Foto kapan kurulumu nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmeli?

Fotokapan kurulumunda nelere dikkat edilmeli?

Foto kapan kurulumu nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmeli? Geniş araziler ve dar zamanlar için kullanılan , doğa fotoğrafçılarının vazgeçilmezleri arasında yerini almış bu aletler bir harika. Doğru bir kurulum işleminden sonra elde edemeyeceğiniz görüntü yok. Peki ya foto kapan kurlumu nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmeli?

Foto kapan kurulumu nasıl yapılır

Elinizde bir foto kapan var ve bununla güzel görüntüler yakalamak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle insanlardan olabildiğince uzak bir arazi seçmelisiniz. Foto kapan kurulumu nasıl yapılır Bu uzak arazi seçimi size bir çok anlamda avantaj sağlayacaktır. İnsanlardan uzak bölge avantajları içerisinde daha çok hayvan popülasyonu, daha az çalınma riski, daha az gereksiz insan veya yapay aletlerin görüntüleri vb. avantajlar olacaktır.

Foto kapan kurulumu nasıl yapılır
Foto kapan kurulumu nasıl yapılır

Foto kapan kurulumu için arazi analizi

Genel anlamda bakacak olursak bir foto kapan kurlumu yaparken ilk etapta ne istediğinizi bilmeniz gerekir. Farklı canlılardan oluşan karışık bir görüntü mü yoksa tek bir canlıya ait birçok görüntü mü? Birden fazla canlı görüntülemek istediğiniz durumlarda (yaban domuzu, karaca, kurt , ayı vb.) arazide ufak çaplı bir gezinti yapmanız ve ağaçlarda kıl kalıntıları, yerlerde ayak izleri, kemikler ve dışkı gibi etkenlere göz gezdirmeniz gerekir. Fotokapan kurulumu nasıl yapılır  Bu etkenlerin en fazla bulunduğu alanlara kurulumu yapabilir ve kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz. Ayrıca insanların uğramadığı bir bölgedeyseniz ve bir patika keşfederseniz muhtemelen yaban hayvanlarına ait olacaktır. Bu patikalara kurulum yapabilir ve kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz.

Foto kapanla hayvan görüntüleme

Tek bir canlı üzerinde çalışma yapmak istediğiniz durumlarda ise bazı önemli püf noktalara dikkat etmelisiniz. Çalışma yapacağınız canlının yaşam alanı hakkında bilgi edinmeli ve yuva yapabilme olasılığı yüksek yerleri seçmelisiniz. Ayrıca çalışma yapacağınız canlının diyetini yani nelerle beslendiğini güzel araştırmalı ve ona göre bir yer belirlemelisiniz. Örneğin meyveler ile beslenen bir tür çekmek istiyorsanız arazide bulunan bir meyve ağacının yakınına kurulum yapabilirsiniz.

Foto kapan kurulumu esnasında sistem ayarları nasıl yapılmalı

Genellikle bir fotoğraf ve bir video çekecek şekilde ayarlamalı ve video süresini düşük tutmalısınız. Böylece hem gelen canlıları kaçırmamış hem de sınırlı olan depolama alanını verimli kullanmış ve en önemlisi de pil ömrünü korumuş olursunuz. Ayrıca çekeceğiniz bölgede fazla ot veya böcek gibi küçük hareketler yapıp sensörü aktif edecek canlılar varsa sensörün algılama ölçüsünü düşürüp artırarak bunların önüne geçebilirsiniz.

Arazide foto kapan kurulumu ve açı ayarlanması

Ormanlık arazilerde kurulum yapıyorsanız bir ağaca ortalama 1m yüksekliğe bağlamalısınız. Bu yükseklik çekeceğiniz hayvanın boyuna göre değişiklik gösterebilir. Ormanlık alanlarda kurulum yaparken sabitlediğiniz foto kapanın kamera lensinin önüne bir yaprak veya dal parçası gelmemesine dikkat etmelisiniz aksi halde ya çekim yapamaz ya da gereksiz hareketler çekerek hem hafızasını hem de pil ömrünü azaltmış olursunuz. Ağaca bağlandığınız foto kapanınızın açısı boşluk bir alanı görürse daha kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz zira bir ağaca veya bir kaya parçasına bakan bir açısı varsa gelen canlıları göremeyebilir. Foto kapan kurulumu nasıl yapılır  Bulunduğunuz alanda sabit bir yer yoksa örneğin ağaç veya kayalık. Sizlerde yere çakacağınız bir kazık üzerine foto kapanınızı kurabilirsiniz.

Ayrıca dikkat edilmeli

Milli park bölgelerine kurulum yapamazsınız bu yasal olarak uygun değil. Ayrıca çekimlerinizde nesli tükenme tehlikesinde olan bazı canlıları görüntülediyseniz bunları öncelikle milli parklar ile paylaşmalısınız. Bu canlıları lokasyon bildirerek rastgele paylaşmak doğru değil. Her ihtimale karşı foto kapanınızın üzerine telefon numarası yazmanızı tavsiye ederim. Ayrıca pin kodu ve koruma kutusu kullanmak önemli önlemlerden bazılarıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu