Doğal Probiyotik Gıdalar Hangileri?

Doğal Probiyotik Gıdalar

Doğal probiyotik gıdalar, Doğal Probiyotik Gıdalar Hangileri? sağlık bakımından yararlı olan mikroorganizmalar barındırır. Bu mikroorganizmalar bağırsak sağlığı için çok önemlidir. En önemlisi de bağışıklık sistemini hastalıklarına karşı koruma oluşturur. Doğal olarak probiyotik içeren gıdaları sıraladık.

Doğal Probiyotik Gıdalar Hangileri?

Doğal Probiyotik Gıdalar Hangileri?
Doğal Probiyotik Gıdalar Hangileri?

Doğal Yoğurt

Doğal yoğurt, fermente sütten elde edilir. Yapısında mineraller, vitaminler, proteinler, laktobasil ve bifidobakteriler bulunur. Doğal Probiyotik Gıdalar Hangileri? Bu nedenle iyi bakteriler açısından son derece zengin olduğunu söyleyebiliriz. Farklı yiyeceklerle uyumlu bir tada sahip olan yoğurt, sağlıklı bir atıştırmalık çeşididir.

Fermente Edilmiş Süt

Fermente süt, canlı olarak bağırsağa erişen genel olarak laktobasil olan bakteriler tarafından fermantasyona uğramış bir süt türüdür. Fermente süt bu yaş grubunda çok ilginç bir probiyotik gıda olduğu için çocuklar arasında oldukça popülerdir.

Lor Peyniri

Doğal probiyotik gıdalar arasında bir diğeri de lor peynir. Lor, bağırsak mikrobiyotasını ve bağışıklığı dengelemeye yardımcı olan probiyotik bir gıda olan sütün pıhtılaşmasının katı parçasıdır. Ayrıca laktoza karşı toleranssız kişiler tarafından tüketilebilmesi avantajını da sunar.

Peynir

Hem sarı hem de beyaz peynir probiyotikler bakımından yoğundur. Lezzetli bir atıştırmalık olan peynir, aynı zamanda kahvaltı sofralarının da baş tacıdır. Kalsiyum açısından da zengin bir yiyecektir.

Kombu Çayı

Kombucha, Scoby adı verilen içeceğin fermente edilmiş halidir. Şeker, çay, canlı bakteri ve maya kültüründen elde edilir. Çin menşeili bir içecektir. Bu probiyotik içecek, sindirimi ve besin emilimini iyileştirmek ve hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı bağışıklık tepkilerini optimize etmek gibi bağırsakta beklenen tüm faydaları sağlar.

Kefir

Doğal probiyotik gıdalar listesinde bir diğeri de kefir. Kefir, Kafkasya kökenli, sütün mikroorganizma kolonileri tarafından fermantasyonu ile üretilen probiyotik bir içecektir. Koloniler farklı bakteri türleri açısından zengindir, hatta bazılarında 50 tür probiyotik mikroorganizma bulunur. Doğal Probiyotik Gıdalar Hangileri? Bu nedenle elde edilen içecek, düşük laktoz içeriğine ve doğal yoğurda benzer hafif asidik bir tada sahiptir. B7, B9, B12 ve K vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, probiyotikler ve enzimler dahil olmak üzere çeşitli besin bileşenleri yönünden zengindir.

Balzamik Sirke

Balzamik sirke, fermente edilmemiş üzüm suyunun pişirilmesiyle elde edilir. Lezzeti biraz tatlıdır ve sıcak yemeklerle, salatalarla ve hatta bazı tatlılarla çok iyi gider. Balzamik sirke, fermantasyon sürecinden dolayı doğal probiyotik gıdalar kategorisine girer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu