Kiraz Sapı Çayı-Kiraz Sapı Çayı Faydaları

Kiraz Sapı

Kiraz Sapı Çayı ile ilgili bilgiler ve Kiraz Sapı Çayı Faydaları En popüler yaz meyvelerinden biri olan kiraz, potasyum, A vitamini ve lif açısından zengindir ve bu da onları besleyici bir meyve yapar. Kirazların sapları idrar söktürücü etkiye sahiptir ve kurutularak çay olarak da tüketilebilir. 12-13 kiraz 1 porsiyon sayılır ve 1 porsiyon kiraz sadece 63 kalori içerir.

Kiraz Sapı Çayı

Düşük kalorisi ve yüksek lif değeri ile diyet listelerinin başında kirazlar gelirken, Kiraz Sapı Çayı yüksek antioksidan içeriği de dikkat çekiyor. Kiraz, yazın sofraların vazgeçilmez meyvelerinden biridir ve taze yenildiğinde büyülü etkileri vardır. Kiraz saplarını çöp olarak kabul etmeyin!

Kiraz Sapı Çayı Faydaları

Kirazın saplarını kurutarak çay yapabilir veya bitki çaylarına eleyerek antioksidan özelliğinden yararlanabilirsiniz. Kiraz Sapı Çayı Faydaları , İbrahim Saracoğlu’nun tavsiye ettiği özel bir çaydır. Saraçoğlu, kiraz sapı çayının romatizmal ağrıların tedavisinde etkili olduğunu kaydetti. Kiraz çayı da içilebilen bir çaydır.

Kiraz banyolarının vücutta yüz, göz ve ayaklardaki şişliklerde tedavi edici etkisi vardır. Şişmiş bölgeyi yaklaşık 3.5 litre kaynar su ile karıştırılmış 5 yemek kaşığı vişne sapı suyu ile yıkayın, şişlikler kısa sürede kaybolacaktır. Kiraz sapı banyosuna tarçın eklemek, banyonun etkinliğini artırabilir. Bu banyo ile cilt hücrelerinin nefes alması kolaylaşır ve şişlikler tedavi edilebilir.

Kiraz Sapı Çayı
Kiraz Sapı Çayı

Kiraz Sapı Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Kiraz sapı çayı, kanın ve böbreklerin temizlenmesinde oldukça önemlidir.
 • Kiraz sapı çayı ödemleri giderir.
 • Kiraz sapı çayının faydalarından biri de idrar yolu enfeksiyonlarını önlemesidir.
 • Yüksek antioksidan içeriği sayesinde vücudumuzu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir.
 • Böbrek taşlarının ve kumun azaltılmasında aktif rol oynar.
 • Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır ve uzun süreli tokluk sağlar.
 • Kiraz sapı çayı bağırsak hareketlerini hızlandırabilir ve kabızlık problemlerini ve şişkinliği önleyici etkiye sahiptir.
 • Kiraz sapı çayı, vücudun sıvı ve elektrolit dengesini düzenlemede önemli bir rol oynayan potasyum bakımından yüksektir.
 • Eklem ve romatizmal iltihaplarda iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve ayrıca vücudun uyku düzeninin korunmasında etkilidir.

Kiraz Sapı Çayı Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda gündeme gelen kiraz çiçeği çayı ne işe yarar? Kiraz sapı çayı idrara çıkma sorunlarına, dolaşım bozukluklarına, adet döneminde artan ödemlere ve prostat büyümesine iyi gelir.

K, A, C, E vitaminleri ile potasyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin olan kiraz sapı çayının faydası nedir? Kiraz Sapı Çayı , toksik maddeleri depolayan karaciğerin tam işlevini yerine getirmesine yardımcı olabilir ve idrar söktürücü özelliği ile adet sırasında karşılaşılan sorunların üstesinden gelmek daha kolaydır.

 1. Adet döneminden birkaç gün önce kiraz çayı içmek de şişlik ve şişliklerin azalmasında etkilidir.
 2. Kiraz yaprağı çayı kan dolaşımını hızlandırabilir ve kandaki yüksek kolesterole iyi gelir.
 3. Kiraz çayı özellikle kadınlarda menopoz semptomları için yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.
Kiraz Sapı Çayı Faydaları
Kiraz Sapı Çayı Faydaları

Kiraz Sapları Çayı Zayıflatır Mı?

Kiraz sapı çayı, metabolizmayı hızlandıran antioksidan vitaminler ve mineraller içerir ve kilo vermek için popüler bir çaydır. Kiraz Sapı Çayı Faydaları Yemeklerden önce kiraz sapı çayı içmek iştahı bastıracak ve daha fazla yiyecek tüketimini önleyecektir. Ayrıca uzun süre tokluk hissi yaratan kiraz sapı çayı diyetinin uygulanması daha kolaydır.

Kiraz sapı çayı tüketmek, bağırsaktan alınan yağların sindirimini engelleyebilir, kiloyu kontrol ederek zayıflama diyetlerini destekler.

Kiraz sapı çayı vücuttaki yağ hücrelerinin etrafında biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve yağ yakımını hızlandırır.

Kiraz çayı sağlıklı bir gün geçirmenize ve kilo vermeyi hızlandırmanıza yardımcı olabilir, vücuda ekstra enerji ve zindelik verdiği için özellikle sabah uyandığınızda içilmesi tavsiye edilir. Kiraz Sapı Çayı Yaz aylarında fazla kilolardan kurtulmak için kiraz çayı içebilirsiniz. Kiraz Sapı Çayı Faydaları  Sıcak yemek istemiyorsanız kiraz sapı çayını 15 dakika önceden demleyip soğumaya bırakın. Daha sonra çaya buz küpleri ekleyin ve sıcak bir yaz gününde tadını çıkarın.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

 • Mutlu bir şekilde yediğiniz kirazların saplarını bir kaseye ayırın ve bol su ile iyice durulayın.
 • Yıkanan kiraz saplarını serin ve temiz bir bez üzerinde birkaç gün kurumaya bırakın.
 • Kiraz saplarını iyice kurutmak önemlidir.  Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır? Nemli kalan gövdelerde hızla küf oluşur. Kurutulmuş kiraz saplarını kuru bir ortamda koyu renkli cam kavanozlarda saklayabilirsiniz.
 • Kiraz çayı hazırlamak kolaydır. Bir büyük bardak kuru vişne çayı için sadece 1 yemek kaşığı kuru vişne yeterlidir. 1 su bardağı suyu bir tencerede veya su ısıtıcısında kaynatın.
 • 1 yemek kaşığı kuru kiraz sapına kaynar su ekleyin ve 5-10 dakika pişirin. Kiraz saplarını suda kaynatmak faydalı antioksidanları yok eder. Demleme süresinin çok uzun olmaması önemlidir.
 • Uzun süre ıslatılmış kiraz sapları acı hale gelebilir.
 • Peki kuru vişne çayı aç karnına içilir mi? Sabah ve akşam aç karnına kiraz çayı için.

 Kiraz Çayı Ne Kadar İçilmelidir?

Tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi kiraz sapı çayının da uzun süreli aşırı tüketimi önerilmez. Peki kiraz sapı çayı kaç gün içilmelidir? Kiraz sapı çayı önerilenden daha uzun süre kullanıldığında sağlık sorunlarına yol açabileceğinden 14 güne kadar içilmesi tavsiye edilir. Kiraz sapı çayının aşırı tüketimi vücuttan su atılımını hızlandırarak dehidrasyona neden olabilir. Uzun süreli tüketim özellikle kan sulandırıcı etkileri nedeniyle kanamayı artırabilir. Belli bir doz ve sıklıkta yan etkisi yok denecek kadar az olan vişne çayı özellikle kronik hastalığı olan hastalarda dikkatli kullanılması gereken çay çeşitlerinden biridir. Kiraz Sapı Çayı Faydaları Kiraz sapı çayı içerken 1 gün bekleyip ertesi gün içebilirsiniz. Kiraz sapını sık içmeyi sevmiyorsanız, haftanın belirli günlerinde kendinize kiraz sapı çayı demleyebilirsiniz. Kuru kiraz çayının çok uzun süre içilmesi önerilmez. Kiraz çayı içerken ara verin ki bitki çayı vücudunuzu yormasın.

kiraz sapı
kiraz sapı

Kim Kiraz Çayı İçemez?

Kuru vişne çayı içmek faydaları ve zararları düşünüldüğünde önemli bir detaydır. Kiraz Sapı Çayı Faydaları Şeker hastalığı, böbrek hastalığı, kalp damar hastalığı ve tansiyon problemi olan kişilerin kiraz sapı çayı içerken doktora başvurmaları tavsiye edilir.

Özellikle tansiyonu düşük olan kişilerin kiraz çayı içmesi önerilmez.

Çayın tansiyonu düşürme etkisi vardır ve tansiyonu düşük olan kişilerde ciddi sorunlara neden olabilir.

Ayrıca uzun süreli uyuşturucu bağımlıları ve kan sulandırıcı kullananlar kiraz sapı çayı içmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Peki hamileler kuru kiraz çayı içebilir mi?

Kan inceltici özelliği bulunan kiraz sapı çayı hamilelikte kanamayı artırarak düşüklere neden olabilir.

Hamile ve emziren annelerin kiraz sapı çayı içmeleri önerilmez.

Kiraz Çayı Ne Zaman İçilir?

Normal diyetinizin dışında besleniyorsanız ve mideniz ağırsa yemeklerden 20 dakika sonra kuru kiraz sapı çayı için. Kısa sürede ödemden kurtulmak istiyorsanız gün içerisinde düzenli olarak kiraz sapı çayı içebilirsiniz. Karın ağrısından uyuyamıyorsanız, midenizi rahatlatmak için kiraz sapı içebilirsiniz. Baş ağrınız ve yorgunluğunuz varsa; kiraz sapı çayı demlemek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Kiraz Sapı Çayı  içme şartlarından biri de adet dönemidir. Adet haftasının daha huzurlu geçmesine yardımcı olur. Eğer vücudunuzda yaralar varsa; kuru kiraz çayı içmeniz tavsiye edilir. Hücre yenilenmesi için kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu