Dünya’nın Başına Gelmiş En Büyük Felaketler

Dünya’nın Başına Gelmiş En Büyük Felaketler Günümüz anlayışında doğal felaketlerin başında deprem, sel ve kasırga türünden afetler yer alıyor. Dünya’nın 4,5 milyar yaşında olup çok fazla geçmişe sahip olduğunu unutuyoruz. Elde edilen bulgulara göre insanlık tarihinin 10 bin yıl önce başladığı kesin olarak biliniyor.

Dünya’nın Başına Gelmiş En Büyük Felaketler

Kesin olmayan fikirlere göre ilk insanların 100 bin yıl önce Afrika kıtasında ortaya çıktığı söyleniyor. Dünya’nın Başına Gelmiş En Büyük Felaketler Dünya’nın yaşının insanlık tarihinden kat kat fazla olduğunu kesin olarak biliyoruz. Bu bağlamda hem dünyanın oluşumunu hem de insanlığın göremediği felaketleri teorilerde buluşturabiliyoruz.

Dünya'nın Başına Gelmiş En Büyük Felaketler
Dünya’nın Başına Gelmiş En Büyük Felaketler

HIZLA DÖNEN DÜNYA OLUŞUYOR

En çok kabul edilen teorilere göre Dünya ilk oluştuğunda sıcak bir toz ve gaz yığınıydı. Lav yığınlarının uzayda dönerek küre halini aldığını ve bu küreye sürekli meteorların düştüğünü düşünün. Üstelik Dünya’nın dönüş hızı bugünkü hızından kat kat daha fazlaydı. Bu teoriye Büyük Patlama (Big Bang) ismi veriliyor.

YER ÇOK SICAK

Dünya henüz sıcak bir alev topu durumunda ve yeni yeni soğumaya başlıyor. Üzerinde hayat olmayan içi lav dolu dışı henüz soğumamış kayalardan oluşan bir küre. Tabiki bu büyük kütlenin soğuması epey zaman alacaktır. Soğumaya başlayan bir cisim üzerinde nasıl bazı değişiklikler oluyorsa fizik kurallarına göre bu kürenin üzerinde de bazı değişikliklerin olması gerekiyor. Soğuma sırasında dünyanın dış kabuğunda çatlama ve kırılmalar oluyor. Soğuma sırasında çıkan gazlar yavaş yavaş atmosferi oluşturuyor.

METEORLAR VE SAĞANAK YAĞMURLAR

Zamanla oluşan atmosferin içine Dünya’yı oluşturan lav yığınlarının içinde kalan su yükseliyor. Yükselen su buharları yükseldikçe soğuyup yoğunlaşarak ağırlık kazanıyor. Yer çekimi bu su damlacıklarını çekiyor ve Dünya insanlığın hiç görmediği kadar sağanak yağmur altında kalıyor. Dünya’nın Başına Gelmiş En Büyük Felaketler Yağmur büyük su kütlelerinin oluşmasını sağlıyor. Yağmurlar uzun süre devam ederken birden bire meteor yağmurları görülüyor. Meteorlar uzaydan bazı mineralleri getiriyor. Meteorların getirdiği mineraller canlıları oluşturacak olan yapı taşlarıydı. Yağmurların devam etmesiyle bitkiler yeşermeye başlıyor. Günümüzde göremediğimiz kadar uzun ağaçlar ortaya çıkıyor. Dinozorların ve memeli hayvanların ortaya çıkışıda bu zamana denk geliyor.

Dünya'nın Başına Gelmiş En Büyük Felaket
Dünya’nın Başına Gelmiş En Büyük Felaket

YER SÜREKLİ HAREKET EDİYOR

Artık Dünya eskisi kadar sıcak değil. Zamanın geçmesiyle soğuyan dünya yağmurun etkisiyle daha hızlı soğumaya başlıyor. Yinede Dünya felaketlerden kurtulmuş değil. Günümüzde deprem olarak bildiğimiz yer hareketleri aslında yer kabuğunu oluşturan plakaların hareketleridir. Normalde yılda ortalama 2 cm hareket eden bu levhalar eskiden çok daha hızlı hareket ediyordu. Bu hareket günümüz depremlerinden çok daha güçlü ve sık depremler oluşturuyordu.

METEORLAR YİNE ZİYARETE GELMİŞ

Meteorlar bu sefer dinozorların neslini tüketmek için geldi. Dünya tekrar meteor yağmuru altına alınmış ama bu sefer uzaydan mineraller getirmek için değil yok etmek için gelmişler.

YER ATEŞ PÜSKÜRÜYOR

Volkanik dağlardan çıkan lavların ne kadar güçlü olduğunu biliriz. Volkanlardan çıkan toz ve gazların iklimi bile etkilediğini duymuşsunuzdur. Dünya’nın kabuğu soğumaya başlarken kabuğun altındaki mağma dediğimiz lav sürekli kabuğu parçalayıp ateş püskürüyordu. Üstelik bu volkanik faaliyetler sürekli ve çok daha güçlü oluyordu. Volkanik faaliyetlerle çıkan kül, toz ve gazlar atmosferin büyük bir kısmını kaplıyordu.

İKLİMLER DEĞİŞİYOR

Volkanlardan çıkan gazlar ve tozlar atmosferi kaplıyor ve güneş ışınlarının gelişini engelliyor. Güneş ışınlarını alamayan dünya insanlık tarihinin hiç göremediği kadar soğuyor. Dünya’nın Başına Gelmiş En Büyük Felaketler Neredeyse Dünya’nın tamamı buzlarla kaplanıyor. Birçok canlı türü göç ediyor, göç edemeyenlerin nesli tükeniyor.

YENİ DÜNYA

Dünya birçok felaketi yaşadıktan sonra günümüz iklim koşullarına ve günümüzdeki kıta dağılımına kavuşuyor. İnsan yaşamı için uygun duruma gelen Dünya artık insan misafirlerini ağırlamaya hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu