Kulak Ağrısı Neden Olur-Sağ Kulak ve Baş Ağrısı

Kulak ağrısı neden olur, sağ kulak ve baş ağrısı, kulak ağrısı için dua, kulak ağrısı nasıl geçer, kulak ağrısında ne yapılır, kulak ağrısı çekenler için aliskanlik.com yanınızda

Kulak ağrısı hepimizin başına zaman zaman gelen ve kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Rahatsız edici olmakla birlikte genelde ciddi sorunlara yol açmazlar. Ancak kulak ağrısı işitme kaybına kadar gidebilen ve hatta hayati risk taşıyan hastalıkların bir belirtisi olabilir. Özellikle sağ kulak ve baş ağrısı beraber var ise ciddi bir durum söz konusu olabilir. Bu nedenle özellikle uzun süre devam eden veya tekrarlayan kulak ağrılarına dikkat edilme ve doktora danışılıp altında yatan neden belirlenip, tedavi edilmelidir.

Kulak Ağrısı Neden Olur

Kulak ağrısı neden olur cevabı için öncelikle kulak ağrısı nedenlerini bilmek gereklidir. Kulak ağrıları primer ve sekonder olmak üzere iki ana sınıflandırma ile ele alınır. Primer otalji yani birincil sınıfına kulak zarı, kulak kepçesi, dış kulak yolu, orta kulak ve iç kulak hastalıklarında ortaya çıkan ağrılar girer. Sekonder otalji yani ikinci sınıf ağrılar ise diğer organların hastalıklarından dolayı ortaya çıkan ağrılardır.

  • Başlıca primer otalji (birincil) kulak ağrısı nedenleri:

Kulak zarı yırtılması, orta kulak iltihabı, mastoidit (kulak arkası havalı boşlukların iltihaplanması), östaki tüpü tıkanıklığı, orta kulakta sıvı toplanması, dış kulak yolunda iltihaplanma, , kıkırdak iltihaplanması, yabancı cisim kaçması, birikmiş kulak kiri, zona, dış kulak tümörleri, kulak kepçesinden yanma ve donma, kepçe ve dış kulak yolu travmaları ve hematom (kan toplanması) yer alır.

  • Başlıca Sekonder otalji (ikincil) kulak ağrısı nedenleri:

Çene eklemi hastalıkları, diş apsesi ve diş eti kökenli hastalıklar, ağız içi ve boğaz enfeksiyonları, bademcik absesi ve enfeksiyonu, sinüs, ağız içinde oluşan yaralar, farenjit, bademcik ve geniz eti ameliyatları, mide fıtığı, yemek borusu tümörü başta olmak üzere tümörler, akciğer enfeksiyonu, yemek borusuna kaçan yabancı cisim gibi hayati öneme de sahip hastalıklar yer aldığından tekrarlayan veya geçmeyen kulak ağrılarında aksatılmadan mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır.

Selülit Tedavisi için tıklayınız

Kulak Ağrısında Ne Yapılır

Kulak ağrısı çekenler ağrılarının daha da kötü olmaması için şu konularda dikkat etmesi gereklidir.

– Kulak çöpü gibi şeylerle kulak kurcalanmamaldır.

– Bol bol sıvı tüketilmelidir.

– Kulak rüzgar ve soğuk havadan korunmalıdır.

– Kulağa su kaçmasına engel olunmaldır.

Çizikten hiv bulaşır mı merak ediyor iseniz tıklayınız.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer

Kulak ağrısı hele ki orta kulak iltihabı sonrası meydana gelen kulak ağrısı dayanılmaz bir hal alır. Kulak ağrısı çekenler kulak ağrısı nasıl geçer diye araştırma yapmaya başlar. Kulak ağrınızı doğal yöntemler ile hafifletmeniz mümkün. İşte bu yöntemlerden bazıları

  • Sarımsak ve Susam Yağı Yöntemi

– 1 diş Sarımsak

– Susam Yağı

– Kulak Çöpü

Doğal antibiyotik denilince akla ilk gelen sarımsaktır. Sarımsak bir çok rahatsızlığa iyi geldiği gibi, kulak ağrısına da iyi gelmektedir. Bir diş sarımsağı ezin. Ardından susam yağının içinde 10-15 dakika kavurun. Kuvrulan karışımı ocaktan alın ve soğuyana kadar bekletin. Daha sonra bir kulak çöpü yardımıyla kulak deliğinize bir damla damlatın. Daha fazlasına gerek yok. 2-3 dakika kadar bekletin ve kulağınızı yere doğru çevirin. Bu işlemi günde 1-2 defadan fazla uygulamayın.

  • Soğan Yöntemi

– 1 adet kuru soğan

– Tülbent

Sarımsak gibi soğan da doğal bir antibiyotiktir. Bu özelliğini kulak ağrılarımız için de kullanabiliriz. Bir adet soğanı soyup, suda 5 dakika kaynatın ve soğumaya bırakın. Daha sonra bir tülbent yardımıyla kulağınıza bir damla damlatın. Damlattıktan sonra 2-3 dakika bekleyin ve yine aynı şekilde kulağınızı yere doğru çevirin. Kulak ağrısına soğan suyu en iyi yöntemlerden biridir.

  • Zeytinyağı veya Bebe Yağı Yöntemi

Zeytinyağı veya Bebe Yağını hafif ılık olacak kadar ısıtın. Burada önemli nokta yağı çok ısıtmamanız, yakmamanız gerekir. Çünkü yağın soğuk veya sıcak olması durumunda sıcaklık değişimi vertigo ve sersemliğe neden olabiliyor.

Ilık durumdaki yağdan iki-üç damla kulak kanalına damlatın. 15-20 dakika kadar bekledikten sonra yağın dışarı akması için kulağınız yere bakacak şekilde uzanın.

Yukarıdaki bu üç yöntemle kulak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Ancak tekrar hatırlatıyoruz ki, kulak ağrısının temelinde ciddi sorunlar yatabilir. Tarifler tedavi edici değil, ağrı giderici tariflerdir. Geçmeyen ve tekrarlaryan kulak ağrılarında mutlaka bir uzmana danışın ve muayene olun. Ciddi bir probleminizi ancak hekiminiz çözecektir. İlk olarak kulak burun boğaz bölümüne muayene olunması, doktorun yönlendirmesine göre ise ilgili bölüme sevk edilerek tedavi edilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu