İngilizcemi Nasıl Geliştiririm?

İngilizceyi geliştirmek için 10 tavsiye

İngilizcemi Nasıl Geliştiririm? İngilizce, günümüzde hayatımızın temel bir parçasını oluşturmuş vaziyette. Her ne iş yaparsanız yapın İngilizce bilmek zorundasınız. Hatta artık mülakatlarda İngilizce bilip bilmediğiniz veya seviyeniz sorulmuyor çünkü her halükarda İngilizce bildiğiniz varsayılıyor.

İngilizcemi Nasıl Geliştiririm?

İyi bir gelecek istiyorsanız veya okumak bana göre değil çalışacağım diyorsanız yine de İngilizce bilmek zorundasınız. Günümüzde bulunmuş olduğumuz bu noktada ekmek yiyebilmek için mutlaka bir dil bilmek zorundasınız yani ortak dil olarak kabul edilen İngilizce’yi.

İngilizceyi geliştirmek için 10 tavsiye

Gelin İngilizce’nizi geliştirmek için yapmanız gerekenleri sıralayalım.

1. Yeni bir dil öğrenmenin temel koşulu istekli ve sabırlı olmanızdır. İstekli olmadığınız sürece ne İngilizce öğrenebilirsiniz ne de öğrendikleriniz kalıcı olur.

2. Gramer ya da kelime ezberi konuları bir yana bir dili öğrenmenin temel koşullarından birisi de kendinizi dile maruz bırakmaktır. İngilizce ne denli bildiğiniz önemli değil eğer geliştirmek veya sil baştan öğrenmek istiyorsanız imkanınız varsa ilk seçeneğiniz yurt dışına çıkıp belirli bir süre orada yaşamak olsun. İngilizcemi Nasıl Geliştiririm?  Bize okullarda öğretilen İngilizce ile konuşulan İngilizce’nin kesinlikle aynı olmadığını o zaman göreceksiniz. İngilizce konuşulan bir ortamda yaşadığınız zaman ister istemez İngilizce konuşabilmek için çaba göstereceksiniz, kelime telaffuzunuz düzelecek.

3. Yurt dışına çıkıp belirli bir süre orada yaşama imkanınız yoksa İngilizce dizi ve filmler izleyerek kendinizi dile maruz bırakmanız önerilmektedir. Yalnız dizi veya filmleri izlerken alt yazılı izlemek yerine İngilizce izleyerek cümleleri anlamaya çalışmalısınız. Başlarda hiçbir şey anlamayabilirsiniz ancak devam ettikçe faydasını büyük oranda göreceksiniz. Bir bakmışsınız cümle kalıplarını ezberlemişsiniz.

4. İngilizce öğretme konusunda çok başarılı uygulamalar var. Kullanıcıların büyük bir oranda beğendiği uygulamalardan birisi Cake uygulaması. Bu uygulamadan birçok dizi ve filmden kesitler var ve o kesitteki önemli cümle kalıplarını belirterek kısa kesitleri izleme imkanı sunuyor. Bunun yanı sıra günlük videolar, günlük diyaloglarla size öğrendiğiniz cümle kalıplarını tekrar ettirerek aklınızda kalıcı bir yer edinmesini sağlıyor. Çok beğenilen bir diğer uygulama da Duolingo. Bu uygulamada film ve dizi kesitiyle cümle kalıbı öğretme gibi bir şey yok ancak cümle yapısını ve cümle kurmayı öğretme amacıyla cümle kurmaya ve kelime yazmaya yönelik etkinlikleri bulunuyor. Bu iki uygulamayı bir arada kullandığınızda emin olun başka bir şeye ihtiyacınız olmayacak.

5. Yazmadan bir şeyi öğrenemeyen insanlardansanız bunun için de kolay bir yöntem var. Herhangi bir defteri İngilizce defteri yaparak ilgi çekici cümle kalıplarını veya kelimeleri kısacası bilmediğiniz her şeyi not alıp sonrasında kendinize tekrar okuyup ezber yapma fırsatı vermiş olursunuz. İngilizcemi Nasıl Geliştiririm?  Bu yöntem diğerlerinden daha fazla uygulanmakta çünkü online olarak İngilizce öğrenmek istediğinizde bir bakmışsınız başka sitelerde dolaşıyorsunuz veya aynı şekilde film, dizi yoluyla geliştirmek isteyenler ara sıra filme dalıp gidiyor ve cümleleri kaçırıyorlar o yüzden bir bakıma kendinizi dile maruz bırakmak sonrasında en çok önerilen ikinci yöntemlerden biridir bu yöntem.

6. İngilizce telaffuzunuzu geliştirmek isteyenler için ısrarla şu önerilmektedir: Mutlaka İngilizce şeyler okuyun. Makale, kitap veya dergi olabilir yeter ki okuyun çabalayın. İnternet üzerinde bol bol İngilizce hikayeler bulunmakta. Her seviyeye göre bulunan bu hikayeler de telaffuzunuz üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır.

7. Cep telefonunuzun ve bilgisayarınızın ana dilini İngilizce yapmak da etkili bir öğrenme aracıdır. Başlarda aradığınızı bir türlü bulamayabilirsiniz ancak alıştıkça yadırgamamaya başlayacaksınız. Bu sayede kelime dağarcığınız hattı sayılır bir oranda gelişecek.

8. Tüm bu önerilerimizi uygulamak yine de yetmiyor çünkü İngilizce yazmaya, cümle kurmaya çalışmanız gerekiyor. Bir dili tam anlamıyla öğrenmenin yolu buradan geçiyor. Kendi kendinize kısa hikayeler yazıp cümlelerinizi bağlaçlarla uzatıp etkili bir yazı elde edebilirsiniz. Bu gelişme direkt olarak konuşmanızı da etkilemektedir.

9. Yabancı arkadaşlar edinin. Bu durum üniversite öğrencileri ve iş hayatında bulunanlar için biraz daha kolay. Yabancı arkadaşlar edinerek sürekli konuşmaya çalıştıkça kendinizi geliştirdiğinizi konuştukça fark edeceksiniz. Bunun yanında günlük İngilizce konuşma dilini de öğrenmiş olacaksınız. İngilizcemi Nasıl Geliştiririm?  Kısacası yabancı bir arkadaş edinmek her türlü sizin için bir avantajdır.

10. Belki de en basit ve akla gelmeyecek ama bir o kadar da etkili sonuncu yöntemimiz ise İngilizce şarkılara eşlik etmek. Bu yöntemin işe yaramasının sebebi insanların sevdiği şeyleri daha çabuk öğrenmesinden kaynaklanıyor. son olarak,  İngilizce Öğrenmenin En Kilit Noktası! yazımıza göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu