En uzun milli marş hangi ülkede, en kısa milli marş, Japonya milli marşı, Yunanistan Milli Marşı vb… milli marşlar hakkında bilgileri sizler için hazırladık.

Milli marşlar, ülkelerin özel günlerinde okunan kimi zaman dua niteliği taşıyan kimi zamanda ülkenin zor siyasi tarihini anlatan şiir tarzındaki metinlerdir. Ülkenin resmi diline uygun olarak yazılan milli marşlar okuyanın vatanseverlik duygusunu pekiştirir. Ülkenin kaç resmi dili varsa o kadar yazılır.

Dünyadaki En Uzun Milli Marş

Dünyada ki en uzun milli marşın sahibi olan ülke Yunanistan’dır. Yunan Dionysios Solomos tarafından 1823 yılında yazılan milli marş 158 kıtadan oluşuyor. Şiir tarzında yazılan marş, ülkenin bağımsızlığı için göstermiş olduğu mücadeleleri anlatıyor. 1865 yılında Yunan Hükümeti tarafından Milli Marş olarak kabul edilmiştir.

Uruguay Milli Marşı’da 150 kıtalık yapısı ile en uzun ikinci milli marş özelliği taşımaktadır.

Dünyadaki En Kısa Milli Marş

Japonya’nın kullandığı milli marş Dünya’nın en kısa milli marşı olma özelliği taşımaktadır. Marşın hangi tarihte yazıldığı bilinmememektedir. Hükümdara övgü yapılan marş, Japonya’da tartışma konusu olmuş ve binlerce kişi bu marşı eleştirdiği için ceza almıştır.

Japonya Milli Marşı;

Kimiga yowa/ chiyoni o chiyoni/ sazare ushino/ uno otonarite

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. aliskanlik_avatar

    En uzun millimmarşın hangi ülkede olduğu önemli değil, önemli olan en duygu dolu marşın hangi ülke de olduğu tabi ki Türkiye

  2. aliskanlik_avatar

    En kısa milli marş Yunanistan’ın olması gerek mezmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir