Köpek Sahibi Olmanın Faydaları

Köpek Sahibi Olmanın Faydaları İstediğiniz zaman birlikte yürüyüşe çıkın istediğiniz zaman bu sevimli dostlarınızla oynayın. Bir köpeğe sahip olmak dışarı çıkmak, spor yapmak, yürümek veya koşmak gibi günlük aktiviteler için bile harika bir bahanedir. Köpekler genel sağlık ve esenliği teşvik eder. 1950 ile 2019 yılları arasında yayınlanan araştırmaların kapsamlı bir incelemesi, köpek ebeveynlerinin (ve köpeklerle yaşayan insanların) strese daha iyi tepki verdiğini, daha düşük tansiyona sahip olduğunu ve daha uzun yaşadığını gösteriyor.

Köpek Sahibi Olmanın Faydaları

Bir köpeğe sahip olmak ayrıca kalp rahatsızlıklarından doğacak tehlikeli hastalıkları azaltır ve ameliyattan ya da yaralanmalardan sonra iyileşmeyi hızlandırır. Köpek Sahibi Olmanın Faydaları Ayrıca bir köpek zihninize de yardımcı olabilir. Araştırmacılara ve uzmanlara göre, köpek sahiplerinin, köpek sahibi olmayan insanlara göre daha düşük kolesterol, trigliserit ve kan basıncı seviyelerine sahip olduğu öne sürülüyor. Köpek sahipleri daha fazla fiziksel aktivite yaparlar. Aslında bir bakıma buna mecbur kalırlar.

2019’da yapılan bir araştırma, köpek sahiplerinin günlük fiziksel aktivite yönergelerine uyma olasılığının, köpek sahibi olmayanlara göre yaklaşık dört kat daha fazla olduğunu gösterdi. Köpek sahipleri, köpeklerini her hafta yaklaşık 300 dakika dışarıda gezdirirler. Bu, köpeği olmayan birinden 200 dakika daha uzun. Köpekler, bunama semptomları olan insanlara yardım eder. Köpek Sahibi Olmanın Faydaları  2011’de yapılan bir çalışma, köpekleri ziyaret eden demans hastalarının daha az agresif patlamalar yaşadığını, daha düşük kalp atış hızına ve sakinleştirici bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Rehber köpekler, dakikalar ila bir saat arasında yaklaşan nöbet riski konusunda onları uyararak epileptik hastalara fayda sağlar. Rehber köpek uyarıları, epilepsi hastalarının gerekli ilaçlarını almalarına yardımcı olur ve onlara güvenli bir yere gitmeleri veya gerekirse yardım istemeleri için zaman tanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu