DÜNYANIN KAPALI KUTUSU KUZEY KORE

Kuzey Kore tarihi

Kuzey Kore tarihine kısa bakış

İkinci Dünya Savaşından sonra – 1948. Yılında kurulan Kuzey Kore komunist rejime sahip bir ülkedir.  Yüz ölçümü 122 bin 762 kilometre kare olan bu ülkenin nüfusu 2009 istatistiklerine göre,  23.923.118 dir.

Başkenti Pyonyangdır. Ülke kuzeyinde Rusya ve Çin, güneyinde Kore Cumhuriyeti, doğusunda Japon denizi ve batısında Sarı deniz ile çevrilidir. Ülkede turistlerin gezisi için yalnız ülkenin belli bölümünde izin vardır.  Ülke nüfusunun yüzde 99,8 koreliler,  geri kalan kısmı Çinli, Japon, Vietnamlı ve Avrupalı azınlıklardan ibarettir.

Kuzey Kore tarihi
Kuzey Kore tarihi

“Kapalı Kutu”nun ilginçlikleri

Kuzey Kore dünyanın kendi hükümeti tarafından vatandaşlarına en çok zulüm veren ülkesidir diye biliriz. Ülke ilginçliklerle doludur,yalnızca bu ilginç olanlar hiçte güzel şeyler değildir.

Mesela, Kuzey Korede internet erişimi oldukça sınırlıdır. İnternet yalnızca elit kesim ve bilim adamları tarafından kullanılıyor. İnternet yerine, “Kwangmyong” isimli  korunaklı ve “Kore Bilgi İşlem Merkezi” tarafından izlenen internet ağına sahip bir yerden, sadece izin verilen internet sitelerine erişim sağlanabiliyor.

Kuzey Korede nerede yaşayacağınız, hükümet tarafından hiyerarşide göre tayın ediliyor.Başkentte yaşayan insanlar en iyisidir sayılıyor.

Kuzey Korede yaşayan herkesin evinde yangın çıkarsa,herşeyden önce  devlet başkanının portersini yangından kurtarmalıdır. Aksi taktirde, vatandaş haps olunuyor.

Ülkede kadınlar için 18, erkekler için 10 saç modeli mevcuttur. Bu saç modellerinin dışında saçınızı kestiremezsiniz. Evli kadınlar mutlaka kısa saç kullanmalıdır. Bekarlara uzun saç kullanmak serbesttir.

Ayrıca, Kuzey Korede nasıl giyineceğinize de hükümet karar veriyor. Örneğin, ülkede jean pantalon giymek yasaktır.

Ülkede Cumhurbaşkanlığı  seçimleri 5 yılda 1 defa yapılıyor. Ve en ilginç olan kısım, bu seçimlerde sadece 1 aday oluyor. Oy kullanmak ise isteğe bağlı değil,zorunludur.

Ve son olarak, Kuzey Koreye seyahat etmek isterseniz , yalnızca Çin üzerinden  tur şirketleri ile gide bilirsiniz. Fakat,tur şirketleriyle gitmiş olsanız bile,sadece önceden belirlenmiş yerlere, yanınızda bir yetkili ile gitmeniz zorunlu ve mecburidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu