Beyin Egzersizi Sever

Beyin Egzersizi Sever Beyin, bir kişinin hareket etmesinden yararlanır, böylece nefes alır, terler ve nabzı yükselir. Egzersiz tüm vücuttaki kan damarlarıyla ilgilenirken aynı zamanda beyindeki küçük damarlara da fayda sağlar.

Beyin Egzersizi Sever

Beyin hücrelerinin büyüme faktörü olan nörotropin miktarı, egzersizden hemen sonra önemli ölçüde artar: bu, egzersiz gerektiren öğrenme ve egzersizi birleştirerek kullanılabilir. Beyin Egzersizi Sever  Egzersiz, hipokampus bölgesindeki hücrelerin doğumunu artırır. Yani egzersiz ilginç aktivitelerle birleştiğinde hipokampusun boyutu ve hafıza kapasitesi artabilir.

Daha hızlı ve daha kesin düşünün

Egzersiz düşünmeyi hızlandırır ve dikkati geliştirir. Aerobik egzersiz, işlem hızını, operasyonel kontrolü ve hafızayı geliştirir. Egzersiz, hem genç hem de yaşlılarda bilişsel performansı hızla iyileştirebilir.

Beyin Egzersizi Sever
Beyin Egzersizi Sever

Hareket ayrıca beyindeki kan dolaşımını ve oksijen ve besin akışını iyileştirir. Beyin hücresi fonksiyonunu ve yenilenmesini teşvik ederler. Dayanıklılık sporları özellikle tansiyonu düşürür. Dayanıklılık sporları, koşma, yürüme, bisiklete binme, kayak ve yüzme gibi oksijen alımını gerektiren ve iyileştiren uzun süreli sporlardır.

Farklı beyin alanları birlikte oynuyor

Egzersiz sırasında farklı beyin alanları aktif olarak işbirliği yapar. Egzersiz, orada yeni bağlantılar kurulduğunda beyni şekillendirir. Beyin Egzersizi Sever Beyin hücrelerinin yarısı hareket için, dörtte biri ise gözlem yapmak için ayrılmıştır. Ormanda yürümek, mantar toplamak ve böğürtlen toplamak da beyin koordinasyon egzersizleridir. Egzersiz aynı zamanda zihinsel sağlığı da destekler.

Egzersiz, beyin nörotransmitterlerini, beyin hücresi büyüme faktörlerini serbest bırakır ve hormon üretimini iyileştirir. Aynı zamanda beyin plastisitesini, yani uyarlanabilirliği uyarır.

İlgili Yazı : Uykusuzluğun Beyne Etkisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu