Maliye Memuru Maaşı-Maliye Memuru Nedir

Maliye memuru nasıl olunur, maliye memuru maaşı, maliye memuru nedir, maliye memuru ne iş yapar gibi sorulara sitemizde cevap bulabilirsiniz.

Meslek arayışı içinde olan gençlerin en fazla merak ettikleri soruların başında Maliye memuru nasıl olunur, ne kadar maaş alır gelmektedir.

Her geçen gün ilgi duyanların sayısının arttığı bu meslek dalı hakkında bilinmeyenler hakkında detaylı bilgi almak için araştırmalar yapılmaktadır. Maliye memuru mesleği en çok merak edilen mesleklerin başında gelmektedir.

Maliye Memuru Nedir

Maliye memuru nedir sorusuna en doğru cevapları bulmak için bir takım araştırmalar sonrası yanıt bulunmaktadır. Maliye memuru Maliye Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı’nda çalışmakta olan memurlara denilmektedir.

Daha açık bir anlatımla kurumun, bir bankanın, mali işler ile uğraşan kurum ve kuruluşların ya da yatırım yapılan bir iş yerinin mali alanda yer alan gerekli işlerini yapmakta olan alanında uzman kişilere maliye memuru denir.

Maliye Memuru Nasıl Olunur

Her mesleğin kendine göre bir zorluğu olurken maliye memuru olmak isteyenler için iş biraz daha zor olmaktadır. Çünkü bu mesleğe sahip olmak içim 4 yıllık üniversite eğitimi alınması gerekir. Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri içinde yer alan bölümlerden her hangi birinden mezun olmak bu meslek için şarttır.

Ayrıca mezun olduktan sonra KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmek ve en az 70 puan alınması gerekmektedir. Sınavda istenilen puan üzeri alınması sonrasında sözlü mülakata girilmesi gerekir ve mülakattan istenilen derece alınması ile birlikte memur olmaya hak kazanılmaktadır.

Maliye Memuru Maaşı Ne Kadar

Genel olarak meslek sahibi olmaya karar verirken alınacak maaş miktarı hemen hemen herkesin merak ettiği konulardan biridir. Maliye memurları maaşlarını yılda iki defa zamlı olarak alamaya hak kazanırlar.

Her sene yapılan zam oranı doğrultusunda maaş durumları farklı olmaktadır. Bu yıl yapılan zam açıklamasına göre maliye memuru maaşı 2021 en düşük hali ile 4 bin 187 liradan 4 bin 420 liraya kadar çıkmaktadır. Maliye memur maaşları kıdem arttıkça ücret oranında da artış olmaktadır. Yılda 2 defa yapılan zamla kısa süre içinde alınan maaşta artış yaşanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu