Türkiye’de Üniversite Okunabilecek Şehirler

TÜRKİYE'DE ÜNİVERSİTE OKUNABİLECEK 3 ŞEHİR

Üniversite hayatı, gençliğimizin en güzel çağlarından biridir. Türkiye’de Üniversite Okunabilecek Şehirler Arkadaşlarımızla sabaha kadar partilediğimiz, kampüsün çimlerinde uzandığımız ve parasızlığı dibine kadar yaşadığımız bir zamandır üniversite hayatı.

Türkiye’de Üniversite Okunabilecek 3 şehir

Bu yazımızda sizler için öğrenci dostu üniversite şehirlerini ve Türkiye’de üniversite okunabilecek 3 şehri listeledik.

  1. Eskişehir’de Üniversite Okumak

Türkiye’de öğrenci olmak ve üniversite hayatı denilince akla ilk gelen şehirlerden biri kuşkusuz Eskişehir’dir. Burada, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi olmak üzere üç tane devlet üniversitesi bulunmaktadır. Türkiye’de Üniversite Okunabilecek Şehirler Bu kadar çok üniversitenin bulunduğu bir şehirde haliyle çok sayıda öğrenci bulunuyor ve her kültürden insanla etkileşime geçip sosyalleşebiliyorsunuz. Tiyatro, opera, bale gibi kültür sanat faaliyetlerinin yoğun olduğu bu şehirde kültürel açıdan kendinizi geliştirme imkânı yakalayabilecek, belediye ve diğer kurumların sunmuş olduğu birçok ücretsiz kurs ile yeteneklerinizi keşfedebileceksiniz. Konumu sayesinde birçok şehri rahatlıkla gezebileceksiniz. Sıcak ve misafirperver Eskişehir halkı sayesinde burada evinizde gibi hissedeceksiniz. Ülkemizde artan ekonomik problemler öğrencilerin bütçesini zorlamasına rağmen Eskişehir bu konuda tam bir vefa örneği sergiliyor. Örneğin yurt fiyatları 700-1500 lira arasında değişmekte. Bu şehir gerçekten de öğrenci dostu.

2.Ankara’da Üniversite Okumak

Çoğu insan Ankara’yı gri bir memur kenti olarak görmekte, ama Ankara’daki öğrenciler öyle demiyor. Ülkemizin Başkenti ve güzide kentimiz Ankara onlarca üniversiteye ev sahipliği yapıyor. ODTÜ, Hacettepe ve Gazi Üniversitesi bunlardan başlıcalarıdır. ODTÜ kampüsünde Ankara’nın grisinden kaçabilecek, yeşile doyacaksınız. Bahar aylarında şenlikten şenliğe koşturacaksınız, ODTÜ şenliği bitti mi? Sıra Hacettepe’de. Kalabalıktan sıkıldıysanız huzur dolu dakikalar için Kuğulu Park’a gidebilirsiniz. Metro’ya bindiğinizde enstrüman sesleri sizi yalnız bırakmayacaktır.  Her köşesi tarih kokan bu kentin sokaklarında yürüdüğünüz zaman Cumhuriyet’in ilk yıllarındaymış gibi hissedeceksiniz. “Bunlar bana göre değil kardeşim, ben spor yapmak istiyorum!” diyorsanız, Ankara’da sporcular için de yer var. Türkiye’de Üniversite Okunabilecek 3 şehir Voleybolda Vakıfbank, Futbolda ise Gençlerbirliği gibi takımlara ev sahipliği ediyor güzel Ankara. Özellikle Siyaset Bilimi ve Hukuk gibi alanlarda okumak isteyen öğrenciler için Ankara biçilmiş kaftan. Sağınızda TBMM solunuzda Cumhurbaşkanlığı, devlet yönetimi ile ilgili her şeyi henüz üniversite hayatınızdayken pratik edebileceksiniz. Meclisi ziyaret edebilecek, grup toplantılarına katılabileceksiniz. Öte yandan ASELSAN, EPDK gibi kurumların da bu şehirde olduğunu düşünürsek çok sayıda büyük firma veya kurumda staj imkânı bulabileceksiniz.

3.İstanbul’da Üniversite Okumak

Ve geldik Aziz İstanbul’a. İstanbul 50’den fazla devlet ve vakıf üniversitesine ev sahipliği yapıyor. 20 milyondan fazla insanın yaşadığı bu kentte hayat asla durmuyor, bir yanda ışıklar sönerken diğer yanda hayat yeniden başlıyor. Bu kalabalık gözünüzü korkutmuş olabilir ama İstanbul’un güzelliği hangi korkuyu yenmedi ki? Çok sayıda yurt ve apartın bulunması barınma problemini çözüyor.  Bu koca şehirde çok fazla ulaşım imkânı bulunuyor. Metro, Tramvay, Deniz Otobüsü, Metrobüs bunlardan sadece birkaç tanesi. Birine atlayıp hafta sonu Galata’ya sevdiğinizle çıkabilir veya İstiklal’de sokak sanatçılarının ezgileriyle dans edebilirsiniz. Öğrenci kulüplerine katılarak çok sayıda etkinliğe katılabilir, arkadaşlarınızla Kadıköy’de sabahlayabilir veya Galatasaray – Fenerbahçe derbisini izlemeye gidebilirsiniz. Türkiye’de Üniversite Okunabilecek Şehirler Tarihin her döneminde adından söz ettiren İstanbul’da tarihe doyacaksınız, Ayasofya, Topkapı gibi tarihi mekanları gezebilecek, sahaflarda tarih kokan kitapların kokusuna doyacaksınız. Babam beni okumaya gönderdi diyorsanız, şehrin hemen hemen her yerinde olan kitap kafelerde veya kütüphanelerde ders çalışabilecek, neredeyse her gün düzenlenen bilimsel ve akademik çalışmalara katılabileceksiniz Ayrıca, ülkemizin önemli bir ticaret şehri olan İstanbul’da yerli ve yabancı birçok firma bulunmakta, bu firmalarda staj ve çalışma imkânına İstanbul’da okumakla sahip olabileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu