Asgari İşçilikte Müfettiş İncelemesi-Asgari İşçilik Oranları 2023

Asgari işçilikte müfettiş incelemesi, eksik işçilik bildirimi nedir, asgari işçilik nedir, asgari işçilik oranları 2023 vb.. yararlı bilgiler için aliskanlik.com

Asgari İşçilikte Müfettiş İncelemesi,

Asgari işçilikte müfettiş incelemesi merak konusu olan ve nasıl yapıldığı gibi ayrıntıları gerektiren bir konudur.

Asgari İşçilik Nedir

Asgari işçilik nedir ? Uygulaması tanımı çok sayıda unsurun bir arada bulundurularak tespit edilme sürecini kapsar. Bu uygulama içerisinde işverenin iş süreci esnasında gereken şartların altında bildirimde bulunmasının halinde gereken işçilik tutarı vardır. Bir işin yürütümü esnasında gereken çalışma süreleri, primler vs. olması gerekenin altında olunca müfettiş incelemesiyle asgari işçilik olarak yeniden düzenlenir.

Yapılan yeni asgari işçilik uygulama düzenlemesinde belirli bir kurum tarafından denetim ve kapsam ele alınmaktadır. Eksik işçilik bildirimi kısa sürede çözüme kovuşturulur. Görevlendirilen memurlar ve kurumlar kontrolleri yaparak uygun hesaplamayı gerçekleştirmektedir.

Müfettiş İncelemesi Talebi

Kontrollerde sorun çıkmaması için SGK tarafından hesaplama yapılmasını talep etmek üzere müfettiş incelemesi talebi yapılabilir. Bu hesaplamaların öncelikle eksik bildirimli olduğunun netleştirilerek talep gerekliliği ön plandadır. Prim borcu açısından bir inceleme ortaya çıkarıldığında buna itiraz vs. de yapılabilir. İtiraz halinde de SGK müdürlüğü tarafından dosya incelemesi gündeme gelecektir. Bu inceleme de Rehberlik ve Teftiş Grup Başkanlığı’ndan gönderilen müfettiş incelemesi demektir.

  • Özel Durumlarda Ne Olur?

İnceleme yapılırken eğer özel durumlar varsa bu halde müdürlük işçilik hesaplamasındaki işçinin tespitini tam olarak bulamıyorsa bu halde asgari oran da belirlenememiş olur. İşveren rızası olmasa bile bu gibi durumlarda dosya incelemeleri zaten zorunlu bir hal alacaktır. Eğer bu gibi bir durumdan farklı nedenlere bağlı olarak inceleme gerekiyorsa işveren talebi doğrultusunda bir müfettiş sevki oluşur.

Müfettiş talep etmeden önce düşünülmesi gerektiği genel olarak işletmelerin ortaklaşa fikir birliğine vardığı konudur. Bunun da nedeni eksik alınan oranlar arasındaki farklılıklardır. Asgari işçilik oranları listesinde %25 oranında bir miktar tespit edilirken dosya müfettiş incelemesine gelince yani kendiniz talep edince işçilik oranı tamamını almaktadır.

  • Amaç Fayda Bakımından Değerlendirme

Amaç fayda bakımından bir inceleme yapıldığında asgari işçilik incelemelerinde temel amaç yanlışlıkları düzeltici bazı çalışmaları iş yerlerinde uygulamaya sokmaktır.  Mevzuat hükümlerine uygunluk kontrolleri, istihdamın güvenli ve yasal açıdan doğru şekilde gerçekleşmesini sağlamak, kurum içindeki ilişkileri düzenlemek gibi birçok amacı ve artısı vardır.

SGK’ya bildirilmesi gereken işçilik miktarının hesaplanmasında kullanılan  Asgari işçilik oranları 2023 için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu