MARDİN’DE GEZİLEBİLECEK YERLER

Mardin Gezi Rehberi

Mardin’de Gezilebilecek Yerler Kültür ve tarihiyle Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri olan Mardin, devasa medreseleri, hayranlık verici antik kentleri ve büyüleyen camileriyle oldukça ilgi çekmektedir. Her sene binlerce kişiyi ağırlayan şehirde Türk, Ezidi, Süryani, Arap ve Kürt kökenli kişiler bir arada huzurla yaşamaktadır. Sizler için Mardin’de gezilebilecek yerlerden birkaç tanesini listeledik.

Mardin Gezilecek Yerler

MİDYAT

Mardin merkeze 60 kilometre kadar uzaklıkta bulunan Midyat ilçesi, binlerce yıllık tarihi hazineleri ile Mardin’in en çok ziyaret edilen yeridir. Asur tabletlerinde ismi geçen Midyat, bölgeye ilk gelen Süryani Hıristiyanların kayalara oyduğu mağara evleri, tapınakları, Turabdin Platosu ve adeta açık hava müzesini andıran tarihi sokaklarıyla yalnızca Türkiye’den değil, dünyadan binlerce insanı kendine çekmektedir.

Anadolu’nun en eski Süryani Ortodoks tapınağı Mor Gabriel Manastırı, ilçenin merkezinde şahane bir manzara sunan Midyat Saat Kulesi, Hristiyanlar tarafından kutsal bir yer olan Meryem Ana Kilisesi ve Midyat Kent Müzesini mutlaka gezmenizi öneririz. Mardin’de Gezilebilecek Yerler Midyat’ta bölgeye has olan sarı taşlarla yapılmış en etkileyici yapılardan biri olan Midyat Devlet Konukevi’nin devasa teraslarında da mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz. Midyat’ı fotoğraf safarileri ile de gezmeniz mümkün.

MİDYAT
MİDYAT

NUSAYBİN

Nusaybin, Mardin’in en büyük ilçelerindendir. İpek Yolu üzerinde bulunan binlerce yıllık tarihe sahip bir ilçedir. Her bölgesinde ayrı bir tarihi hazinenin saklandığı Nusaybin, onlarca medeniyetin izlerini taşımaktadır. Mardin’de Gezilebilecek Yerler Hristiyanlığın ilk yayıldığı zamanlarda önemli eğitim merkezlerinden biri haline gelen Nusaybin’de milattan sonra 150 yılında inşa edilen Mor Evgin Manastırı ve Mor Yakup Kilisesi Hz. Muhammed’in torunlarının türbelerinin de bulunduğu Zeynel Abidin Camii, Şirvan Kalesi ve Aznavur Kalesi mutlaka gidip görülmesi gereken yerler arasındadır.

NUSAYBİN
NUSAYBİN

HASANKEYF

Şüphesiz Mardin’in her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Hasankeyf, 12.000 yıl öncesine uzanan ilgi çekici tarihi ve büyüleyici güzelliği ile mutlaka ilk uğramanız gereken yerlerden biridir. Dicle Nehri kenarında bulunan ve Mezopotamya ile Anadolu arasında bir geçiş yolu olan Hasankeyf, uzun tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Eşsiz güzelliği ve havasıyla Türkiye’de düzenlenen tarihi ve kültür gezilerinin bir numaralı favorisi olan Hasankeyf, 1981 yılında doğal yapısının korunması için sit alanı olarak ilan edildi. Mardin Gezilecek Yerler Hasankeyf Kalesinin surlarından hem o bölgenin tarihi yapılarının hem de Dicle Nehri’nin mükemmel manzaralarına şahit olabilirsiniz.

HASANKEYF
HASANKEYF

ARTUKLU

Mardin şehir merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunan tarihi Artuklu ilçesi, şehrin birçok tarihi yapısına ev sahipliği yapmaktadır. Mardin’in en güzel medreselerinden biri olan Kasımiye Medresesi, Kırklar Kilisesi, 19. yüzyılda inşa edilen çarpıcı Şeyh Çabuk Camii, 1373 yılında inşa edilmiş Latifiye Camii ile şehrin çok bilinen simgelerinden biri olan Mardin Ulu Camii gibi pek çok şaheseri Artuklu’da görebilirsiniz.

Günümüzde restoranları ile hizmet veren döneminin önemli ticaret merkezlerinden biri olan Surur Hanı’nda mola verebilirsiniz. Artuklu, paha biçilemez eserlerin sergilendiği Sakıp Sabancı Kent Müzesi ve Mardin Müzesi ile de turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerler arasındadır. Labirent sokaklarında ise taş evler arasında huzur verici ve unutulmaz bir yürüyüş yaparak gezinizin keyfini sürebilirsiniz.

ARTUKLU
ARTUKLU

TURABDİN PLATOSU

Bir dönem Hristiyan keşişlere ev sahipliği yapan günümüzde Süryaniler tarafından hala kutsal bir yer olarak kabul edilen Turabdin Platosu, Mardin merkezine sadece 30 km uzaklıktadır. Yukarı Mezopotamya bölgesinde yer almakta ve antik kitaplarda Hizmetkarlar Dağı adıyla geçmektedir.

Turabdin Platosu, Mardin ile Nusaybin yolu üzerinde tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Arkası Anadolu Dağları’nın görkemli manzaraları ile önü de büyüleyici Mezopotamya Ovası ile çevrili çok etkileyici bir manzara sunmaktadır. Günümüze kadar sağlam kalmayı başarabilen taş mimarili muhteşem manastırları gezebileceğiniz Turabdin Platosu’nu görmek isteyebilirsiniz.

TURABDİN PLATOSU
TURABDİN PLATOSU

KASIMİYE MEDRESESİ

Kasımiye Medresesi, Artuklular döneminde yapımına başlanan turistlerin ilgisini çeken medresedir. İnşa edildiği dönemde Moğol saldırıları nedeniyle yarım kalmış ve Akkoyunlu döneminde tamamlanmış olan bu etkileyici medrese, tek kubbeli ve açık avlulu olarak inşa edilmiştir. Mardin Gezi Rehberi Kasımiye Medresesi’nin içerisinde türbe, cami, havuz ve çeşme bölümleri bulunmaktadır. Dilerseniz bu büyüleyici medreseyi ziyaret edebilirsiniz.

KASIMİYE MEDRESESİ
KASIMİYE MEDRESESİ

MARDİN SOKAKLARI

Sizi çok keyifli, şahane bir yolculuğa çıkaracak olan Mardin sokakları her biri bir diğerinden güzel taş evleriyle ve büyüleyici manzaralarıyla adeta insanın başını döndürmektedir. Arnavut kaldırımlarla döşenmiş, tek bir insanın geçebileceği labirent sokaklarında binlerce yıllık tarihi atmosferini korumayı başarmış nadir şehirlerimizden biridir.

Etkileyici kiliseler, camiler ve tapınakların yan yana sıralandığı şehirde dağ eteklerine kurulmuş olan ve hala kullanılan taş evler bu muhteşem manzarayı tamamlamaktadır. Bazıları kafe ya da restoranlara dönüştürülmüş taş binalarda gezinize bir mola verip çok meşhur Mardin lezzetlerini tadabilirsiniz. Dilerseniz de çayınızı yudumlayıp bu büyüleyici şehrin güzelliği sayesinde tüm yorgunluğunuzu unutabilirsiniz.

MARDİN SOKAKLARI
MARDİN SOKAKLARI

ZİNCİRİYE MEDRESESİ

Bir dönem Anadolu’nun en saygın eğitim kurumlarından biri olarak gösterilen Zinciriye Medresesi, Mardin merkezinde kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda yer almaktadır.

Medresenin kesme taşlarla inşa edilmiş minberi görülmeye değer güzelliktedir. Yapıldığı dönemdeki otantik ve tarihi atmosferini hala koruyan Zinciriye Medresesi, Mardin’in önemli bir yapısı olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

ZİNCİRİYE MEDRESESİ
ZİNCİRİYE MEDRESESİ

TARİHİ MARDİN EVLERİ

Mardin Kalesinden ve şehrin sokaklarından dağın yamacında üst üste yığılmış gibi görünüm sunan Mardin evleri, benzersiz manzarasıyla ülkemizin ve dünyanın her yerinden fotoğrafçıları kendine çekmektedir.

Mardin Gezi Rehberi Mazıdağı’nın güney yamacında, 2,5 km’lik bir alan üzerine doğudan batıya doğru sıralanan tarihi Mardin evleri, sarı kalker taşlarıyla inşa edilmiş olup el yapımı taş süslemeler ve revaklar ile kendine has mimarilere sahiptir.

Sıcaklardan korunmak için güneş ışınlarına zıt yönde inşa edilen ve çok sıcak yaz günlerinde de serin kalabilen Mardin evlerinin bazılarının içini de gezebilir, yöresel dekorasyon ve ev eşyalarını görebilirsiniz. Yolunuz Mardin’e düşerse Tarihi Mardin Evlerini de gezip görmeyi unutmayın.

TARİHİ MARDİN EVLERİ
TARİHİ MARDİN EVLERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu