dünyanın en büyük 10 kalesi

Dünya’nın en büyük 10 kalesi, dünyanın en büyük şatoları, dünyanın en eski kalesi, dünyanın en büyük sarayı, dünyanın en büyük kalesi vb. ilginç bilgiler için aliskanlik.com

Dünya’nın En Büyük 10 Kalesi

Hem tarihi hem de kurgusal olan sayısız hikâye şatolar ve kaleler etrafında döner. Bu hayranlık uyandıran yapılar, pek çok farklı kültürün ayrılmaz bir parçası olup, günümüzün önemli yerlerinden biri olarak durmaktadırlar. Doğal olarak, en büyük şatoların hem yerel halk hem de turistler üzerinde bir etki yaratması, uzayan duvarları ve yükselen kuleleriyle etkileyici izler bırakması olasıdır.

Bir şato veya kalenin boyutunu ölçmenin birkaç farklı yolu olsa da, bu liste alan açısından en büyük 10 şatoyu ele alacaktır. Dünya’nın en büyük 10 kalesi hakkında biraz daha derinlemesine bilgi sahibi olalım ve ilgi çekici yerlerin tarihi anlamda neler sunabileceklerine bakalım.

10.Edinburgh Şatosu

Yapım Yılı: 12. Yüzyılın Başlarında

Yer: Edinburgh, İskoçya

Ayırt Edici Özelliği: Edinburgh’taki en eski bina

Bu muhteşem yapı, Castle Rock adıyla bilinen volkanik bir tepede duruyor ve deniz seviyesinden 135 metre yükseklikte etkileyici bir seviyede. Edinburgh Şatosu, İngiliz kuvvetleri tarafından istila ederek iki kez ele geçirildi ve sonrasında İskoçlar tarafından yeniden istendi. Şato daha sonra bugün hala turistler tarafından izlenebilen Mons Meg adlı dev bir topla güçlendirildi.

Edinburgh Şatosu, tarih boyunca tekrar tekrar hasar gördükten ve yeniden inşa edildikten sonra hiç olmadığı kadar gururlu bir şekilde duruyor ve Londra dışında İngiltere’nin en çok ziyaret edilen cazibe merkezi haline geldi. Kale, zengin tarihinin yanında Kral Dördüncü James’in 16. yüzyılın başlarında alt kattaki salonda toplantılara kulak misafiri olduğu ünlü “laird’s lugs” veya “Lord’s Ears” gibi bir dizi ilgi çekici yere sahiptir.

Edinburgh Şatosundaki bir diğer ilgi çekici yer, 1996’da İskoçya’ya geri gönderilmeden önce sayısız İngiliz taç giyme töreninde yer almış, İskoç monarşisinin ünlü sembolü olan Kader Taşıdır.

9.Halep Kalesi

Yapım Yılı: 13. Yüzyıl

Yer: Halep, Kuzey Suriye

Ayırt Edici Özelliği: Hala yaşayan en eski mesken

Antik Halep şehri, binlerce yıldır çok sayıda önemli ticaret yolunun geçiş noktası olmuş ve merkezinde duran bu güzel şato, dünyanın en büyük ve en eski kalelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Al-Qaramel Tepesi ve çevresindeki bölgelerdeki kazılar, Halep’in hala yaşayan en eski şehir olduğunu doğruladı. Kalenin kendisi, Halep’in çalkantılı tarihi boyunca sayısız istila ve çatışmaların odağı olmuş ve ne yazık ki yakın zamanda devam eden yerel çatışmaların bir sonucu olarak ne âtıl bir durumuna düşmüştür. Günümüzde kalenin bakımsız durumuna rağmen, ziyaretlere hala izin verilir ve Halep’in tarihi hakkında daha fazla şey keşfetmeye devam etmek için buradaki kazılara devam edilir.

Halep Kalesi, güzel mimarisi ve dinamik tarihi nedeniyle Suriye’nin başlıca turistik merkezidir. Devasa kale, komşu binalardan 164 metre daha yüksekte.

8.Himeji Kalesi

Yapım Yılı: 14. Yüzyıl – 1609

Yer: Japonya

Ayırt Edici Özelliği: Çarpıcı beyaz dış kısım

1993 yılının aralık ayında bir Dünya Miras Alanı olarak kaydedilen Himeji Kalesi, Japonya’nın ulusal hazinesi ve nefes kesici bir simgesel yapı olarak duruyor. Bu muhteşem yapı aynı zamanda zarif beyaz dış görünüşüne atıfta bulunarak “Beyaz Balıkçıl Kalesi” olarak da adlandırılır. Himeji Kalesi bozulmadan kaldığı için şanslı. Savaş veya doğal afetlerden zarar görmedi. Japonya’nın on iki orijinal kalesinden biridir. Himeji Kalesi, doğa ile uyum içinde yaşayan insanlığı sembolize ettiği için Japonya halkı için özel bir kültürel öneme sahiptir.

7.Buda Şatosu

Yapım Yılı: 13. Yüzyıl

Yer: Budapeşte, Macaristan

Ayırt Edici Özelliği: Kale Bahçeleri ve müzeler

Pek çok farklı sergi ve etkinlik için ünlü bir ev sahibi olan Buda Şatosu, Budapeşte’nin Buda tarafındaki Castle Tepesinde yer almaktadır. Bu tarihi dönüm noktasında birkaç farklı müze bulunmaktadır ve ziyaretçilere yerel tarihleri bilgilerden ünlü illüzyonist Harry Houdini’nin hayatına kadar her şeyi öğrenme fırsatı sunar. Buda Şatosu, tarihi boyunca 31 kez kuşatıldı ve çeşitli çatışmalar sırasında ciddi hasarlar aldı. Şatonun mimari tarzı her yeniden yapılanma ya da yenilenme ile değiştirildi ve nihayetinde bugün gördüğümüz gibi daha etkileyici bir yapı haline geldi. Konukların Buda Şatosunu ziyaret etmeleri için makul bir ücret alınırken, Buda Şatosu’nun bulunduğu bölgeye ve Şato Bahçelerine giriş genellikle ücretsizdir.

6.Spis Kalesi

Yapım Yılı: 12 – 15 Yüzyıllar

Yer: Doğu Slovakya

Ayırt Edici Özelliği: Film çekim yeri

Aslen tasarımı Romanesk olsa da, görkemli Spis Kalesi günümüze kalan çarpıcı kalıntılarında daha çok Gotik unsurlar içeriyor. Csáky ailesi kalede yaşayan son aileydi ve 18. yüzyılın başlarında daha rahat bir yerde yaşamak için burayı terk ettiler. 1780 yılında Spis Kalesi bir şekilde yandı ve daha sonra kısmen Slovakya’nın resmi mülkü olarak yeniden inşa edilinceye kadar harabe şeklinde bekledi. Spis Kalesi’nin çarpıcı, sıkıntılı görünümü “The Last Legion” ve “Dragonheart” filmlerinde çekim yeri olarak kullanılıyor. Yerel halk Spis Kalesi’nde “Beyaz Kadın” olarak bilinen ve burada yaşamış olan bir Lord’un ölmüş kızının hayaletinin dolaştığını düşünüyor.

5.Hohensalzburg Şatosu

Yapım Yılı: 1077 – 1519

Yer: Salzburg, Avusturya

Ayırt Edici Özelliği: Orta Avrupa’daki en büyük korunmuş şato

Tüm Orta Avrupa’daki tamamen korunmuş en büyük şato olan Hohensalzburg Şatosu, aslen başpiskoposlar için koruma alanı olarak inşa edildi. Sağlam şato amacına güzelce hizmet etti ve düşman birliklerine asla esir düşmemeyi başardı. Bu dikkat çekici Avusturya şatosu, Salzburg’un üzerinde güçlü bir semboldür. Ziyaretçileri, başpiskoposların yaşamları hakkında bilgi vermek için çeşitli müze sergilere davet eder. Konuklar ayrıca, tarihi köklerinden büyük ölçüde değişmeden kalmış Hohensalzburg Şatosu’nun dış mimarisini yakından inceleyerek vakit geçirebilirler.

Hohensalzburg Şatosu oldukça sıra dışı bir mimariye sahip. Turp tutan bir aslan heykeli. Çeşitli hikayeler bunun nasıl ortaya çıktığını gösteriyor, ancak en muhtemel açıklama Başpiskopos Keutschach’ın ailesinin tarımsal mirasının bir temsilidir.

4.Windsor Sarayı

Yapım Yılı: 11. Yüzyıl

Yer: Berkshire, İngiltere

Ayırt Edici Özelliği: Kraliçenin resmi konutlarından biri

Windsor Sarayı genellikle dünyanın en büyük sarayı olarak adlandırılır ve kesinlikle İngiltere’deki en büyüğüdür. Burası İngiltere Kraliçesi’nin hafta sonlarını ve tatillerini geçirdiği resmi konutlarından biri. Özel odaların bulunduğu üst kat, aynı zamanda saygın kraliyet kütüphanesine de ev sahipliği yapıyor. Kütüphane, Leonardo da Vinci, Raphael ve Michelangelo gibi klasik ustaların paha biçilmez çizimlerini içerir. 1992 yılında kraliyet kütüphanesinin bazı içerikleri kaybedilmiş, ancak çoğu eser güvenli bir şekilde bulunmuş ve kalenin hasarlı kısımları restore edilmiştir.

Kraliçe’nin bu sarayda kaldığı süre boyunca bile Windsor Sarayı’nı ziyaret etmek mümkündür. Kraliyet bayrağı Kraliçe’nin burayı ziyaret ettiğini belirtmek için sarayın Yuvarlak Kulesinden aşağıya sarkıtılır.

3.Prag Şatosu

Yapım Yılı: 9. – 18. Yüzyıllar

Yer: Prag, Çek Cumhuriyeti

Ayırt Edici Özelliği: Dünyadaki en büyük uyumlu şato kompleksi

Prag Şatosu, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın birbirine en büyük uyumlu şekilde yapılmış şatosudur. Bu görkemli yapının ilk taş binası, Meryem Ana Kilisesi idi, ancak sadece orijinal yapıdaki bazı kalıntılar bugüne kadar gelebildi. Prag Şatosu yıllar içinde dört büyük restorasyon geçirmiştir. Şato kompleksi inşaatındaki ana akımlar Romanesk, Gotik ve Barok’tur. Prag Şatosu’nun içinde yapımı birkaç yüzyıl süren ve farklı mimarın tamamladığı St. Vitus Katedrali bulunur. Vitray pencereler, ünlü sanatçı Alfons Mucha tarafından tasarlanan katedralin önemli bir özelliğidir.

2.Mehrangarh Kalesi

Yapım Yılı: 14. – 17. Yüzyıllar

Yer: Jodhpur, Hindistan

Ayırt Edici Özelliği: Yedi farklı kapısı

Hindistan halkı bunun gibi büyük yapılara kale yerine hisar diyor. Bu güzel kale bu listedeki yerini iyice hak ediyor. Bu hayranlık uyandıran yapının, her biri farklı yöneticiler tarafından yapılan, yedi farklı kapısı vardır. Etkileyici kale, “Kuşlar Dağı” anlamına gelen Bhakur-cheeria adlı kayalık bir uçurumun üzerinde yer almaktadır. Mehrangarh Kalesi, aforoz masalları ve insanların kurban edilmesi de dahil olmak üzere efsanelerle anılan bir bölgedir.

Görünüşe göre Mehrangarh Kalesi cömertçe dekore edilmiştir. Vitray pencereler, girintili olarak yerleştirilmiş aynalar, duvar resimleri ve altın süslemeler, bu Hint kalesini seyretmek için gerçek bir mucize haline getiriyor.

1.Malbork Kalesi

Yapım Yılı: 1274 – 1466

Yer: Malbork, Polonya

Ayırt Edici Özelliği: Tuğla esaslı yapı

Malbork Kalesi, dünyanın en büyük kalesidir. Marienburg veya Malbork’taki Teutonic Order Kalesi olarak da bilinen bu kalenin aynı zamanda dünyanın en büyük tuğla kalesi olduğuna inanılıyor. Teutonic Şövalyeleri olarak bilinen Alman haçlı ordusu bu devasa yapıyı inşa ederken stratejik önemini hesap ettiler.  Bugün kullandığımızdan çok daha büyük kırmızı tuğlalar kullanarak, kale hem görsel olarak çarpıcı hem de dayanıklı hale getirilmiştir. Kale 19. ve 20. yüzyıllarda restore edildi. Malbork Kalesi’nin bahçesindeki mezarlığa orta çağ geleneğine uygun olarak manastır şövalyeleri ve rahipleri gömülmüştür.

Yorum Yap

Yorum Yap