Vegan Dostu Şehirler-Dünyadaki Vegan Şehirler

Vegan dostu şehirler, Türkiye de ki vegan şehirleri, dünya da ki vegan şehirler, vegan ne demek… vb sorulara cevap bulacağınız makalemizi sizler için hazırladık.

Vegan Dostu Şehirler

Vegan veya Veganizm olarak sık sık duymaya başladığımız terim: Vejetaryen anlayışa sahip bireyleri sembolize etmektedir. Hayvansal gıdaları tüketmeyen bu gruba dahil olan insanlar ise günden güne
çoğalıyor. Hayvansal gıda sadece etle sınır değil; süt, yoğurt, yumurta, peynir gibi birçok ürünü içerisinde barındırıyor. Vejetaryenler et yemezken veganlar hiçbir hayvansal gıda tüketmemektedir. Vegan turizmi olarak patlama noktasına yaklaşan bir anlayışın da ilk adımları atılmaya başlandı. Örneğin İspanya’da Barcelona kentinde “Vegan Festivali” yapıldığı için burası adeta onlar için bir cennete dönüşmüş durumda. Türkiye de “Vegan Şehirleri” arasında yer almaya başlamıştır. Türk mutfağında hayvansal gıdaların olmadığını düşünemiyor olabilirsiniz. Ancak Didim, Türkiye’nin ilk Vegan Şehri olarak şimdiden adını global olarak duyurmaya başladı. Dünya’nın vegan dostu şehirleri arasında da pek çok ülkeden farklı şehirler görebilirsiniz.

Barcelona – İspanya

Vegan şehirleri-barcelona

Vegan Festivali’ne ev sahipliği yapan Barcelona’nın bu sürece ulaşması pek kolay olmadı. 2009 yılında başlayan ve 2016 yılında sonuç veren çalışmaların neticesinde ”Etsiz Pazartesi” olarak adlandırılan bir promosyon düzenlendi. Barcelona’da vejetaryenler tarafından diğer insanlara sunulan teklif ise haftanın bir gününü etsiz yemek yiyerek sağlıklı beslenmekten geçiyor. Bu bağlamda ciddi bir sükse yaptığı için şu sıralar şehrin her noktasında vegan yemekler bulabileceğiniz restoranlar görebiliyorsunuz.

Didim – Türkiye

vegan şehirleri-didim

Bu listeye Didim’i eklemeden geçmek olmaz. “Türkiye’nin ilk Vegan Kenti” olmak için adımlar atması ve burada da bir “Vegan Festivali” düzenlenmesi bunun başında yer alıyor. Baz alınan modelin Barcelona olduğunu ve insanlara haftanın yalnızca bir günü etsiz beslenme önerisine dayanacağını görmekteyiz.

Berlin – Almanya

blank

Almanya’nın merkezi olan Berlin’i vegan dostu yapan pek çok faktör var. Örneğin dünyanın ilk vegan market zincirine burada rastlayabiliyorsunuz. Sadece vegan yiyeceklerin yer aldığı restoranlar ve kafelerle şehrin dört bir yanında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Berlin Vegan Festivali’nin de 2008 yılından beri yapıldığını vurgulayalım.

Singapur

blank

Bir ada ülkesi olan Singapur farklı mutfakların harmanlandığı bir kültüre sahip. Tabii ki bu aşamada veganlar boş geçilmemiş. Dünyanın en önemli merkezlerinden birisi ve 4 katlı bir vegan restorana ev sahipliği yapıyor. Hemen her noktada farklı kafeler ve restoranlar bulunuyor. Yani dilediğiniz yiyeceği bulma noktasında emsalsiz bir alternatife dönüşüyor.

Portland – ABD

blank
Portland, Oregon, USA skyline at dusk with Mt. Hood in the distance.

Amerika ile fast food kültürünün özdeşleştiği aşikâr. Bu bağlamda biraz uçuk bir fikirmiş gibi gelebilir. Ancak Portland tam tersine bir rota çizmeyi tercih ediyor. Şehrin tümünde bilinen ve aşina olunan fast food menülerine rastlıyorsunuz. Tek farkı ise tümünün Vegan menü olarak sunulmasıdır. PETA tarafından 2016 yılında Year of the Vegan ödülüne layık görüldü ve günden güne gelişimi sürüyor.

New York – ABD

blank

Amerika için merkez noktalardan birisi olan New York ise bir Vegan için olmayı istediği en önemli noktaların başında gelebilir. Restoran, kafe ve türevleri açısından en zengin ağlardan birisine sahip. Hatta dünyanın bu alanda en çok işletmesine sahip olan bölgesi demek yanlış olmaz. Daha  fazla alternatife sahip olduğunuz için hiç tatmadığınız veya duymadığınız yemeklerle karşılaşabilmeniz mümkün.

Chiang Mai – Tayland

vegan şehirleri-Chiang Mai

Tayland mutfağına baktığımız zaman Vegan mutfağı ile pek örtüştüğü söylenemez. Fakat burada gerçek anlamda bir kültürün gelişimine şahit olmak mümkün oluyor. Bizler için 17 rakamını andırabilecek yerel alfabeyle yaratılmış bir simge var. Bu simge sarı ve kırmızı renklerden oluşuyor ve bazı restoranların camlarında yapıştırılmış şekilde bizi bekliyor. Eğer bu simgeyi görüyorsak bir Vegan restoranla karşı karşıyayız demektir. Sayıları ise günden güne artıyor.

Londra – İngiltere

blank

Hayvanlara karşı çıkarılan yasalar ve koruma kanunları ile sıkça adından söz ettiren Birleşik Krallık gerçek bir yaşam tarzını bizlerle buluşturuyor. Yapılan araştırmalar her yıl Vegan olan insan sayısının katlanarak arttığını gösteriyor. Yani Londra adeta bu kültür için bir başkent olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bunu işletme açısından ele aldığımızda da benzer sonuçlar görüyoruz. Londra’da evinize servis yapan restoranlar ve kafeler bulunuyor. Özel marketler sayesinde Veganizmi hayat biçimi olarak benimsemiş insanlar kendilerini özel hissedebiliyor. Özgürlüğün temel alındığı bir ülke ve şehir olmasından ötürü Vegan mutfağı açısından önemli sayılabilecek yeni menüleri bizlere sunuyorlar.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu