Devlet Desteğini Almak İçin Bankada Hesap Açtırmak Caiz Midir?

Devlet Desteğini Almak İçin Bankada Hesap Açtırmak Caiz Midir? Bankacılık işlemleri günlük işlemlerimizde çok sık kullandığımız işlemlerdir. Günlük para yatırma, para çekme, başka hesaplara para gönderme, fatura ödeme gibi işlemlerde sıklıkla bankaları kullanırız.

Devlet Desteğini Almak İçin Bankada Hesap Açtırmak Caiz Midir?

Genellikle kişiler hesapları oldukları bankalarda işlem yapmayı tercih ederler. Devlet Desteğini Almak İçin Bankada Hesap Açtırmak Caiz Midir?  Bankada hesap açmak, bu hesabı kullanmak birçok kişiye caiz gelmese de aslında dini yönden bakıldığında banka hesabı açmanın bir sakıncası bulunmamaktadır.

Devlet Desteği İçin hesap Açılması

Son günlerde özellikle yaşanan bu pandemi sürecinde birçok kişi ve şirket maalesef ekonomik sıkıntı yaşar duruma geldi. Bu durumlar için devletimiz hem bireysel hem de ticari kişilere desteğini sürdürüyor. Bir işletme olarak devlet desteğine ciddi anlamda ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

Devlet Desteğini Almak İçin Bankada Hesap Açtırmak Caiz Midir?
Devlet Desteğini Almak İçin Bankada Hesap Açtırmak Caiz Midir?

Bu durumda hesap açıyor olmanız sizi dini açıdan zora sokmaz. Bankada hesap açılmasının dinen bir sakıncası bulunmuyor. Sakıncalı olan konular faiz konularıdır. Yani faizli bir hesap açmanız, kredi işlemlerinde bulunmanız, bankaya koyduğunuz paradan bir faiz geliri elde etmeniz caiz olmamaktadır.

Hesap Açılması Hangi Durumlarda Caiz Değil?

Bankalarda birçok işlem için hesap açmak durumunda kalabilirsiniz. Maaş hesabınız, fatura ödeme hesabınız, kredi hesabınız ya da destek hesabınız bulunabilir.

Tüm bunların dini yönden bir sakıncası bulunmuyor. Ancak ihtiyacınız olmadığı halde devletin vermiş olduğu hibe kredilerden yararlanmak için bir takım girişimlerde bulunmanız ya da hesap açmanız sakıncalı olarak kabul ediliyor.

Bu aslında her durum için böyledir. Bireysel bir başvuruda yapsanız eğer gerçek anlamda devlet desteğine ihtiyacınız yok ise birçok insanın hakkına girmiş oluyorsunuz ve bu anlamda açtığınız hesaplarda caiz olmuyor.

Devlet Desteğini Hesap Açmadan Alabilir miyim?

Caiz olmadığını düşündüğünüz için bankalardan hesap açmak istemiyorsanız bu durumda devlet desteği için başka bir seçeneğinizin olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Bazen destek ödemeleri PTT tarafından elden de ödenebilmektedir. Böyle bir alternatifiniz var ise bu durumda hesap açmanıza gerek bulunmuyor. Devlet Desteğini Almak İçin Bankada Hesap Açtırmak Caiz Midir?  Hesap açarken dikkat etmeniz gereken, devlet desteği de olsa faiz getirisi olan hesaplardan uzak durmanızdır. Yani caiz olmayan hesap açmanız değil, hesabın size faiz geliri sunmasıdır.

İlgili Yazı Kredi Kartına Kaç Taksitle Telefon Alınır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu