Menopozu rahat geçirmenin yolları, menopoz terlemesi nasıl geçer, menopoz belirtileri, menopoza ne iyi gelir, menopoz kaç yaşında olur vb.. sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Menopozu Rahat Geçirmenin Yolları

Menopoz kadınların er geç başına gelecek bir dönemdir. En önemli belirtisinin sıcak basması olan ve daha birçok etkileri olan , yaşamı zorlaştıran bir dönemdir. Menopoz dönemini daha rahat ve fazla etkilenmeden yapacağınız bazı şeyler vardır.

Menopozu rahat geçirmenin yolları anlatmaya başlamadan önce menopoz belirtileri konusu ele alınacaktır.  Öncelikle sıcak basmasının tam olarak nedeni saptanamamış olmasına rağmen sebep olan etmenler bilinmektedir. Bunun ilk nedeni menopoz döneminde östrojen değerinin düşmesidir. Östrojen hormonu vücut  östrojen hormonu neropinefrin hormonunun üretiminde de rol oynadığından ter bezlerine de etki eder. Vücudumuzda östrojen hormonu azaldığında, vücut ısısını merkezi sinir sisteminin de parçası olan hipotalamus yönetmeye başlar. Bu olay başladığında damarlarda genişleme başlayacağından yanlış zamanda sıcak basması ve terleme sonucunu doğurur.

Menopoz döneminin olumsuz belirtilerini azaltmak için yapılacak şeyler de vardır. Öncelikle beslenme alışkanlığınızı değiştirin. Badem, ay çekirdeği, kurutulmuş ananas ve kurutulmuş mangoyu karıştırıp her gün hiç değilse bir öğün tüketin. Bu karışımı yediğinizde sıcak basmalarının bir nebze de olsa azaldığını göreceksiniz. Ayrıca siyah yılan otunun da kullanılması sizi rahatlatabilir.

Melatonin bilindiği üzere doğal uyku hormonudur. Doğal melatonin içeren yiyecekler tüketip iyi bir uyku uyumanız, gece sıcak basmalarını da daha az hissetmenizi sağlayacaktır. Yine bu dönemde giyeceklerinizin de seçimi oldukça önemlidir. Sizi mümkün oldukça terletmeyecek pamuklu, hafif kıyafetler tercih edin. Gece uyurken özellikle pamuklu kıyafetler tercih edin.

Menopoz Terlemesi Nasıl Geçer

Menopoz dönemine girmiş kadınlar özellikle gece uyku sırasında sıcak basması ve aşırı terleme yaşarlar. Bu durum her gece kıyafetlerinizin bir kaç kez değiştirmenizi gerektirir. Bu istenmeyen durum yaşam kalitenizi de olumsuz etkiler. Menopoza giren kadınların % 75 i gece uykudan uyandıran ateş basmaları ve terleme sorununu yaşıyor.

Menopoz terlemesi nasıl geçer bu sıcak basmaları ve terlemeler , menopoz sonrası dönemde de görülebilir. Menopoz zamanı ve menopoz sonrası hormonlarınızın çok büyük dengesizlikler yaşadığı bir dönemdir. Hormonlarınızdaki bu dengesizlikler vücudunuzun farklı sistemlerinde de değişik şekilde etki gösterir. Menopoz sonrasında tiroid yetmezliği görülebilir. Tiroid yetmezliği de sizin kilo almanıza, geceleri uykunuzda horlamanıza ve uyku apnesine yol açabilir. Sıcak basmaları bu dönemde normal olmasına rağmen bazı faktörler bu durumu tetikler. Bu etkenler stres, dar giyinmek, alkol tüketmek, baharatlı gıdalar tüketmek,  kafeinli içecekler kullanmak ve sigara içmektir. Bu tetikleyen unsurlardan hiç değilse menopoz döneminde uzak durmalısınız.

Menopoza Ne İyi Gelir

Menopoza ne iyi gelir menopoz döneminde ne yenir soruları çok merak edilir. Menopoz döneminde sigaradan ve alkolden uzak durun. Yüksek lif içeren, az yağlı gıdalar ile beslenin. Bu beslenme şekline gençliğinizden itibaren başladıysanız, menopoz döneminde rahat edersiniz. Menopoz döneminde çoğu kadının kilo alması da kaçınılmazdır. Bu sebeple düzenli yürüyüşlere ve spora zaman ayırın.

Rahat bir uyku uyumanız için yastığınıza ve yatağınıza özen gösterin. Menopoz döneminde bozulan hormon dengesinin düzelmesinde soyalı yiyeceklerin ve içeceklerin faydalı olduğu saptanmıştır. Bol bol sebze yemeği tüketin. Süt, ıhlamur ve adaçayı tüketin. Ayrıca üzüm, erik, kayısı, havuç, lahana, kestane, hurma , incir, badem gibi gıdalar da faydalı olacaktır.

Menopoz Kaç Yaşında Olur

Menopoz kaç yaşında olur sorusu kişiden kişiye farklılık göstermek ile beraber kadınlarda 45-50 yaş aralığında gösterdiği görülmektedir. Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre Türk kadınlarının menopoza girme yaşı 46-48 yaş arasında olduğu görülmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap