1. Ana Sayfa
 2. Alışkanlık Özel
 3. Kararlı Olmanın Yolları-İstikrarlı Olmak İçin Ne Yapılmalı

Kararlı Olmanın Yolları-İstikrarlı Olmak İçin Ne Yapılmalı

kararli-olmanin-yollari

Kararlı olmanın yolları, kararlı insanlar ve özellikleri, istikrarlı olmak için ne yapılmalı,iradeli insan davranışları vb… kişilik geliştirici makalelerini sizler için hazırladık.

Kararlı Olmanın Yolları

Mesleğimiz, sosyal statümüz ne olursa olsun pek çoğumuz benzer bir korkuyu yaşarız. Reddedilme korkusu…

Kararlı insanlar, reddedilme korkusu olmadan hareket eden, durum ve şartlar ne olursa olsun iradelerini ortaya koyabilen insanlardır. Peki hayat yolunda iradeli olmak, reddedilme korkusu yaşamadan cesurca kararlar verebilmek nasıl mümkün olabilir?
İşte kararlı insanların 9 özelliği;

1-) Kararlı insanlar ilk adımı atmaktan korkmazlar

İradeli ve kararlı insanlar, iş hayatında olsun, aile ve toplumsal hayatta olsun, fikirlerini söylemekten çekinmezler. Fikirlerinin kabul görmemesinden endişe duymadan, açıkça düşüncelerini paylaşırlar. Reddedilme olasılığı olsa da fikirlerini beyan ederler. Bu özellikleri onları, bilhassa iş hayatında bir adım öne taşır.

2-) Denemekten korkmazlar

Pek çoğumuz güvenle yaşadığımız konfor alanının dışına çıkmaya pek fazla cesaret edemeyiz. Kendi yağımızda kavrulmayı, elimizde olanla yetinmeyi yeterli görür, yeni maceralara yelken açmaktan kaçınırız. Kararlı insanlar ise, yeni maceralar atılmaktan, yeni şeyler denemekten geri durmazlar. Konfor alanları ile yetinmeyip, hep bir sonraki aşamayı zorlar ve olumsuz sonuçlarla karşılaşma ihtimalini önemsemezler. Her daim kendilerini ve çevreyi keşfetmeye çalışır, girişimcilik ruhundan vazgeçmezler. Deneyip de başarısız olduklarında, yeniden deneyecek güce her zaman sahiptirler.

3-) Kararlı insanlar hatalarını kabul ederler

Birçoğumuz, aldığımız eğitim ve çevremizden edindiklerimiz çerçevesinde başarısızlık yaşamayı kötü bir durum olarak kabul ederiz. Okulda yaptığımız hatalardan sonra verilen cezalar, yine büyürken aile ortamında yaptığımız hataların ceza veya engellenme ile sonuçlanması, böyle düşünmemimizin belki de en büyük nedenlerinden biridir.

Başarısızlığı kendimizle ve öz benliğimizle eşdeğer görürüz. Başarısız olma korkusu kimimizi öyle sarıp sarmalar ki, bu korku yüzünden başarısız olduğumuzu bile fark edemeyiz. Oysa iradeli ve güçlü insanlar, başarısızlıklarını kabullenmesini bilirler. Yaşadıkları başarısızlıkla ilgili sorumluluklarını kabul edip, ders alırlar.

İşte bu yaklaşımları sayesinde, daha güçlü ve daha akıllı adımlar atarak, bir sonraki denemelerinde, o da olmadı bir sonrakinde başarıya ulaşırlar. Ama asla pes etmezler.

4-) Acele etmezler

Haz çağında yaşıyoruz. Sosyal medyada paylaştığımız bir gönderinin kaç kişi tarafından beğenildiğini merak edip, dakika başı kontrol ediyoruz. Geri dönüşümü çabuk olsun, hemen taktir edilelim istiyoruz.

Kararlı insanlar ise asla acele etmezler. Adım adım, yavaş yavaş, kararlılık içinde varmak istedikleri hedefe emin adımlarla yürürler. Sprin atıp birkaç yüz metre sonra havlu atmak yerine, ağır tempoda koşmayı tercih ederler. Onların işi, sprinter değil, maraton yarışçısı olmaktır. Bu kararlılıkları başarıyı yakalamalarını kolaylaştırır.

5-) Hayal ve gerçek arasında hareket ederler

Tamamen pragmatik düşünen insanlar, her şeyde bir sorun bulma ve riskleri düşünerek ağırdan alma eğilimine sahiptir. Hayalperestler ise gerçekçilikten uzak hareket ederler. Kararlı insanlar, bu ikisinin arasında güzel bir sentez oluşturmayı başarabilirler ve güçlü bir görüşe sahiptirler.

Önlerine çıkan fırsatları, realizm süzgeçinden geçirerek, hayallerini de yanlarına alıp yola koyulurlar.

6-) Esnek ve uyumludurlar

Nihayetinde sosyal bir hayatın içinde, insanlarla iç içe yaşıyoruz. Takım çalışması olmadan başarıyı yakalamak her zaman kolay olmuyor. Hele ki iş dünyasında desteksiz ilerlemek çok daha zor. İradeli insanlar, diğer insanlarla olan iletişimlerinde esnek ve uyumlu bir tablo çizerler. Çevrelerindeki herkesten maksimum seviyede istifade etmeyi çok iyi bilirler.

Gereksiz tartışmalardan, sertliklerden ve inatlaşmalardan uzak kalırlar. Uzlaşmacı olmayı tercih edip, karşılaştıkları sorunları müzakere ile çözmeyi bilirler.

7-) Heyecanları hep diridir

Heyecan olmadan başarının gelmesi zordur. Heyecanlarını kontrol etmesini iyi bilen kararlı insanlar, yaptıkları her işe heyecan katmayı ihmal etmezler. Heyecansız, ruhsuz ve isteksiz yapılan bir işte başarıya ulaşmak pek de mümkün değildir.

😎 Kararlı insanlar hedeflerini önceden belirler

Kısa ve uzun vadeli hedeflerini, henüz yola çıkmadan önlerine koyarlar. Haftalık, aylık, yıllık gibi hedeflere sahiptirler ve işlerini parçalara bölerek, toplamında hedefe ulaşmaya çalışırlar.

9-) Farklılıklarından gocunmazlar

Hepimizin diğer insanlardan ayırt edici farklılıklarımız vardır. Kimi zaman bu farklılığımızı ortaya koymaktan çekiniriz. Kararlı insanlar ise, farklı olmaktan, farklı fikirler beyan etmekten, farklı tavır ve davranışlar sergilemekten çekinmezler. Oldukları gibi davranırlar ve özgün bir kişiliğe sahiptirler. Motivasyonları hep diridir, başkalarının ne düşündüğüne takılıp kalmazlar.

Meşhur bir söz vardır hani; en kötü karar, kararsızlıktan daha iyidir diye! Güçlü insanlar, aldıkları kararlarla, yaptıkları çalışmalarla ve ortaya koydukları farklıkları ile bu dünyayı değiştirmeye devam ediyorlar. Kararlı olmanın, istediklerimizin peşinden koşmanın, iradeli davranmanın sizce de vakti çoktan gelmedi mi?

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. aliskanlik_avatar

  BaZen çok kararsız oluyorum. Dün yaptığım bugün İle çelişiyor sizce istikrarlı olmak İçin ne yapmam gerek

  • aliskanlik_avatar

   önce aynanın karşısına geç ve kendini sorgula davranışlarını analiz et sonra kendine sor içimdeki kararlı,hırslı,azimli insanı nasıl çıkarıcam de ve o sözden sonra hayatın kararsız kalamicak kadar kısa olduğunu öğreniceksin ve o anda sana tak edicek ve ertesi gün senin için bir dönüm noktası olucak. Söyliyeceğin sözleri önceden düşünerek söyleyeceksin. verdiğin karaların sonuçlarının ne olduğunu düşünüceksin. yaptığın şeylerin neye yol açabileceğini düşünüceksin ve en büyük anahtarın da empati olucak empati anlayışın olduktan sonra hep bir sıfır öndesin unutma. önemli olan içindeki insanı çıkartmak.

 2. aliskanlik_avatar

  Çok kararsızım önce bir şeyi yapmaya karar veriyorum sonra yeniden vazgeçiyorum nasıl kararlı olabilirim

 3. aliskanlik_avatar

  Çok kararsızım ne yatıysam kararlı olamıyorum.. söylediğiniz tekniklerin bir kısmı benim için yararlı oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir