Tokat Gezi Rehberi-Tokat Gezilecek Yerler

Tokat gezi rehberi, Tokat gezilecek yerler, Tokat turistik yerler,Tokat hakkında bilgi, Tokat’a dair herşey için alışkanlık

Karadeniz’in tipik doğal güzelliklerini rahatlıkla görebileceğiniz Tokat, tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple Tokat gezilecek yerler arasında farklı medeniyetlere ait tarihi yapıları bulmak ve kültürel dokuyu hissetmek mümkündür.

Tokat Gezilecek Yerler

Tokat gezi rehberini sizler için hazırladık. Tokat’ta daha güzel zamanlar geçirmek isterseniz.Tokat turistik yerleri gezebilir ve sevdikleriniz ile daha kalıcı zamanlar geçirebilirsiniz.

Mahperi Hatun Kervansarayı

Pazar ilçesinde bulunan Mahperi Hatun Kervansarayı, Tokat’ın dikkat çeken tarihi yapılarından biridir. Yapım tarihi 1238 olarak nitelendirilen kervansaray, Selçuklu hükümdarının eşi olan Mahperi Hatun tarafından yaptırılmıştır.

Şehirdeki kesme taş işçiliğinin göze çarpan yapılarından bir olan Mahperi Hatun Kervansarayı, başta giriş kısmı olmak üzere genel olarak Selçuklu mimarisinin inceliklerini en iyi şekilde yansıtmaktadır.

Ballıca Mağarası

Tokat’ın Pazar ilçesinde adını almış olduğu köyde bulunmaktadır. Ballıca Mağarası Pazar ilçesinde bulunan doğal güzelliklerden biri olan Ballıca Mağarası, turistlerin Tokat gezi rehberi listelerinde en fazla yer verdikleri doğal güzellikler arasındadır.

Toplam 8 salonu bulunan mağaranın içerisindeki dikit ve sarkıtlar devasa boyutları ile ziyaretçilerine eşsiz bir görüntü sunmaktadır.

Akbelen Yaylası

Niksar ilçesindeki Akbelen Yaylası, tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı yaylalardan biridir. Tertemiz havası ve muhteşem doğal güzelliği ile insanların ziyaret ettiği yayla, burada yapılan mesire alanı ile adeta bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Ali Paşa Hamamı

1572 yılında yaptırılan Ali Paşa Hamamı, Tokat şehir merkezinde bulunmaktadır. Yine Ali Paşa tarafından yaptırılan Ali Paşa Camii’nin hemen yanında bulunan hamam, birbirine bitişik şekilde kadın ve erkek bölümlerinden yer almaktadır.

Üzeri kubbe ile örtülü göbek taşı hamamın en dikkat çekici yerlerinden biri iken, erkekler bölümünde bulunan sıcaklık kısmı ise haç planına uygun bir yapıdadır. Günümüzde de hala hamam olarak kullanılması sebebiyle, Ali Paşa Hamamı Tokat gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Selemen Yaylası

Karadeniz’in eşsiz güzelliklerinden biri olan Selemen Yaylası, Tokat’ın Reşadiye ilçesinde bulunmaktadır. Çaldıran Savaşı’nın yapıldığı 1514 yılında Yavuz Sultan Selim’in ordusu ile birlikte bu yaylada Cuma namazı kılması, yaylanın tarihi tanıklık etmesine neden olmuştur.

Tokat Kalesi

Tokat şehir merkezinde bulunan kale, şehrin önemli sembollerinden biridir. Kalenin 5. Yüzyıl’da yaptırıldığı bilinse de, kimler tarafından yapıldığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Tokat’ın sembol yapılarından biri olan kale, kaya kütlesinin oyularak yapılması sebebiyle, dikkat çekici bir görselliğe sahiptir.

Kaz Gölü

İçerisinde farklı çeşitlerde birçok kuş türünün yaşadığı Kaz Gölü, Tokat’ın Pazar ilçesinde bulunan önemli doğal güzelliklerinden biridir. Daha çok kuş gözlemcilerinin Tokat’ta gezilecek yerler listelerinde yer verdikleri Kaz Gölü, iki farklı kuş gözetleme kulesine sahiptir.

Tokat Atatürk Evi

Cumhuriyet döneminde Tokat milletvekili olan Mustafa Vasfi Süsoy’a ait ev, Mustafa Kemal Atatürk ve eşinin 1924 yılında burada misafir olması sebebiyle, daha sonraki yıllar Atatürk Evi ismi ile anılmaya başlanmıştır.

2007 yılından itibaren etnografya müzesi olarak hizmet veren Tokat Atatürk Evi, içerisinde Atatürk’e ait eşyaların yanı sıra Tokat’ın yöresel özelliklerini taşıyan eşyalar sergilenmesi nedeni ile şehir merkezinde bulunan önemli merkezlerden biri haline gelmiştir.

Sebastopolis Antik Kenti

Tokat il merkezinden 69 kilometre uzaklıktaki Sulusaray ilçesinde bulunan Sebastopolis Antik Kenti, milattan önce 1. Yüzyılda kurulmuştur. Antik kentte yapılan resmi kazı çalışmalarında yüzlerce önemli tarihi eser bulunmuş olup, bu tarihi eserlerin önemli bir kısmı Tokat müzelerinde ziyaretçilere açılmıştır.

Farklı medeniyetlerin izlerini de taşıyan antik kent, Tokat’ın en eski yerleşim yerleri arasındadır.

Niksar Kalesi

Adından da anlaşılacağı üzere Niksar ilçesinde bulunan kale, şehrin önemli sembollerinden biri olması sebebiyle Tokat gezilecek yerler listelerinde sıklıkla yer almaktadır.

Yüksek bir tepenin üzerinde bulunan kalenin cinler tarafından hangi dönemde inşa edildiğine dair bir bilgi bulunmasa da, Danişmentliler, Bizanslılar ve Selçuklular zamanında kaleye çeşitli eklemelerin yapıldığı bilgisi bulunmaktadır. Günümüze kadar deprem ve savaşların etkisi ile önemli bir kısmı yıkılan Niksar Kalesi, farklı medeniyetlerin izlerini taşıması sebebiyle kalan kısmı ile şehrin turizmine katkı sunmaktadır.

Pervane Hamamı

1275 yılında Selçuklu döneminde yaptırılan Pervane Hamamı, Selçuklu mimarisinin şehirdeki en güzel örnekleri arasında gösterilmektedir. Halen hamam olarak hizmet vermeye devam eden Pervane Hamamı, 1955 yılında yapılan restorasyon çalışması ile birlikte daha görkemli bir hale gelmiştir.

Tokat Müzesi

Tokat’ta yaşayan bir emekli öğretmenin 1926 yılında başlayan müze kurma çalışmaları, maalesef ki ancak 2012 yılında sonuçlanmıştır. Emekli öğretmen toplamış olduğu tarihi eserlerle bir müze kurma amacında olsa da, bu amacına ulaşamamıştır.

Ancak 2012 yılında şehirden resmi olarak bir müze kurulması sebebiyle, emekli öğretmenin toplamış olduğu tarihi eserlerde bu müzede sergilenmeye başlanmıştır. Müze içerisinde tam 30253 arkeolojik ve etnografik tarihi eserin bulunduğu bilinmektedir.

Sulusaray Kaplıcaları

Farklı birçok hastalığa faydalı olduğu bilinen Sulusaray kaplıcaları, 1933 yılında yapılan incelemelerinin ardından faaliyet göstermeye başlamıştır. Sulusaray ilçesinin 3 kilometre uzağında bulunan kaplıcalar, şehrin sağlık turizmi açısından önemli kabul edilebilecek merkezlerinden biri olması sebebiyle Tokat gezilecek yerler arasında tavsiye edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu