Hey Google Nasıl Açılır-Google Asistan Açma

Google asistan nasıl açılır, hey google nasıl açılır, okey google nasıl aktif edilir, google sesli asistan açma vb… google hakkında bilgiler için alışkanlık

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların çoğunda fabrika çıkışı yüklü bulunan Google Asistan uygulaması, kullanmasını bilenlerin hayatını ciddi manada kolaylaştırıyor. Öyle ki bu sanal asistan telefonun tuşları kilitli dahi olsa “Hey Google” veya “Okey Google” dendiği zaman devreye giriyor ve sesli komutları yerine getirmeye başlıyor.

Google uygulaması iOS ve Android işletim sistemine sahip telefonlara yüklenebiliyor olsa da “Hey Google” komutunu sadece Android cihazlarda kullanabilmek mümkün. Ne yazık ki çoğu telefon sahibi bu kullanışlı özelliğin farkında değil.

Android cihazları daha kullanışlı hale getiriyor

Aşina olmayanlar için Google Asistan‘ın takviminizi, kişi listenizi ve konumunuzu kullanarak kısmen “karmaşık” sayılabilecek isteklerinizi yerine getirebilecek bir sanal asistan uygulaması olduğunu belirtelim.

Mesela bu asistan sayesinde telefonu elinize hiç almadan otel rezervasyonu yapabilir, bir restoranda yer ayırtabilir, müzik çalabilir, mesaj gönderebilir veya başka insanlarla randevu ayarlayabilirsiniz.

Dahası, telefonunuza gelen bildirimleri sesli olarak Google Asistan’a okutabilmeniz de mümkün. Araba kullanırken gelen WhatsApp mesajına klavyeye hiç dokunmadan, sesinizi yazıya çevirerek cevap vermenizi sağlayan asistanın çok kullanışlı olduğu bir gerçek.

Uzun süre boyunca Google Asistan Türkçe dil desteğinden mahrumdu. Neyse ki son güncellemelerle birlikte asistanı Türkçe kullanabilmek mümkün.

Bu yazıda günlük iş akışınızı kolaylaştıracak, telefondan keyif almanızı sağlayacak bu özelliği nasıl aktif hale getirebileceğinizden bahsedeceğiz.

Hazırsanız başlayalım!

Hey Google Nasıl Açılır

Hey google aktif etmek isterseniz bunun için yapmanız gereken ilk iş, telefonunuzun uygulama listesini açarak Google uygulamasını bulmak. Ardından sağ alt köşedeki “(…) Diğer” butonuna basarak Ayarlar menüsüne girebilirsiniz. Sonrası için aşağıdaki yönergeleri takip etmeniz yeterli:

  • Google Asistan’ın hemen altında bulunan “Ses” butonuna basın.

  • “OK Google” başlığının altındaki “Voice Match”e dokunun.

  • Karşınıza “Ok Google” dediğinizde asistana erişmenizi sağlayacak seçenek gelecektir. Dokunarak bu özelliği aktif hale getirin.

Hepsi bu kadar! Artık Google Asistan’ı “Hey Google” diyerek uyandırabilir, ekran kilitli dahi olsa komutlarınızın yerine getirilmesini sağlayabilirsiniz. Alternatif olarak “Okey Google” diyebilmeniz de mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu