Belim Ağrıyor Hangi Doktora Gitmeliyim- Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

Bel ağrısı için hangi bölüme gidilir, bel ağrısı için hangi doktora gidilir, bel ağrısına hangi bölüm bakar, belim ağrıyor hangi doktora gitmeliyim vb.. sağlık makaleleri için aliskalik.com

Belim Ağrıyor Hangi Doktora Gitmeliyim

Belim ağrıyor hangi doktora gitmeliyim merak edenler ağrıları romatizma, kemik erimesi, ağır kaldırma ve zorlama, hamilelik, doğum, bel fıtığı, tümör gibi birçok farklı nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Doğru tedavinin uygulanabilmesi için uzman doktorlar tarafından ayrıntılı bir tarama ve klinik muayene gereklidir. Bel ağrısı için hangi bölüme gidilir, için gidilebilecek farklı birçok dalda doktor bulunmaktadır ancak özellikle sebebi belli olmayan ağrılarda ilk olarak ortopedi ve travmatoloji doktorları muayene yapmaktadır. Bel ağrısı için hangi doktora gidilir devamında ağrının nedenine bağlı olarak kendisi bir tedavi yöntemi izleyebileceği gibi, gerekli durumlarda fizik tedavi ve rehabilitasyon, beyin cerrahi, nöroloji ya da iç hastalıkları gibi farklı alanlara yönlendirmektedir.

Bel Ağrısı Nedir

Bel ağrısı, farklı sebepler ile oluşabilmekte ve oluştuğu sebebe bağlı olarak farklı şikayetler ile kendini göstermektedir. Bel ağrısında oluşabilecek diğer şikayetler acıma, yangılı ağrı ya da batma şeklinde olabilmektedir. Bu şikayetler sürekli devam edebileceği gibi dönem dönem de ortaya çıkabilmektedir. Farklı şiddetlerle hissedilebilen bel ağrılarında, bazen ağrıyan yer noktasal olarak tespit edilebilirken bazı durumlarda ağrı dağınık olabilmekte ve yeri tam olarak belirlenememektedir. Bunun sebebi ağrıya sebebiyet veren durumların birbirinden farklı olmalarıdır.

Ağrının oluşma nedenleri kemik, kıkırdak, kas, eklem kapsülleri, bağlar, omur diskleri ya da damarlardan kaynaklı olabilmektedir fakat kaynağın her zaman kesin olarak tespit edilemediği durumlar da söz konusudur. Bazı vakalarda ağrıya sebep olan sorun ortadan kaldırılsa bile uyarılmış sinir uçlarının sinyal göndermeye devam etmesi yüzünden bel ağrısı şikayetleri devam edebilmektedir.

Bel ağrısının sebepleri değişkenlik gösterse bile uygun bir tedavi ve kontrolün izlenmemesi halinde bacak ağrısı, bacak uyuşması, idrar kaçırma ve bacaklarda yanmaya yol açabilmektedir.

Bel Ağrısı Neden Oluşur

Bel ağrısı, gündelik hareket içerisinde bir anda oluşabileceği gibi zamana yayılmış bir süreç içerisinde de gerçekleşebilmektedir. Ağrının doğru bir şekilde tanımlanması ve uygun tedavi süreçlerinin başlatılabilmesi için ağrının oluşumuna sebep veren durumun doğru belirlenmesi önem arz etmektedir. Bel ağrısı oluşumundan etkili olan nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Bel Fıtığı

Uzun saatler boyunca yanlış pozisyonda çalışmak ya da hareketsiz bir biçimde aynı pozisyonda kalmak, ağır yük kaldırmak, uzun süreli stres, art arda ya da çok doğum yapmış olmak, aşırı kilo gibi durumların yarattığı zorlamalar sonucunda omurlar arasındaki diskin koruyucu dış kısmının yırtılmasıyla disklerin yer değiştirmesi ve tüm bunların sonucunda sinirlerin sıkışması ile bel fıtığı oluşmaktadır. Fıtığın yerine bağlı olarak bacak gibi yerlerde de ağrılar gözlemlenebilmektedir. Bel ağrısına en sık neden olan durumlardan biri olan bel fıtığı, idrar kaçırma, iktidarsızlık ve hareket kısıtlılığı gibi başka sorunlara da yol açabilmektedir.

 • Yaralanmaya Bağlı Travma

Genç kişilerde genellikle yüksekten düşme, trafik kazası gibi şiddetli kazalara bağlı olarak gelişen omurga kırıkları ve travmalar, yaşlı kesimde kemik yoğunluğunun azalması sebebi ile daha az şiddetli kazalarda da oluşabilmektedir.

 • Stres Kırığı

Bel bölgesinde artan hareketlilik sonucu tekrarlayan mikrotravmalar nedeni ile stres kırıkları oluşabilmektedir Uzun süreler boyunca iyileşmeyen stres kırığı, ilerleyen dönemlerde bel kaymasına da sebebiyet verebilmektedir.

 • Enfeksiyon

Omurga bölgesinde çoğunlukla belde oluşan enfeksiyonlar, tütün kullanımı, dengesiz beslenme ve beslenme bozuklukları, aşırı kilo, diyabet, HIV virüsü ve bazı kanser tipleri tarafından tetiklenebilmektedir. Sinir zarlarını, omurga kemiklerini, diskleri ve diğer omurga bölgesi yapılarına zarar verebilen enfeksiyonlar, omurga cerrahisi sonrasında da oluşabilmektedir.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir

Bel ağrısını hafifletmek için yapılabilecek uygulamalar şunlardır:

 • Düzenli egzersiz
 • Doğru ve dik oturuş
 • Sıcak ve soğuk kompres
 • Germe Hareketleri
 • Ayakkabıyı değiştirmek, daha düşük topuk tercih etmek
 • Akupunktur
 • Masaj
 • Spinal manipülasyon
 • Proloterapi enjeksiyonları

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı tedavisinde öncelikli ayrıntılı bir muayene sonucu, ağrının kaynağı tespit edilmeli ve bu sorunu yok edici bir tedavi süreci izlenmelidir. Tedavi süreci kişinin klinik durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bel fıtığı, tümör gibi nedenlere bağlı olarak oluşan bel ağrılarında ameliyat bir çözüm sunabilirken, ameliyatın mümkün olmadığı ya da gerek olmadığı durumlarda ilaç tedavisi ve fizyoterapi uygulanabilmektedir.

2 Yorum

 1. Yaklaşık 3 yıldır bel ağrısı çekiyorum bacaklarım ayak parmaklarimin ucuna kadar ağrıyo. Kaç kez hastaneye gittim bel fıtığı olabilir diyolar ama kesin olarak bişey demiyorlar çok zorluk çekiyorum geceleri ağrılarım çoğalıyor. sizce ne yapmalıyım?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu