Migren Nedir-Migren Tedavisi

Migren nedir, migren tedavisi nasıl olur, migren belirtisi, migren neden olur vb… sorulara cevap bulacağınız sağlık makalemizi sizler için hazırladık.

Migren Nedir ve Neden Olur?

Çağımızda her 5 kişiden en az 1’inde görülen ve kişinin neredeyse tüm yaşamını alt üst eden migren nedir? Migren genetik ya da çevresel faktörlerden kaynaklanan birkaç saat, birkaç gün ya da haftalarca süren ve çeşitli belirtilerin eşlik ettiği baş ağrısıdır. Migreni normal baş ağrılarından ayıran en önemli özellik ataklar şeklinde gelişen ağır ağrılardır. Ataklar kimi zaman şiddetli, kimi zamansa daha az olabilmektedir.

Nedenleri çok fazla araştırılan ve sebepleri belirlenen migrenin neden olduğu henüz tam olarak belirlenememiştir. Genetik, çevresel, nöronal ve fizyolojik birçok etken migrene yol açabilmektedir. Migrenin esas nedeni ise beyindeki sinirlerde ve kan damarlarında meydana gelen değişikliklerdir. Migren hastalarının çoğunda sinir sistemi ataklara karşı duyarlıdır ve herhangi bir durum atakları tetikleyebilmektedir.

Migrene Neden Olan Etkenler

Migren ataklarını önlemek ve migreni doğru şekilde tedavi edebilmek için migrene neden olan etkenler konusunda bilinçli olmak önemlidir. Hasta atakları tetikleyen faktörleri saptadığında bu faktörlerden uzak durarak migreni önleyebilmektedir. Peki migrene yol açan faktörler neler?

  • Düzensiz beslenme (Açlık, öğün atlama, çikolata, kızartma, aşırı kahve ve çay tüketimi, peynir ve deniz ürünleri)
  • Stres ve üzüntü
  • Yoğun ışığa maruz kalmak
  • Uykusuzluk ve uyku düzensizliği
  • Hava değişimi ve çevresel kirlilik
  • Rüzgar ve yükseklik değişimleri
  • Ağır kokular (Parfüm gibi)
  • Alkol ve sigara kullanımı

Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Birçok kişinin yaşam kalitesini düşüren ve akut hale geldiğinde çekilmez olan migren tedavisi iki şekilde yapılmaktadır. İlaçlı ve ilaç dışı tedavi şeklinde uygulanan migren tedavisi bu rahatsızlığı geçici süreyle ortadan kaldırmaktadır. Migrenin tamamen kaybolması pek de mümkün değildir. İlaç tedavisi doktor tarafından uygulanmakla birlikte migren yüzünden yaşam kalitesi tamamen düşen bireylere önerilmektedir. İlaç dışı uygulanabilecek tedavi ise düzenli beslenme, egzersiz, uyku ve migrene neden olan etkenlerden uzak kalmaya çalışmaktır. İleri düzeyde migren hastaları için antidepresanlar, ve beta blokerler de uygulanabilmektedir. Bu konuda en doğru tedaviye doktorunuzun karar vereceğini unutmamanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu