Aidatsız Kredi Kartlarına Geçiş İçin Bilinmesi Gerekenler

Aidatsız Kredi Kartlarına Geçiş

Aidatsız Kredi Kartlarına Geçiş İçin Bilinmesi Gerekenler Kredi kartları gündelik yaşamın en olmaz ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Fakat bu durum pek çok yasal tartışmaları da gündeme taşımaya neden olmuştur. Bir kredi kartı hesabı açılırken banka ile kullanıcı arasında muhakkak bir sözleşme imzalanmaktadır.

Aidatsız Kredi Kartlarına Geçiş İçin Bilinmesi Gerekenler

Bu sözleşmede belirtilen yasal düzenlemelere uyulması gerektiği, aksi taktirde kullanıcı için yasal yaptırımlara başvurulabileceği belirtilir. Ancak bu sözleşmelerde aidat alınıp alınmaması gerektiğine dair bir beyan bulunmamaktadır. Bu durum konuyla ilgili yasal tartışmaları beraberinde getiriyor. Sırf bu yüzden kredi kartlarını kapatan ve bankayla ilişiği kesen pek çok insan bulunmaktadır.

Bankaların Aidatsız Kredi Kartı Taahhütleri

Banka reklamlarında göze çarpan pek çok taahhüt bulunmaktadır. Aidatsız Kredi Kartlarına Geçiş İçin Bilinmesi Gerekenler Bunlardan en dikkat çekenleri genelde faiz oranları ve sağladığı ödeme kolaylıkları olarak düşünülmektedir. Ancak kredi kartlarının yıllık olarak sizden istediği aidatın yasal olup olmadığı gözden kaçmaktadır. Bu aidat miktarlarının miktarı ise her geçen yıl artmakta ve kullanıcıları zor duruma sokmaktadır. Bu nedenle bilinmelidir ki Tüketici Yasaları bu durumu ortadan kaldıracak bir düzenleme sunmaktadır. Bu düzenlemeye göre tüm bankalar kullanıcılar için ayrıca aidatsız bir kredi kartı hazırlamak ve bunu kullanıcıya teslim etmek zorundadır. Kullanıcı bunun bilincinde olarak hareket ederse diğer kredi kartını bir kenara atarak aidatsız kredi kartını kullanmayı tercih edebilir. Eğer bankanız size aidatsız kredi kartını siz istemeden vermezse bunu talep etme hakkınız bulunuyor.

Farklı bankalar reklam yaparken aidatsız kredi kartı verdiğini özelikle vurgulamakta ve müşterileri kendi bankasına çekmek adına çalışmalar yapmaktadır. Bu bakımdan müşteriler bankalarını değiştirmek suretiyle yeni işlemlerle uğraşmak zorunda kalıyor. Oysaki bunu yapmanıza gerek yok. Mevcut durumda çalıştığınız bankaya giderek ekstradan aidatsız bir kredi kartı isteme hakkına sahipsiniz.

Yeni Hesap Açma

Birçok kullanıcı banka seçerken sunulan fırsatları ve avantajları değerlendirme yoluna gider. Bu bakımdan bankaların size aidatsız kredi kartı teklifini sunmasını beklemenize gerek yoktur. Yani bir banka diğerine göre daha avantajlı iken avantajı düşük olan banka ile sırf aidatsız kart teklif ediyor diye çalışmak bir reklam hilesidir. Çünkü bankalar size bunu vaat etmese de sizin talebiniz doğrultusunda vermek zorundadır.

Bankaların Masraf İstemesi

Kredi kartı için aidat istemeyen bankalar bu miktarı tahsis etmek adına farklı isimleri tercih edebilmektedir. Örneğin aidatsız kredi kartı için masraf talep etmek bu yolların başında gelir. Sizden farklı isimlerle ek ücret istenmesi ismi ne olursa olsun aidat kapsamına girer. Aidatsız kredi kartı demek hiçbir şekilde ek ücret talep etmemek anlamına gelir. Kullanıcıların bu noktalara dikkat etmesinde fayda var.

Başvuru Nasıl Yapılmaktadır?

Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu sözleşmelerin içeriğini bilmek ve hakları iyi tanımaktır. Bankalar kredi kartı başvurusu için zamandan kazanmak adına işlemleri hızlıca geçmekte ve sözleşmeleri okumadan sizlere imzalatmak durumunda bırakmaktadır. Bu bakımdan en azından bu tip başvuruların yapılması için bir ön hazırlık yapılabilir. Bu ön hazırlık sözleşmenin nüshasını internet üzerinden bulup incelemek olarak düşünülebilir. Diğer taraftan ilk defa kredi kartı başvurusu yapıyorsanız konu hakkında bilgi sahibi olduğunuz müşteri temsilcisine belli etmelisiniz. Ayrıca bazı bankalar maaş ödemesi gibi durumlarda gerekli olan hesap açma işleminin ardından adınıza bir adet kredi kartı göndermektedir. Bu kredi kartının masrafsız veya aidatsız olup olmadığını müşteri temsilcinizden öğrenebilirsiniz. Başvuru işlemi oldukça basit bir konudur. Aidatsız Kredi Kartlarına Geçiş İçin Bilinmesi Gerekenler Bankaya bizzat giderek kredi kartınızın masrafsız olmasını istediğiniz ve bunun için başvuru yapmak istediğinizi söylemeniz yeterlidir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu