Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik sigaranın zararları, elektronik sigara mı zararlı normal sigaramı, elektronik sigarada ne var vb… elektronik sigara hakkında bilgileri sizler için hazırladık.

Elektronik Sigaranın Zararları

California Riverside Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma elektronik sigara gençlerin ve hamile kadınların beyinlerindeki sinir kök hücrelerinde stres tepkisine yol açtığını ortaya çıkardı. Yaşamımız boyunca kök hücreler beyin, kan, kemik gibi özel işlevli hücrelere dönüşüyor. Ancak bu dönüşüm gerçekleşmeden önce kök hücreler strese karşı son derece hassas. Bu özellikleri sayesinde sigara dumanı gibi toksinler karşısındaki tepkilerinin çalışılabileceği bir model olarak da kullanılıyorlar.

Elektronik Sigarada Ne Var

Elektronik sigaralar, nikotin ve aromatik kimyasalları bir araya getirip ısıtarak ağız yoluyla solunabilir buhar haline getiriyor. Araştırmacılar e-Sigaranın sinir kök hücrelerini özellikle mitokondri (hücrenin enerji üreten ve sağlığını doğrudan etkileyen öğesi) açısından nasıl etkilediğini henüz tam olarak belirleyememiş olsalar da, fare kök hücresi üzerinde yaptıkları deneylerle bu cihazların neden olduğu durumu “strese bağlı mitokondrik hiperfüzyon” (SIMH) olarak tanımladılar. Bu deneylerde tanınmış bir elektronik sigara sıvısı markası kullanıldı. Araştırmayı yürüten uzmanlar “SIMH, hücreyi korumaya yönelik yaşamsal bir tepki. Verilerimiz gösteriyor ki kök hücreler e-sıvılara, aerosollere veya nikotine maruz kaldıklarında SIMH ile sonuçlanan bir tepki gösteriyor” diyor.

Elektronik Sigara mı Zararlı Normal Sigaramı

blank

Diğer uzman isimlerden Atena Zahedi ise, ilk yıllarda tamamen güvenli olduğu düşünülen elektronik sigaraların zararsız olmadıklarını söylüyor: “Kısa süreli kullanım bile hücre üzerinde baskıya, hatta kro- nik kullanımda hücre ölümüne ve hastalıklara yol açabilir. Gözlemlerimize göre bu tehlike nikotin içeren her üründe mevcut”. Zahedi, SIMH sırasında mitokondrilerin birbirlerini kurtarmak amacıyla bir araya gelerek uzun ağlar oluşturduklarını, bu sayede hasara karşı güçlenmeye çalıştıklarını belirtiyor: “Elektronik sigarada bulunan yüksek nikotin seviyeleri, sinir kök hücresinin zarındaki özel reseptörlerin nikotinle dolmasına yol açar. Nikotin bu reseptörlere bağlanarak açılmalarına neden olur. Hücreye kalsiyum ve diğer iyonlar girmeye başlar ve sonunda aşırı kalsiyum yüklemesi meydana gelir”. Zahedi, mitokondride aşırı kalsiyum birikmesi sonucunda mitokondrinin şişerek hücrenin işlevini ve yapısını değiştirdiğini; hatta yırtılmasına ve sonunda ölmesine neden olabildiğini söylüyor: “Nikotin baskısı devam ederse SIMH çöküyor ve sinir hücresi ölebiliyor. Bu durum meydana gelirse kök hücrelerden California Riverside Üniversitesinden Atena Zahedi (solda) ve Prue Talbot tarafından yapılan çalışma, elektronik sigaranın kök hücrelere zarar verdiğini kanıtlıyor. Astrositler veya nöronlar gibi özel hücrelerin üretilmesi de mümkün olmuyor”. Zahedi, hasarlı kök hücre mitokondrisinin yaşlanmayı hızlandırdığını, sinirsel tabanlı bozukluklara ve hastalıklara yol açtığını ekliyor. Sinir kök hücreleri soluma yoluyla nikotine maruz kalıyor. Solunan duman bu yolla beyine ulaşıyor. Talbot ve Zahedi, gençlerin ve hamilelerin özellikle dikkatli olmalarını salık veriyor: “Bu kişilerde beyin kritik bir gelişme aşamasındadır. Doğum öncesi ve ergenlik dönemlerinde nikotine maruz kalan beyin farklı yollarla etkilenir ve bu madde hafıza, öğrenme, algı gibi yetileri tehdit eder. Ayrıca madde ve nikotin bağımlılığı, ergenlikte dikkate alınması gereken bir tehlikedir. Elektronik sigara ve dolum sıvılarının yaygın olarak kullanıldığı bu dönemde Nikotinin sinir kök hücrelerine ve mitokondriye verdiği zararlar mutlaka dikkate alınmalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu