Tansiyon Nasıl Düşürülür-Tansiyonu Düşüren Gıdalar

Tansiyon nasıl düşürülür, tansiyonu düşüren gıdalar, tansiyonu hızlı ne düşürür, küçük tansiyonu ne düşürür, büyük tansiyonu ne düşürür gibi sağlık soruları için aliskanlik.com

Tansiyon Nasıl Düşürülür

Tansiyon normal değerler üzerine çıktığında bazı belirtiler ile sinyal vermeye başlar. En fazla görünen tansiyon belirtileri genel olarak baş dönmesi‚ kulaklarda çınlama‚ görüntüde bulanıklık‚ burun kanaması‚ kalp sıkışması ve enseden başa doğru yayılan ağrılardır. Bu gibi belirtiler fark edildiğinde tansiyon değerlerine bakılarak durum tespit edilmelidir. Harici yöntemlerle tansiyon düşürmek genel olarak mümkün olabiliyor. Şimdi tansiyon nasıl düşürülür bahsedelim.

Tansiyonu Düşüren Gıdalar

Tansiyonu Düşüren Gıdalar

Tansiyonu düşüren gıdalar listesinde akla ilk gelen düşürme yöntemi elbette ki limon. Herkes tarafından bilinen bu yöntem gerçekten de çoğu zamadan en etkili ve hızlı sonucu veriyor. Limon suyunu su ile karıştırarak içebileceğiniz gibi küçük dilimler halinde katı olarak da tüketebilirsiniz. Her ikisi de aynı etkiyi gösterecektir. Limon kadar bilinmese de tansiyon düşürmede etkili bir diğer meyve de nar. Nar ya da nar suyu tüketilerek de kısa zamanda tansiyon kontrol altına alınabiliyor. Greyfurt da nar ve limon gibi tansiyon üzerinde etkili olsa da bazı ilaçlar ile kullanıldığı taktirde çeşitli etkileşimler ile zararlı olabileceğinden risklere karşı fazla tavsiye edilen bir çözüm değil.

Yüksek tansiyonun belirtilerinin başında gelen baş dönmesi ve ağrısı için başınızı soğuk suyla yıkayarak hem ağrıyı hafifletebilir‚ hem de tansiyonunuzu düşürebilirsiniz. Soğuk su baştaki sinirleri uyararak kan basıncının düşmesine yardımcı olacaktır. Eğer uygun hissediyorsanız soğuk su ile duş almanız da kısa sürede tansiyon değerlerinizi rahatlatacak ve rahatsız edici belirtileri tedavi edecektir.

Sarımsak tüketmeniz de kan basıncınızın düşmesine yardım eder. Sarımsak mucizevi bileşimi ile birlikte tansiyon konusunda oldukça tesirli olmaktadır. Doğrudan tüketilmesi çok zor olabilir. Ancak tansiyon artırıcı olmamak üzere farklı besinler ile daha rahat tüketilmesi sağlanabilir. Küçük tansiyonu ne düşürür önerisi için ilk tercih sarımsaktır.

Baharatlar arasında da tansiyon düzenleyici‚ kan basıncını düşürebilecek bir isim verelim. Kekik ile de tansiyonunuzu düşürebilirsiniz. Kekik gibi kekik suyu da tüketilebilir. Bu konuda önerimiz yoğurt ya da ayranın içerisine kekik katarak tüketmeniz olabilir. Öyle ki tuzsuz yoğurt ve ayran da düzenleyici olmaktadır. Kekik ile birleştiğinde daha iyi bir sonuç verebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kullanılacakların kesinlikle tuz içermemeleridir. Aksi taktirde yarardan çok zarar söz konusu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu