Javascript ve Seo Arasındaki İlişki

JavaScript nedir?, Javascript ne yapar?, Javascript'in Avantajları

JavaScript nedir?  Javascript ve Seo Arasındaki İlişki Javascript özünde günümüzde en yaygın kullanılan programlama dilidir ve web sayfalarının daha dinamik ve etkileşimli bir yapıya sahip olmasını sağlar. “Web sayfalarının dinamik yapısı” kavramını ayrıntılı olarak açıklamak faydalı olacaktır.

JavaScript nedir?

Bir web sayfasını oluşturan iki temel unsur vardır. JavaScript nedir? Bu öğelerden ilki HTML, ikincisi CSS’dir. Konumuzla ilgisi olmayan bu iki kavram, Javascript’i daha net anlamamıza ve Javascript’in web tasarım sürecindeki rolünü anlamamıza yardımcı olacaktır.

Web sayfalarındaki başlıklar, paragraflar ve içerik HTML ile oluşturulur. CSS, her içeriğin ve simgenin boyutunu, rengini, arka planını şekillendirmemize olanak tanır. Başka bir deyişle, HTML bizim için somut bir resim oluşturur. Öte yandan CSS, bu belirli görüntüyü çizmemize ve istediğimizi yapmamıza izin verir.

Ancak ikisinin birleşiminden ortaya çıkan site statik bir yapıya sahiptir. Javascript ve Seo Arasındaki İlişki Bunun yerine Javascript, kullanıcı ve eylemleriyle etkileşime giren sayıları almamızı sağlar.

Javascript ve Seo Arasındaki İlişki
Javascript ve Seo Arasındaki İlişki

Javascript ne yapar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, en geniş tanımlı dinamik web sitesini elde etmemizi sağlayan Javascript, temel olarak şu işlevleri içermektedir;

 1. Fare ve klavye hareketlerine dayalı olarak kullanıcılarla etkileşime girebilen web sayfaları oluşturur.
 2. Sayfayı ziyaret edenlerle iletişim sağlayabilir. Bu kişilere mesaj atabilir ve onlara sorular sorabilirsiniz.
 3. HTML ve CSS’yi bir bütün olarak çalışmalar yapabilir.
 4. Basit eylem yürütme sağlayabilir, böylece sitenin işlevselliğini ve görünürlüğünü artırabilir.

Javascript’in Avantajları

Javascript dilinin ana avantajı, doğası gereği birbirinden avantajı olan öğrenmesinin kolay olmasıdır. Bu dil diğer programlama dillerinden daha hızlı öğrenilebilir. Bununla birlikte, JS

dilinde ortaya çıkan hataların tespit edilmesi ve çözülmesi de daha kolaydır. Ayrıca mevcut Javascript avantajları şu şekildedir;

Javascript

Javascript
Javascript
 • Javascript kullanmanın manuel veri kontrolünü azalttığı söylenebilir.
 • Bu kullanıcı dostu programlama dili, web sitesine etkileşimli bir yapı kazandırır.
 • Birden fazla platformda ve tarayıcıda çalışır.
 • Diğer yazılım dillerine oranla hızlıdır.
 • Javascript’in web sitesindeki konumu

Çok avantajlı bir programlama dilini bir web sitesine dahil etmenin iki temel yolu vardır. Bunlardan ilki Javascript’i bir web sitesine yerleştirmektir. İkincisi, ayrı bir .js dosyası kullanmaktır.

Ayrı bir .js dosyası oluşturulduğunda, HTML belgesine eklenir. Bu durum iki ana avantajı beraberinde getirmektedir. Birincisi; bu yaklaşımla bir web sitesindeki tüm Javascript dosyaları tek bir dosyada yönetilebilir. İkincisi, bu yöntem kullanıldığında yükleme hızı miktarı artar.

Javascript Öğrenmeye Genel Bakış

Javascript, doğası gereği tüm kaynakları içeren teknik bir belge veya tüm standartları içeren resmi bir web sitesi değildir. Bu nedenle bu programlama dilini öğrenmek için öncelikle standartlarını anlamak gerekir. Bunun için önceliklendirilebilecek bazı kaynaklar var. Bu kaynaklar şunlardır:

Mozilla Geliştirici Ağı

Javascript’in temellerini ve nasıl yapılır öğrenmek isteyenler için en temel kaynak Mozilla Developer Network’tür. Bu kaynakta başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kod Akademisi

Javascript dilini eğlenirken öğrenmek isteyenler için en temel tavsiyemiz budur. Bu eğitici web sitesi aracılığıyla oyunlar geliştirin, temel öğrenim sağlayın ve hatta web siteleri oluşturun, Web Tasarımcı olun.

Ücretsiz Kod Kampı

Bu kadar popüler olmasının ana nedeni, ücretsiz kurslar sunmasıdır. Ancak bir kursa kaydolduktan sonra canlı sohbet, videolar ve sürekli güncellenen araştırmalar gibi öğelere de erişebilirsiniz.

Javascript ve Seo Arasındaki İlişki

Javascript kullanarak, web sayfaları birçok yeni özellikten yararlanır. Javascript ve Seo Arasındaki İlişki İlk olarak, javascript’in avantajlarını sıralayacak olursak;

 • Sayfalar Hızlı Yükleniyor,
 • Daha Hızlı Sunucu YüküUygulaması Kolay,
 • Zengin Arayüz,
 • Yüksek Çözünürlük, anlamına gelmektedir.

Ancak Javascript ve Google arasındaki ilişkiyi güçlendirmek için bu unsurları kullanmak için öncelikle bu iki temel yapı arasındaki ilişkinin doğru bir şekilde kurulması gerekir. Çünkü Javascript Google’da kullanmak zordur. Bunun temel nedeni, Google’ın siteyi doğru bir şekilde anlamasını sağlamaktır. Yani Javascript’in SEO Uzmanı ve Seo açısından herhangi bir sorun yaratmaması için;

Taranabilir bir yapıya sahip olmalı ve web sitesi gecikmesini önleme gibi faktöre odaklanmak gerekir.

Javascript Nedir, Ne İşe Yarar?

Bir yazılım dili olan Javascript’in geçmişi 1990’lara kadar uzanmaktadır. 1990’ların ortalarına doğru gidildiğinde, o zamanlar tarayıcı pazarında iki önemli isimle karşılaşabilirsiniz. JavaScript nedir? Bunlar; Netscape ve Microsoft. Yılın iki devi olarak kabul edilen bu teknoloji şirketlerinin birbirleriyle kıyasıya bir rekabet başlattığı anlaşılıyor. Bu yarışmanın getirdiği gelişme Javascript dilidir.

Programlama dili, Netscape onu kendisi için çalışan Brendan Eich’e devrettiğinde orijinal olarak Mocha olarak adlandırıldı. Bu görevin temelinde internet dünyasının daha dinamik bir yapıya sahip olması gerektiği inancı yatmaktadır.

Tüm bunlardan dolayı 10 günlük bir çalışmanın ardından söz konusu yazılım dili ortaya çıktı. Javascript ve Seo Arasındaki İlişki Bir JavaScript kitaplığının yardımıyla, haber siteleri, açıklamalar ve başlıklar oluşturmak ve tarayıcıda mini oyunlar oluşturmak için kullanılan kaydırıcılar biçiminde okunması kolay hale getirilebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu