Pirinç Pilavı Tarifi-Pirinç Pilavı Yapılışı

Pirinç pilavı tarifi, pirinç pilavı yapılışı, pirinç pilavı malzemeleri, pirinç pilavı yapımı, pirinç pilavı nasıl yapılır gibi en güzel yemek tarifleri için aliskanlik.com

Pirinç Pilavı Tarifi

Pirinç pilavı tarifi şöyledir; Pirinç pilavı çok kolay görülen ancak çok fazla detaya sahip olan bir yemektir. Hızlı, pratik ve çok doyurucu bir yemek olduğundan dolayı Türk insanı tarafından en çok sevilen yemekler arasında yer alan pilavın yapılışını sizler için kolay bir hale getirdik. Sizler de aşağıdaki adımları dikkatle izleyerek muhteşem pilav yapılışı nasıl olur görebilirsiniz. Çok fazla lafı uzatmadan pilav yapılışına geçmek isteriz…

Pirinç Pilavı Malzemeleri

Pirinç pilavı malzemeleri şöyledir;

2 su bardağı pirinç,

3 yemek kaşığı tereyağı,

1 yemek kaşığı sıvı yağ,

2,5 su bardağı sıcak su ve tuz

Pirinçleri ıslatmak için;

Pirinçlerin üzerini bir parmak geçecek kadar ılık su ve tuz.

Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır

Pirinç pilavı nasıl yapılır sorusunun cevabı şöyledir; Öncelikle pirincimizi bol suyla yıkıyoruz. Ardından pirinci uygun bir kaba alarak pirincin üstünü geçecek kadar ılık su ekliyoruz. Pirincin üstüne biraz tuz ilave ederek 20 dakika kadar kapta bekletiyoruz. Daha sonra kaptaki tüm pirinci tekrar yıkıyor ve süzüyoruz. Burada önemli olan nokta pirincin nişastası gidene kadar yıkamak ve son raddede pirinçten çıkan suyun berrak bir şekilde çıkmasını sağlamaktır.

Pirinç işlemi tamamlandıktan sonra bir tencereye tereyağımızı atıyoruz ve tereyağının erimesinin ardından suda süzülen pirincimizi tencereye ekliyoruz. Tereyağında pirinci yaklaşık 5 dakika kadar kavuruyoruz. Bu kısım bazen 5 dakikayı geçebilmektedir. Pirinçler tane tane dökülünce kavurma işlemini tamamladığımızı da anlayabilirsiniz.

Pirincimiz kavrulduktan sonra sıcak suyu ekliyoruz. Bu kısımda tencereye tavuk suyu ekleyebiliriz. Tavuk suyu eklemek pilavı çok lezzetlendirecektir ancak eğer evde tavuk suyunuz yoksa ya da tavuk suyu aromasını sevmiyorsanız koymak da zorunda değilsiniz. Bu aşamanın ardından ise son olarak tuzu ekliyor ve pilavımızı kapağı kapalı şekilde yüksek ateşte pişirmeye bırakıyoruz.

Pilavın suyu çektikten ve ardından nokta nokta delikler oluştuğu kısımda ise pilavımızı yüksek ateşten kısık ateşe alıyoruz. Pirinçler tamamen yumuşayıp suyu tamamen çekene kadar ise pişirmeye devam ediyoruz.

Pişen pilavı ise ocaktan aldıktan sonra tencereden çıkarmadan üstüne havlu sererek 15-20 dakika arasında dinlendiriyoruz. Bu pilavın kendi sıcaklığı ile dinlenmesini sağlayacaktır. Şimdiden afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu