Cep Telefonu ile Tuvalette Geçirdiğiniz Zaman Hangi Hastalığa Sebep Oluyor?

Cep Telefonu ile Tuvalette Geçirdiğiniz Zaman Hangi Hastalığa Sebep Oluyor? Tuvalette telefon ile geçirilen vaktin çok ciddi sorunlara sebep olduğu belirtildi. Yapılan üniversite uzmanlarının araştırmalarında belirtiliyor ki, tuvalette fazla zaman geçirmek halk arasında sıklıkla bilinen basur, yani hemoroid rahatsızlığını tetiklediğini açıkladılar.

Cep Telefonu ile Tuvalette Geçirdiğiniz Zaman Hangi Hastalığa Sebep Oluyor?

 

Cep telefonlarının, ya da tabletlerin basur rahatsızlığını tetikleyip tetiklemediği konulu ülkemiz tarafından yapılan araştırmalar dünya çapında oldukça ilgi gördü.

Üç yıllık geçmiş verilere dayanarak yapılan çalışmalarda şunlar tespit edildi:

Basur problemi halk genelinde yaygın olarak görülmekte. Yapılan çalışmalara göre yaş ilerledikçe bu riskte de ciddi artış gözlemlenmekte. Özellikle 50 yaş üstü bireylerin yaklaşık yarısında hemoroit şikayetlerinin olduğu gözlemlendi. Cep Telefonu ile Tuvalette Geçirdiğiniz Zaman Hangi Hastalığa Sebep Oluyor? Buna ilaveten cep telefonlarının yaygınlaşması, her yaşta bireylere ulaşmasıyla da sosyal medya üzerinde geçirilen zamanda ciddi artışlar bulunmakta. Hatta öyle ki, sosyal medyada geçirilen vakit bir uygulamaya tıklandığı anda kendinizi, bulunduğunuz yeri unutacak ölçülere varana kadar ilerliyor. Lavoboya cep telefonunuzla gitmek de basur rahatsızlığıyla karşılaşan hastalarda özellikle tespit edilmiş bir analiz olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırma uzmanları, polikliniklere gelen ve bu rahatsızlıklarının olduğu teşhisi konan hastalara sorulduğunda onların Cep telefonuyla birlikte lavaboya gittiklerinin öğrenilmesi üzerine genel olarak bunun araştırılması gerekliliğini öngörmüşler. İstanbul’da bir hastaneyle birlikte yürütülen çalışmada insanların cep telefonu ile birlikte tuvalete giden kişilerin yüzde kaçının telefonuyla gittiğini ve sosyal medyada vakit geçirdiği üzerine araştırma yapmışlar.

Ankete katılan yaklaşık 2 bin kişi ile yürütülen çalışmanın sonuçları da şekilde açıklandı:

Yapılan araştırma sonucu cep telefonuyla birlikte tuvalete giden kişi sayısının oldukça çok olduğu tespit edildi. Hem hastalık şikayetinde olanlar hem de kontrol edilmesi gereken grupta olanlarda bu sayı çok fazla.

Tuvalette olması gerekenden daha fazla vakit geçirilmesi halinde anal bölge içerisinde uzun süren basınç yüksekliği olmakta. Anal bölge üzerindeki bu basınç hemoroidin risk faktörünü arttırmış oluyor. Bu basınç sebebiyle de hemoroid şikayetleri her geçen gün artıyor.

Bu araştırma sayesinde hasta olsun ya da olmasın insanların yarısının cep telefonuyla birlikte tuvalete gittikleri ve büyük bir çoğunluğun da 10 dakikanın üzerinde sosyal medyada vakit geçirdiği gözlemlendi. Özellikle hemoroid hastalarının yakın geçmişte, tuvalette çok fazla cep telefonlarıyla vakit geçirdikleri tespit edildi.

Varılan sonuç neticesinde cep telefonu ile tuvalete gitmenin riski tetiklediği konusunda hem fikir olunan sonuçlar çıkarılmış oldu. Cep Telefonu ile Tuvalette Geçirdiğiniz Zaman Hangi Hastalığa Sebep Oluyor? Siz de eğer tuvalete gittiğinizde cep telefonunuzu yanınıza alanlardansanız bunu bir deva daha düşünün. Bu arada en çok merak edilen ve talep gören yazımız 2.El Cep Telefonu Satış Sözleşmesi yazımıza sizde bir göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu