Koronavirüs Nasıl Bulaşır, covid 19 nasıl bulaşır, korona virüs bulaşma nedenleri, koronavirüs için alınacak önlemler vb… korona virüs hakkında detaylı bilgiler.

Covid-19 olarak da bilinen koronavirüs, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan yaşlı kimselerde ölümcül sonuçlar doğurmaktadır. Son aylarda dünya genelinde yaşanan salgın nedeniyle binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüs nasıl bulaşır?

Koronavirüsten korunmak için, öncelikle alınması gereken tedbirler virüsle mücadele açısında önem taşımaktadır. Bunu yapabilmek için ise, virüsün nasıl bulaştığına dair bilgi sahibi olmak, hayati önem taşımaktadır.

Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Aşağıda vermiş olduğumuz Covid-19 nasıl bulaşır? Sorusuna cevaplar hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmanız, bu virüse karşı nasıl bir önlem almanız gerektiği hakkında da size fikir verecektir. Yapılan klinik araştırmalara bakıldığında, coronavirüs tek zincirli RNA virüsü grubunda olan coronavirüs ailesinden gelmektedir.

 • Pis memeli hayvanlar yemenin, koronavirüsün bulaşma nedenleri arasında yer aldığı bilinmektedir. Ancak bu henüz, yüzde 100 kesinleşmiş bir durum olmasa da bunun üzerinde kuvvetli şüpheler bulunmaktadır.
 • İnsandan insana bulaşması, damlacık vasıtasıyla olabilmektedir. Bu yüzden aksırma ya da öksürmek, virüsün bulaşmasına sebep olabilmektedir.
 • Virüsün bulaştığı hastalarla temas halinde olmak, tokalaşmak ve sarılmak gibi eylemlerde, coronavirüs nasıl bulaşır? Sorusuna verilebilecek cevaplar arasındadır.
 • Henüz kesinlik kazanmamış olsa da, koronavirüsün yüzeylerde günlerce yaşayabildiği şüphesi kuvvetlidir. Bu yüzden virüslü bir insanın temas ettiği yüzeylerle temas halinde olmak, koronavirüsün bulaşma nedenleri arasında gösterilmektedir.
 • Virüs bulunan insanların özel eşyalarını kullanmak, koronavirüsün bulaşmasında önemli etkenler arasında gösterilmektedir.
 • Hastanın solunum yollarıyla çıkan salgılarının temas ettiği yüzeylere dokunmakta, virüsün bulaşmasına sebep olan unsurlardan biridir.

Yukarıda da görüldüğü gibi, covid-19 virüsünün diğer insanlara bulaşmasındaki temel neden bu virüsü taşıyan insanlarla yakın temas halinde olmaktır. Virüsün birkaç saat boyunca havada asılı olarak yaşayabilmesi de, bu virüsün daha tehlikeli ve hızlı bir şekilde yayılmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden virüse yakalanmamak için, kişinin kendisini izole etmesi büyük önem taşımaktadır.

Koronavirüs İçin Alınabilecek Önlemler

Coronavirüs için alınabilecek önlemler, virüsün bireysel olarak önlem alan kişilere bulaşma riskini azalttığı gibi virüsü taşıyan kişilerin topluma bulaştırma riski de azalmasını sağlayacaktır. Yani virüsün yayılmaması için hem virüsü taşıyan kişinin, hem de çevresindeki insanların alması gereken önlemler bulunmaktadır.

 • Ellerinizi, mümkün olduğu kadar ağız ve burnunuzla doğrudan temas ettirmeyin. Kirli ortamlardan ya da herhangi bir şekilde ellerinize bulaşacak virüs, bu sayede kolaylıkla bulaşabilmektedir.
 • Eller mutlaka sık sık sabunlu ılık ya da sıcak su ile yıkanmalı, yıkama esnasında bileklere kadar üzerine bastırarak 20 saniye kadar eller ovulmalıdır.
 • Salgın dönemlerinde dışarı çıkılması diğer insanlarla temas olunmasa bile, virüsün havada asılı kaldığı süreçte bulaşma riskini artırmaktadır. Bu yüzden hem virüsü taşıyanlar ve hem de risk altındaki kişiler, kendini mutlaka izole etmelidir.
 • Kıyafet ve kullanılan tüm eşyaların temizliğine dikkat etmekte, covid-19 için alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.
 • Kalabalık ortamlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Özellikle metro ve otobüs duraklarındaki yüzeylere dokunulmamalı, toplu taşıma araçlarında tutunacak yerlere dokunurken gerekli önlemler alınmalıdır.
 • Bağışık sistemini güçlendirici besinlerin tüketilmesi, son derece önem arz etmektedir. Çünkü virüsü, bağışıklık sistemi daha zayıf olan kişilerde ölümcül etkilere neden olabilmektedir.
 • Salgın dönemlerinde dışarı çıkma mecburiyetiniz varsa, yanınızda mutlaka el dezenfektanı bulundurmalı ve ellerinizi sıklıkla temizlemelisiniz.

Koronavirüs nasıl bulaşır? Konusu hakkında merak ettiğiniz farklı detayları, yorumlar kısmından bize ileterek daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap