Dünya'da En Uzun Süren 10 Evlilik

Dünyada en uzun süren 10 evlilik, en uzun süre evli kalan çiftler, dünyanın en yaşlı çiftleri, dünyadaki en uzun birliktelik, dünyanın en uzun süren evliliği vb… uzun evlilikleri sizler için araştırdık.

Dünya’da En Uzun Süren 10 Evlilik

Herkes evliliği önceki nesillerle aynı önemde görmeyebilir. Ancak bazı insanlar için evlilik gerçekten yaşamak için önemli sebeplerden bir tanesi de olabilir. Dünyadaki bazı çiftler, uzun ömürleri ve istikrarlı bağlılıkları sayesinde çoğu insanın imkansız olarak gördüğünden çok daha uzun süre evli kaldılar.

Peki, dünyadaki en uzun evlilikler ne kadar sürdü? Bugün, şimdiye kadarki en uzun evliliğe bakacağız ve bu evlilikleri uzunluklarına göre sıralayacağız. Ayrıca her bir çift ve bağlılıklarının ardındaki hikayeler hakkında bazı eğlenceli gerçekleri öğreneceğiz!

10.Steven “Steve” Wrubel ve Victoria Virginia “Vicky” Wrubel

Evlilik Süresi: 83 yıl, 192 gün

Evlilik Tarihi: 28 Eylül 1929

Yaşadıkları Yer: Florida, ABD

Bu çift Michigan, Parisville’deki St. Mary Katolik Kilisesi’nde çocukken tanıştı. Steven, evlenmeden çok önce Victoria için derin duygulara sahipti ve 102 yaşına gelene kadar tatmin edici bir evliliği paylaştılar. Victoria kalçasını kırdı ve bir bakım evine taşınmak zorunda kaldı, ancak Steven her gün onu ziyaret edecek ve her zamanki gibi birlikte olacaklardı. Steven emekli oluncaya kadar General Motors için çalışırken Victoria hizmetçi olarak çalıştı.

9.Marshall N. Kuykendall ve Winifred Louisiana “Winnie Louise” Kuykendall

Evlilik Süresi: 83 yıl, 221 gün

Evlilik Tarihi: 14 Şubat 1929

Yaşadıkları Yer: New Mexico, ABD

Kuykendall ailesi en başından beri evlilik yeminlerini çok ciddiye alarak şöyle dediler: “Evlendiğimizde, ölüm bizi ayırana kadar birlikte kalmak için yemin ettik ve bu sözümüz “Evlilik Karşılaştırması Projesi tarafından resmi olarad da kaydedildi!” Çift iyi anlaştıklarını ve evlenmek için sadece beş ay bekleyebildiklerini söyledi. “En Uzun Evli Çift” projesi ile dünyaca bilinir oldular ve sadece bir kaç çiftin daha bu kadar uzun süre evli kalabildiğini öğrendiler. Evlilik Karşılaştırması adındaki proje, genç çiftleri birbirleriyle karşılaştırarak onları uzun süre evli kalmaları konusunda teşvik eden bir proje olmuştur.

8.William B. Ritchie ve Claudia Lillian Ritchie

Evlilik Süresi: 83 yıl, 224 gün

Evlilik Tarihi: 12 Nisan 1919

Yaşadıkları Yer: Kentucky, ABD

Bu çift sadece 83 yıldan fazla bir süre evli kalmadı, aynı zamanda söylentilere göre bu zaman zarfı içinde neredeyse hiç ayrı kalmadılar. Sadece Claudia bir bakım evine yerleştirildiğinde bu durumu kabul etmeyen kocası onu bakım evinden çıkarana kadar bir kaç gün ayrı kaldılar. Çift, yaşayan iki çocuk, dokuz torun, 23 büyük torun ve 18 büyük büyük torun tarafından sevgiyle hatırlanıyor! William, evliliklerinin en önemli nedeninin karısına bakmak istemesi olduğunu söyledi.

7.John George Betar ve Ann Betar

Evlilik Süresi: 85 yıl, 291 gün

Evlilik Tarihi: 25 Kasım 1932

Yaşadıkları Yer: Connecticut, ABD

Amerika, Fairfield’da yaşayan bu özel çift evliliklerinin ömrünü koşulsuz sevgi ve anlayışa bağladı. John aslen Suriyeliydi ve komşusu Ann ile ilk tanıştığında 21 yaşında Bridgeport’ta meyve satıyordu. 17 yaşındaki Ann’in okuduğu okula sürekli olarak gitmeye başladı ve ilişkileri orada gelişti. Ann, John’la evlenmeden önce, aslında kendisinden 20 yaş büyük olan bir adamla evlilik hazırlıkları içindeydi. Ancak John’la evlenmeyi tercih etti.

6.Lazarus Rowe ve Mary Rowe

Evlilik Süresi: 86 yıl

Evlilik Tarihi: 1743

Yaşadıkları Yer: New Hampshire, ABD

Bu evlilik çok uzun zaman önce gerçekleştirildiğinden ve zamanın kayıtlarının çoğu bir yangında kaybolduğundan evlilikle ilgili ayrıntılı bilgilere sahip olmak oldukça zor. Ancak evliliğin Grönland’da bir rahip olan William Allen tarafından gerçekleştirildiğine inanılıyor. Lazarus Rowe bir askerdi ve Fransa Hindistan Savaşı sırasında yanmaktan kurtuldu. Rowe çifti beşinci jenerasyon torunlarını görecek kadar uzun yaşadı.

5.Liu Yung-Yang ve Liu Yang Yang-Wan

Evlilik Süresi:: 86 yıl

Evlilik Tarihi: 1917

Yaşadıkları Yer: Taoyuan, Tayvan

Bu Tayvanlı çift, aileleri eski bir geleneği takip ediyorlardı. Bu yüzden Liu Yang-Wan’ı gelecekteki kocası ve ailesiyle sadece beş yaşında tanıştırdılar ve bu uzun evliliğin de bu sayede temellerini atmış oldular. Birlikte büyüyüp evliliğin sorumluluklarına alıştıktan sonra, çift ergenlik dönemlerinde evlendi. Liu Yang-Wan, doğal nedenlerden dolayı öldüğünde 103 yaşındaydı. Çiftin 100’den fazla torunu vardı, bunların çoğu Guinness tarafından verilen sertifikalarını almak için zorlukla bir araya gelebildi.

4.Temulji Bhicaji Nariman ve Lady Nariman

Evlilik Süresi: 86 yıl

Evlilik Tarihi: 1853

Yaşadıkları Yer: Maharashtra, Hindistan

Doğum uzmanı Temulji Bhicaji Nariman, Mumbai’de Grant Tıp Koleji’nde tıp lisansını aldı ve Bombay Üniversitesi’nden mezun olup bu üniversiteye dekan oldu. 19. yüzyılın başlarında veba salgını sırasında olağanüstü işler yapmaya devam etti ve daha sonra 1914’te katkılarından dolayı şövalye unvanını aldı. Ayrıca Bombay’da ilk doğum hastanesini kurdu. Temulji Bhicaji Nariman ve eşi Lady Nariman aslında kuzenlerdi.

3.Herbert Fisher ve Zelmyra Fisher

Evlilik Süresi: 86 yıl, 290 gün

Evlilik Tarihi: 13 Mayıs 1924

Yaşadıkları Yer: Kuzey Carolina, ABD

Fisherların etkileyici evliliği Büyük Buhran, İnsan Hakları Hareketi ve üç büyük savaş boyunca devam etti! Çift, 84 yıllık evliyken 2008 yılında Guinness Dünya Rekorları tarafından  “en uzun yaşayan çift” unvanına layık görüldü. Herbert ve Zelmyra, evlenmeden önce çok iyi arkadaş olduklarını ve iyi bir arkadaşlığın ömür boyu sürdüğünü, evliliklerinin de bu sayede uzun sürdüğünü söylediler. Zelmyra, kocası için Sevgililer Günü’nde akşam yemeği pişirip ona süpriz yaptığını söyledi.

2.K. Philipose ve Sosamma Thomas

Evlilik Süresi: 88 yıl, 2 gün

Evlilik Tarihi: 17 Şubat 1918

Yaşadıkları Yer: Hindistan

Bu uzun ömürlü çift, Hindistan’ın güneybatı Malabar Sahili’nde bir eyalet olan Kerala’da yaşıyorlardı. Aslında, evlilikleri 1956 Birleşik Devletleri Yeniden Düzenleme Yasası sırasında bir eyalet olarak Kerala’nın oluşumundan önce! Philipose ve Sosamma Thomas’ın, evlilikleri Guinness Dünya Rekorlar Kitabı tarafından resmen doğrulanmadı. Ancak bu durum onların birbirlerine verdikleri sözü tutmaları için pek de önemli olmadı. Kerala Hindistan’daki en yüksek İnsani Gelişme Endeksi’ne sahip eyalettir.

1.Karam ve Kartari Chand

Evlilik Süresi:: 90 yıl, 291 gün

Evlilik Tarihi: 11 Aralık 1925

Yaşadıkları Yer: İngiltere

Karam ve Kartari Chand’in evliliği, dünyanın en uzun evliliği. Çift, uzun ömürlerini ev yapımı yemeklere ve çocukluk döneminde ağır işçilikten kazandıkları güce bağladı. Chand çifti aslen Pencap, Hindistan’dan. İlerleyen yıllarda İngiltere’de bulunan Bradford, Batı Yorkshire’a taşındılar. Karam orada bir yün fabrikasında iş buldu ve daha sonra 110 yaşında vefat etti. Karam ve Kartari arasındaki evlilik geleneksel bir Sih töreni ile gerçekleştirilmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap