi nasıl kurulur ile alakalı detayları bilmek sorunsuz şekilde şirketi faaliyete geçirmenize etki edecektir.

Sektörde çok sayıda rakibinizin olduğunu öncelikle bilmeniz gerekirken teknik konuları es geçmemelisiniz. Öncelikler arasında firmanın iyi ve etkileyici bir isme sahip olmasına özen gösterin. Bu aynı zamanda sizin müşterilere karşı güven veren bir firma olduğunuzu da göstermektedir. Kurulumla alakalı olarak maliyetleri bilmeniz kurulum aşamasında en önemli etkendir. Temizlik şirketi kurma maliyeti bilmeden böyle bir işe girişmek pekte mantıklı olmayacaktır. Maliyetleri etkileyen en önemli faktör yasal ücretler olurken, temizlik ekipmanları, personel giderleri, personel formaları, ofis için gerekli malzemeler de önemli yere sahiptir. Temizlik şirketi malzemeleri seçiminde en kaliteli ürün tercihinde bulunmaya özen göstermelisiniz. Bunun sebebi ise hem uzun ömürlü olması hem de temizliğin üst düzey şekilde sağlanması içindir.

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Ne Gerekli

En iyi hizmeti sunabilmeniz için temizlik şirketinin kurulumundan tutunda faaliyete geçişe kadar tüm etkenleri bilmek ve uygulamak gerekir. Sunacağınız hizmette hiçbir eksik faktörün olmaması gerekir. Eksik bir yapının olması sonrasında ki işleri doğrudan etkileyecektir. Temizlik şirketi kurmak için ne gerekli ise bu konuda bir liste tutmanız doğru karar olacaktır. Böylece olası eksikliğin önüne geçilmesi çok daha kolay olacaktır.

Temizlik şirketinin kurulumu aşamasında mutlaka başvuru kurallarına dikkat edilmelidir. Bu yüzden de temizlik şirketi kurmak için gerekli belgeler eksiksiz şekilde temin edilmelidir. Hazırlamanız gereken bu belgelerin listesi ise şu şekildedir;

  • l Vergi dairesine başvuruda bulunarak vergi levhası temin edilmelidir.
  • Şirket olarak faaliyet gösterecekseniz ticaret odasına başvurmalı, şahıs olarak işletme açacaksanız da ticaret veya meslek odasına başvurup kaydınızı gerçekleştirmelisiniz.
  • Firma bünyesinde çalışacak personelin SGK girişleri için Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimde bulunmalısınız.
  • İşyeri ruhsatı alabilmeniz için de ilgili belediyeye evraklarınızla birlikte başvurmanız gerekir. İşinizi başlatabilmeniz için bu tür başvuruları eksiksiz şekilde yerine getirmeli ve tüm yasal prosedürü olması gerektiği gibi yapmalısınız.

Temizlik Şirketi Kar Marjı

Gider ve gelir dengesine bakıldığında temizlik işinde çok iyi kazanımlar söz konusudur. Gider kalemlerinin getiri ile karşılaştırılması söz konusu olduğunda temizlik şirketi kar marjı oldukça iyi seviyededir. Ortalama bir ev temizliği 100 – 150 TL arasında değişkenlik gösterirken ofis temizliği işi çok daha iyi kazanımlar sunacaktır. Anlaştığınız bir şirketin ofisini belirli aralıklarla temizlediğinizde sabit bir akışta sağlanmış olacaktır.

Belirlenen hususlar çalıştırılan personel maaşları ile karşılaştırma yaparak kazanımları ortaya çıkarabilirsiniz. Temizlik şirketi para kazandırır mı konusunda iyi ilişkiler kurabilir ve reklamınızı iyi yaparsanız beklentilerinizin üzerinde getiriye sahip olabilirsiniz. Broşürler, pankartlar ve yaptığınız işler sizin en güçlü reklam kanalınız olacaktır. İlk etapta kazanımlar elde edebilme adına da referanslar edinmelisiniz. Tavsiye edilen bir şirket konumuna geldiğinizde ise elde ettiğiniz kazanımlar sizi dahi şaşırtacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap