Sözel Alanda Öğrenci Olmak

Sözel alan nedir? Sözel Alanda Öğrenci Olmak Türkçe dersinin en önemli olduğu alan olarak bilinir. Sosyal bilimler (din kültürü , felsefe , tarih , coğrafya ) derslerinin ne kadar önemli olduğunu maalesef çoğu sözel öğrenci bilmemektedir fakat sözel öğrencileri zaten Türkçe derslerinde çoğunlukla başarılı öğrencilerdir. Bu yüzden sözel öğrencilerini eleyecek olan kısım sosyal bilimlerdir.

Sözel alana ilgili olmak

Şiir yazmak , büyük yazarların romanlarını okumayı seven , belki de sadece edebiyat öğretmenlerini rol model olarak kabul eden öğrenciler sözel bölümü seçmektedir. Sözel Alanda Öğrenci Olmak Zannedildiği gibi ‘’ aptal ‘’ öğrencilerin seçtiği bir bölüm değildir. Şunu da söylemekte fayda var ki matematik yapamayan bir öğrenci başarısız değildir. Eğer öğretmenlinin iyi yönlendirmesi ile sözel alana geçirilebilir. istenilen bölüm sözel alanda alıyorsa o öğrencinin daha iyi bir sıralama yapabilmek için eşit ağırlık olmak yerine sözel alana geçmesi daha faydalıdır.

Sözel alandaki öğrencilerin çalışması gerekenler

Anlaşıldığı üzere kesinlikle sadece Türkçe dersine bel bağlamamalı ve diğer alanlara da yoğunlaşmalılardır. Paragraf sorularını özellikle TYT sınavında daha çok rastlayan öğrencilerin yapması gereken bolca kitap okumaktır. Okuduğunu anlamayan ve daha da kötüsü anladığını yapamayan öğrenciler sınavda diğer öğrencilere nazaran daha kötü sıralama yapması işten bile değil. Sözel Alanda Öğrenci Olmak Dil bilgisi kısmını ise kitapları daha dikkatli okuyarak nasıl yazıldığını kelimelerin hangi ekleri ne şekilde yazıldığını ve hangi noktalama işareti nerede nasıl kullanıldığını görebilir. Ayrıca çokça soru çözülmesi gerekir. Diğer dersleri öncelikli olarak okuyup ne anlatmak istediğini anlamalıdırlar çünkü özellikle TYT sınavlarında bazı tarih ve coğrafya soruları alanları ile ilgili değil mantık ile çözülebilir  ‘’buna göre Osmanlı padişahı ne yapmak istemiştir? Ya da buna göre Afrika kıtası nasıl bir jeolojiye sahiptir’’

Gibi sorular karşılarına çıkabilmektedir. Sözel öğrencileri mantık sorularına da dikkat etmeli ve o soruları sınavdan önce çözmeye çalışmalılardır.

sözel öğrenci
sözel öğrenci

Sözel alanda en çok rehavet edilen bölümler

Edebiyat bölümünü hepimiz biliyoruz peki ya diğer bölümleri biliyor muyuz?

  • Yeni medya:

Sosyal medyanın günümüzde her geçen gün daha çok yayılması ve artık bu yeni medyanın bir istihdam alanı olduğu aşikar. Yeni medya bölümü şimdilerde iletişim fakültelerindeki bir bölüm olarak anılsa da zamanla varyasyonlarının gelmesi ile bir fakülte olabilecek potansiyelde. Sözel Alanda Öğrenci Olmak Önü açık olan ve yeni mesleklerden bir diğeri olduğu da söylenebilir.

  • Sinema ve televizyon:

En iyi sözel bölümlerden biridir. Setlerde rejiden herhangi biri olabilirsiniz bir kameraman gibi

Türk dili ve edebiyatı sıralamaları

  • Türk dili ve edebiyatı
  • TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (burslu ) 1465 sıralama
  • Boğaziçi Üniversitesi (İngilizce) 1596
  • Yeditepe Üniversitesi ( burslu ) 1620
  • İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi 8762
  • İstanbul Üniversitesi 16.285

Sözel öğrencilerinin göz bebeği ‘’Türk dili ve edebiyatı’’ bölümü

Türk dili ve edebiyatı bölümü sadece Türkçe ya da edebiyat öğretmenliğini icra edebilmek için okunmaz. Bu bölümü okuduğunuzda editör ya da senarist  olabilirsiniz bu meslekler için ayrı bölümler olsa da ( sinema ve televizyon , senaryo yazarlığı ve film tasarımı ) Türk dili ve edebiyatı bölümünü okuyarak da bu meslekleri yapabilirsiniz. Dört yıllık eğitimi tamamladığınızda ister formasyon alarak daha iyi yerlere daha dolgun maaşlarla ve mülakatlarda sizi öne atacak bir hamle yapabilirsiniz. İster ücretli öğretmen olabilir isterseniz dershanelerde , özel okullarda ya da devlete atanıp kadrolu Türkçe ya da edebiyat öğretmeni olabilirsiz. Sözel Alanda Öğrenci Olmak Devlette atanmanız için Kpss sınavına girmeli ve gereken puanı almalısınız sınavı kazandığınız taktirde öğretmen olabilir ve yapmak zorunda olduğunuz şark görevi için ‘’ acaba nereye çıkacak’’ endişelerine başlayabilirsiniz.

Son olarak öğrenciler biz anne ve babaların her şeyi, varlığı, umudu ve geleceğidir, Kızıma güzel sözler sayfasından onlara güzel bir mesaj ve güzel anlamlı sözler iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu