Koronavirüs Belirtileri ve Koronavirüs Önlemleri

Koronavirüs nedir, koronavirüs belirtileri, korona virüs nasıl bulaşır, korona virüs ölüm oranı, koronavirüs  korunma yolları vb… corona virüs hakkında bilgiler

Çin’in Wuhan kentinden 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde başta Çin geneline ve sonrada dünyanın neredeyse tüm ülkelerine yayılan Koronavirüs nedir? Bu yazımızda, coronavirüs nedir? Sorusuna cevap verirken, koronavirüs belirtileri ve koronavirüsten korunma yolları hakkında bilgiler verdik.

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs aslında ilk olarak 1940’lı yıllarda ortaya çıkmış bir virüs olup, o dönemlerde ortaya çıkan türünün yayılması çok daha yavaş olmuştu. Şuanda bahsettiğimiz virüs ise daha çok memeli pis hayvan türlerinin önemli kısmında bulunan bir virüs olup, insanlara geçebilen ve insandan insana çok rahat bir şekilde yayılarak solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan bulaşıcı bir virüs olma niteliği taşımaktadır.

Covid-19 olarak da bilinen bu virüsün yayılma hızı ve şekli, diğer koronavirüs türlerine göre çok daha farklı seyretmektedir. Koronavirüs çeşitlerine baktığımızda, 20’den fazla çeşidi olduğunu görmekteyiz. Bu virüslerden bazıları aslında sık sık hayatımızda yer alıp, nezle gibi rahatsızlıkların görülmesinde temel etkendir. Covid-19 olarak adlandırılan virüs yani günümüzde dünya genelinde salgın hale gelen türü, solunum yolu enfeksiyonlarının daha şiddetli görülmesine neden olmaktadır. Buna bağlı olarak bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ve dolayısıyla yaşlılarda ölümcül etkilere neden olabilmektedir.

RNA’sı mutasyona uğrayan bir virüs türü olması sebebiyle, bu virüsün genetik bilgilerinin de bu nedenle çok değişiklik gösterdiğini kolaylıkla söyleyebiliriz. Günümüzde yaşanan virüs salgınına neden olan koronavirüs çeşidi, Covid-19 adıyla tanımlanmaktadır.

Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

blank

Covid-19 adlı virüs, koronavirüs grubunda yer alan türlere göre, daha hızlı ve kolay bulaşabilen bir virüstür. Koronavirüs nasıl bulaşır? Sorusunun cevabı hakkında bilgi sahibi olmak, virüse karşı önlem almak için daha bilinçli olunmasını sağlayacağı için önem arz etmektedir.

 • Virüsün birkaç saat boyunca havada asılı kaldığı bilinmektedir. Yani havada yaşaması, herhangi bir temas olmasa bile sokaktaki insanlara bulaşma ihtimali artırmaktadır.
 • Yüzeylerde günlerce yaşadığına dair, önemli bulgular vardır. Bu yüzden virüsü taşıyan kişinin temas halinde olduğu yerlere dokunmak, virüsün bulaşmasında önemli bir risk oluşturmaktadır.
 • Diğer tüm virüslerde olduğu gibi damlacık halinde, yani öksürme ve hapşırma yoluyla insandan insana bulaşabilmektedir.
 • Virüsü taşıyan kişilerin özel eşyalarını kullanmak, koronavirüsün bulaşma yolları arasındadır.
 • Covid-19 virüsü taşıyıcıları ile tokalaşmak ve sarılmak gibi yakın temas içerisinde olmak, yine virüsün bulaşmasında önemli etkenlerden biridir.

Coronavirüs Belirtileri Nelerdir?

blank

Koronavirüs belirtileri esnasında sıklıkla karşılaşılan semptomların, birkaç gün devam ve daha çok üst solunum yollarını etkileyecek şekilde görüldüğü bilinmektedir. Buna göre coronavirüs belirtileri, daha çok şu şekillerde ortaya çıkmaktadır.

 • Balgamlı şekilde sıklıkla tekrar eden ve uzun süren öksürük,
 • Nefes alıp vermede zorluk çekmeye başlanması,
 • Baş ağrısı,
 • Sık tekrar eden burun akıntısı,
 • Özellikle kronik hastalarda ağır şekilde seyreden solunum yetmezlikleri,
 • İştahsızlık,
 • Boğaz ağrısı,
 • Eklem ve kas ağrılarının yoğunlaşması,

Koronavirüs belirtileri arasında en yaygın görülenleridir.

Koronavirüs Önlemleri

blank

Koronavirüsten korunmak için, kişisel bir takım tedbirlerin alınması oldukça önemlidir. Bu tip salgınlarda, her birey mutlaka üzerine düşen görevi yapmalı ve devlet tarafından uygulamaya konulan mücadele biçimine destek olmalıdır.

 • Kesinlikle kişisel temizlik ihmal edilmemeli, eller kokusuz sabun ve mümkünse sıcak su ile iyice ovularak yıkanmalıdır. El temizliğinin dışında, genel vücut temizliğine de dikkat edilmesi önemlidir.
 • Başkalarının kullandığı özel eşyalar kullanılmaktan kaçınılmalıdır.
 • Dışarı çıkarken maske kullanılmalı ve insanların toplu olarak bulundukları yerlere mümkün olduğunca girilmemelidir.
 • İnsanların çok sık temas halinde oldukları merdiven korkulukları, ATM tuşları, bilet dolum otomatları ve toplu taşıma araçlarındaki tutunacak yerlere dokunmaktan uzak durulmalıdır. Mümkün olduğunca bu yerlere dezenfekte edilmeden dokunulmamalı ve çıplak elle temastan kaçınılmalıdır.
 • Mümkün olduğu kadar, ellerinizi ağzınıza ve burnunuza götürmemeye özen gösterin.
 • Derecesi yüksek alkollü kolonya kullanılması, önleyici bir tedbir olsa da kesin olarak virüsü engelleyeceğini söylemek mümkün değildir. Ancak ek tedbir olarak, bu tarz ürünler kullanılabilir.
 • İmkanlar çerçevesinde, mecburi durumlar dışında dışarı çıkmamak hem virüsün size bulaşmaması ve hem de diğer insanların sağlığı açısından önemlidir. Bu nedenle, mutlaka evde kalınarak kendinizi izole etmek alınabilecek önemli tedbirler arasındadır.
 • İnsanların size karşı hapşırma ve öksürme ihtimallerine karşı, gerekli önlemler alınmalıdır.

Yeni Koronavirüs Ölümcül müdür?

blank

Koronavirüs daha çok, kronik rahatsızlığı bulunan ve 65 yaş üzerindeki kişilerde ölümcül olmaktadır. Ancak bu kişilerde dahil olmak üzere, virüs bulaşan herkeste sonuç ölümle sonuçlanacak demek mümkün değildir.

Daha çok solunum yoluna bağlı kronik rahatsızlığı bulunanlar üzerinde, covid-19 ölümcül olmaktadır. Bunların başında ise, akciğer rahatsızlığı bulunan kişiler gelmektedir.

Covid-19 virüsünün çocuklar ve genç hastalar üzerindeki etkilerinin, çok daha az olduğu ve bu grupta yer alanlarda ölüm oranlarının yok denecek kadar az olduğu bilinmektedir. Virüsün yaş gruplarına göre ölüm riski, şu şekildedir.

 • 39 yaşın altındaki kimselerde ölüm riski, yüzde 0,2,
 • 30-49 yaş arasındaki kişilerde ölüm riski, yüzde 0,4,
 • 50-59 yaş arasındaki kişilerde ölüm riski, yüzde 1,3,
 • 60-69 yaş arası kimselerde ise ölüm riski, yüzde 3,6 olarak tespit edilmiştir.

Yeni Korunavirüs Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

blank

Covid-19 virüsünün belirtileri, daha çok virüsü kapan kişinin yaşına ve bağışıklık sisteminin zayıflığına göre farklılıklar göstermekte ve farklı sürelerde görülmektedir. Bugüne kadar yeni coronavirüs genellikle hastanın virüsü kaptıktan sonraki kuluçka süresinin, 2 ile 14 gün arasında meydana geldiği görülmüştür.

Bazı kişilerde ise kuluçka süresi, 3 ile 10 gün arasında değişmektedir. Bu nedenle herhangi bir belirti görülmesi halinde, mutlaka muayene gidilmesi ve bu süreçte kişinin kendini izole etmesi en sağlıklı olan yoldur. Hatta ciddi belirtiler gördüğünüzü düşünüyorsanız, hiçbir sağlık kuruluşuna gitmeden doğrudan kendinizi izole ederek yani evinizden çıkmayarak sağlık kuruluşunu arayıp yardım isteyebilirsiniz.

Koronavirüs nedir? Konusu hakkında merak ettiklerinizi, yorum kısmından editörlerimizle paylaşarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu