Türkiye’de Kahve Yetiştirilir Mi?

Türkiye’de kahve yetişir mi merak konusu. Ülkemizin iklimi kahve için normal şartlarda uygun değildir. Bu yüzden de genel olarak ülkemizde kahve yetiştiriciliğinin yaygın olmadığı görülmektedir. Bunun en büyük nedeni de ülkemizdeki toprak yapısı, iklim ve yeryüzü şekilleri olmaktadır. Türkiye iklimi her ne kadar kahve üretimi için yeterli olmasa da uygun koşullar çeşitli yollarla karşılandığında kahve üretimi gerçekleştirilebilir. Türkiye’de kahve üretimi hakkında bilinmesi gerekenlere bir göz atalım.

Türkiye’de Kahve Üretimi Mümkün Mü?

Uygun koşullar sağlanıp kahve çekirdekleri çimlendirilerek kahve fidesi elde edilir. Elde edilen bu kahve fidesi, narin bir yapıya sahip olduğundan dolayı her ortamda yetişmez ve oldukça fazla ilgi ister. Kahve, herhangi bir insan müdahalesi olmadan ve yeterli neme sahip olan bir ortamda kendiliğinden yetişmektedir. Kahve ağacı yaklaşık olarak 5 ile 7 metre arasında değişkenlik gösteren bir uzunluğa sahiptir. Kahve ağacı, yapraklarını asla dökmez ve her zaman yeşil ve parlak bir renktedir. Kahve ağacı yapraklarının belirli kısımlarında yumak şeklinde çiçekler bulunur.

Türkiye’de Kahve Yetiştirilir Mi?

Türkiye’de kahve iklimine en uygun olan topraklar Akdeniz bölgesinde yer alan Güney illeridir. Hatta Mersin ilinde, tropikal iklim şartlarına çok uygun olduğu için kahve fidesi yetiştirme denemeleri yapılmıştır. Türkiye’de Kahve Yetiştirilir Mi? Bu deneme sonucunda kahve çekirdekleri 3 ay boyunca saksıda kalmış ve sonucunda ise fide haline gelmiştir. Bu işlemler daha da geliştirilebilirse önümüzdeki yıllarda yerli kahve tüketimine geçebiliriz.

Türkiye’de kahve tüketimi aslında çok eskiye dayanmaktadır. Kahve öğütmek ve yapabilmek için çeşitli makineler icat edilmiştir. Geçmişten günümüze kadar birçok kahve makinesi çeşitli işlemlerden geçmiş ve bizlere en kolay şekilde kahve üretimi yapacak hale gelmiştir. Eskilerden beri toplumumuzda yer alan kahve aşkı her geçen gün farklı lezzetlerin ortaya çıkması ile de artmaktadır. Türkiye’de Kahve Yetiştirilir Mi? Kahveyi bu kadar seven bir toplumken kahve yetiştiriciliğinin ticari bir şekilde yaygın olarak yapılamaması oldukça üzücü bir durumdur. Şu an için yalnızca kahve ağacı yetiştirme denemeleri yapılmakta. Umuyoruz ki önümüzdeki yıllarda ülkemizde de kahve yetiştiriciliği ticari bir şekilde yapılmaya başlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu